لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
یك كارشناس مسائل حقوقی:

ایجاد جذابیت در شغل قضاوت و اعتماد به وکلا چاره رفع اطاله دادرسی است

ایجاد جذابیت در شغل قضاوت و اعتماد به وکلا چاره رفع اطاله دادرسی است

به گزارش حقوق و قضا یک کارشناس مسائل حقوقی اظهار داشت: ایجاد جذابیت در شغل قضا و اعتماد به وکلا چاره رفع  اطاله دادرسی است.کاظم حسینی در گفتگو با ایسنا در ارتباط با طولانی شدن فرایندهای دادرسی، اظهار داشت: فرآیند رسیدگی قضائی تابع شرایط و ضوابطی است که قانونگذار تعیین کرده است این فرایند اصولا در رسیدگی به دعاوی حقوقی، تابع قانون آیین دادرسی مدنی و در امور کیفری تابع قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین پیشبینی شده از جانب قانونگذار است، بنابراین تقویم زمانی خاصی را نمی توان برای رسیدگی های قضایی پیش بینی نمود.

این کارشناس مسائل حقوقی با بیان اینکه دادرسی عادلانه زمانی تحقق خواهد یافت که دادرسی برپایه آیین دادرسی مربوطه و رعایت مواعد پیشبینی شده در آن باشد، اظهار داشت: بنابراین حکم قضایی عادلانه همانند جنینی است که لزوما باید دوره طبیعی خویش را طی نموده تا مولودی سالم و بدون نقص پا بر عرصه وجود گذارد. هرگونه دخل تصرف در روند رسیدگی و یا در تنگنا قرار دادن عوامل دادرسی شامل کارشناسان، وکلا و قضات رسیدگی کننده به دعاوی در حصول نتیجه در زمانی کوتاه تر از روند طبیعی و قانونی باعث نقص در دادرسی عادلانه خواهد شد و در نهایت منجر به بروز پدیده ای می گردد که امروز در جامعه به نام آمارگرایی موسوم است.

وی با بیان اینکه نظام دادرسی قضایی ما در چند دهه اخیر با پدیده دیگری به نام اطاله دادرسی مواجه گردیده که همواره موجبی برای نارضایتی اصحاب دعوی می باشد، اظهار داشت: ریاست محترم جدید قوه قضاییه همانند روسای سابق این قوه شعار رفع این معضل را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده است و بطور قطع حل این مشکل مستلزم شناسایی عوامل غیر قانونی اطاله دادرسی است.

حسینی با بیان اینکه عوامل اطاله دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری می تواند مشترک و یا متفاوت باشد، اظهار داشت: مثلاً عدم دقت مدیران دفاتر در رفع نقص بموقع دادخواست و تجدید جلسات ناشی از این نقص یکی از علل عمده در دعاوی حقوقی است. از طرفی مبحث عدم ابلاغ قانونی و عدم وصول نسخه ثانی ابلاغ یا ابلاغ ناصحیح اوراق قضایی یکی از شایع ترین علت در اطاله دادرسی در همه انواع دعاوی است که با راه اندازی سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی بخش عمده موجبات اطاله دادرسی مرتفع گردیده است، بنحوی که صدور احکام غیابی دیگر مفهوم و مفهومی در نظام دادرسی ما ندارد. راه اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی هم هر چند در آغاز با مشکلاتی همراه بوده مع الوصف با رفع نقصها مربوطه حالا کمک شایانی در رفع اطاله دادرسی نموده است.

این کارشناس مسائل حقوقی خاطرنشان کرد: امروزه مهم ترین علل شایع در اطاله دادرسی عدم رعایت قواعد شکلی پیشبینی شده در قوانین مرتبط به آیین دادرسی قضایی است بنحوی که بالاترین عامل نقض آرای صادره از جانب مراجع تجدیدنظر عدم رعایت این قوانین از جانب قضات رسیدگی کننده است.

وی افزود: متاسفانه قضات با تحت تأثیر قرار گرفتن نظام آماری حاکم بر سیستم قضایی و تسریع در مختومه نمودن پرونده ترجیح می دهند در غفلت اصحاب دعوی از بعضی از قواعد شکلی عبور کنند هر چند که با تیزبینی مراجع بالادستی بعضی از موارد باعث نقض آرای صادره و در نهایت رسیدگی مجدد پرونده و بروز اطاله دادرسی می گردد.

وی افزود: امروزه با رشد فرهنگ وکالت و دسترسی ساده اصحاب دعوی به وکیل، قضات زیر نگاه تیزبین وکلا ناگزیز به رعایت بیشتر قوانین آیین دادرسی قضائی هستند. وکلا با اشراف بر قوانین در دفاع از موکلین توجه خاصی بر ایرادات شکلی دارند و از سویی در دفاع از حقوق موکل از تمامی ظرفیت های قانونی ممکن همچون ارجاع به کارشناسی و تحقیقات محلی و استعلامات از مراجع ذیربط و استماع شهادت شهود و اعتراض و ایراد قانونی به نظرات کارشناسی و تحقیقات انجام شده و رد دادرس و داوران و کارشناسان و جرح شهود باعث طولانی شدن جریان رسیدگی قضایی می گردند و این دفاع قانونی باعث گردید که برخی مقامات قضایی کم تحمل این شائبه را در جامعه ایجاد نمایند که وکلا عامل اطاله دادرسی هستند تا با این وهن بوجود آمده وکلا را از دایره دادرسی عادلانه خارج نمایند این در شرایطی است که وکلا فیلتری برای صدور احکام قضایی عادلانه هستند و بنابراین است که مراجع بین المللی یکی از ارکان رسیدگی عادلانه را وجود وکیل مستقل می دانند.

حسینی اظهار داشت: یکی دیگر از علل اطاله دادرسی تغییر مکرر قضات شعبه است، به نحوی که گاها یک پرونده در چندین جلسه رسیدگی متوالی توسط دادرس جدیدی رسیدگی می گردد که به سبب عدم اشراف قاضی مربوطه بر پرونده ناگزیر به بهانه ای تجدید وقت می گردد.

این وکیل دادگستری در انتها خاطرنشان کرد: عدم جذابیت شغل قضاوت از جانب قضات و جدایی زودهنگام آنان از سیستم قضایی باعث گردیده که معدل سنی قضات پایین آمده و با افت کیفیت قضایی و نقض گسترده آرای قضایی باعث اطاله بیشتر از پیش فرآیند رسیدگی قضایی گردد. بنابراین با عنایت به مواردی که گفته شد به نظر می رسد ایجاد جذابیت در شغل قضاوت و اعتماد به وکلا چاره رفع اطاله دادرسی است.منبع:

1400/05/11
20:01:25
5.0 / ۵
1025
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد