حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

مبارزه با فساد خواست جدی حكومت و مردم است

مبارزه با فساد خواست جدی حكومت و مردم است

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: گفت: مبارزه با فساد خواست جدی حکومت و مردم است و نباید اجازه داد اصلاً فسادی شکل بگیرد که لازم باشد با آن مبارزه نماییم.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، "سید ابراهیم رئیس قوه قضاییه در جلسه بامداد امروز دوشنبه (۲۴ خرداد ماه) شورایعالی قوه قضاییه، با تبریک دهه کرامت، هجرت امام رضا (ع) به طوس را بزرگ‎ترین هجرت پس از هجرت پیام پیامبر اعظم (ص) دانست که زمینه سازی برای شکل گیری تمدن رضوی را به دنبال داشت.

رئیس دستگاه قضا از انسان‎هایی که در یک یا چند علم و حرفه و صنعت نام آور می‎شوند، بعنوان «انسان ‎های بزرگ» یاد کرد، اما در عین حال متذکر شد: «بزرگی» با «بزرگواری» تفاوت دارد؛ «بزرگواری» ریشه در شخصیت افراد دارد و مشخص نیست هر انسان «بزرگی»، «بزرگوار» باشد.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن حججی بعنوان نمونه‎ای از انسان‎های بزرگوار یاد کرد و اضافه کرد: انسان‎های بزرگوار دارای بزرگی روح، اخلاق و منش انسانی هستند، حتی اگر در عرصه علم یا فنون سرآمد نباشند و یا در عنفوان جوانی قرار داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با ذکر خاطره‎ای از سفر اخیرش به عراق اظهار داشت: در عراق با یک بانویی ملاقات کردیم که همسر و ۹ فرزندش شهید شده بودند، اما همچنان با صلابت بود و با یک عظمت روحی به ما روحیه می داد و می گفت سلام مرا به مقام معظم رهبری برسانید و بگویید ما تا آخر پای کار هستیم.

رئیس قوه قضاییه با الگو معرفی کردن انسان‎های بزرگواری که در قالب فرهنگ دینی رشد می کنند، خاطرنشان کرد: وجود مقدس امام رضا (ع) آمدند تا انسان‎هایی دارای بزرگی روح و کرامت نفس بسازند.

رئیس دستگاه قضا، نخستین جلوه کرامت نفس را توجه به خدا و دیگرخواهی در پرتو خداخواهی عنوان نمود و اظهار داشت: در دستورالعملی که برای حفظ کرامت انسانی در قوه قضاییه صادر شده، تاکید کرده‎ایم که باید به دیگران و خواست آنها، حتی اگر یک فرد زندانی باشد، توجه گردد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه «اگر کسی مرتکب جرمی شده، مجازات شود، اما نباید شخصیت او شکسته شود که قابل بازاجتماعی شدن نباشد»، متذکر شد: مبادا کسی به‎خاطر برخوردی نامناسب تحقیر شود که مجبور بشود با پول و رشوه و پارتی بازی حق خویش را بگیرد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این‎که همه مردم دارای شخصیت انسانی هستند و باید کرامت‎شان حفظ شود، به سفارش امام علی (ع) به مالک اشتر درباره حفظ حرمت انسان ها، خاطرنشان کرد: ما بعنوان پیروان مکتب حضرت علی (ع) باید به کرامت دیگران دقت کنیم و اجازه ندهیم کرامت انسانی آنها صدمه ببیند.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: یکی از مسائل مهم که باید در همه بخش های نظام مورد توجه قرار گیرد، توجه به مردم و خواست و دغدغه‎ های آنهاست و یکی از موضوعات مهم در حفظ کرامت، مبارزه با فساد است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه «امروز مبارزه با فساد حتی در مباحث انتخاباتی بعنوان گفتمان غالب در کشور تبدیل گشته است»، اظهار داشت: مبارزه با فساد خواست جدی حکومت و مردم است و نباید اجازه داد اصلاً فسادی شکل بگیرد که لازم باشد با آن مبارزه نماییم.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: باید روحیه مبارزه با فساد و کژی‎ها همه جا حاکم باشد و در کنار نظارت‎های پسینی به مبحث پیشگیری و اقدامات پیشگیرانه هم توجه ویژه داشته باشیم تا از بروز مفاسد جلوگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت سالروز تأسیس «جهاد سازندگی»، این نهاد انقلابی را از یادگارهای امام خمینی (ره) دانست و با انتقاد از انحلال آن اظهار داشت: قرار بود جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی ادغام شود، اما متاسفانه این مجموعه تعطیل شد و امروز به جای آنکه سالروزش را گرامی بداریم باید بگوییم یادش بخیر!

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: جهاد سازندگی در دهه اول انقلاب منشاء خدمات درخشانی بود و اوائل انقلاب همکاران این مجموعه با یک روحیه جهادی در کنار دیگر بخش ها همچون همکاران دستگاه قضایی فعال بودند و به‎خاطر حضورشان در خط مقدم در دوران جنگ هم لقب سنگرسازان بی سنگر را گرفتند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز به شدت احتیاج به روحیه جهادی داریم عنوان کرد: از وقتی جهاد سازندگی ادغام و منحل شد جای خالی فعالیت‎های منسجم جهادی احساس می شد؛ گر چه جوانان عزیزی هستند که ماه عسل خویش را وقف خدمت به محرومان و روستاییان می کنند.

رئیس قوه قضاییه بر سازماندهی و ایجاد سازوکارهای لازم برای هماهنگی هر چه بیشتر فعالیت‎های گروه‎های جهادی در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: روحیه جهادی نیاز امروز نظام اداری ماست و باید این قدرت عظیم ملی که برای خدمت و گره‎گشایی از کار مردم پای کار آمده، سازمان پیدا کند.

در این جلسه، عیسی زارع‎ پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با عرضه گزارشی اعلام نمود: پروژه ملاقات تصویری زندانیان با خانواده‎هایشان از راه دفاتر خدمات الکترونیک و واحدهای قضایی از اول اردیبهشت ماه عملیاتی شده و در ۷ استان نزدیک به هزار دیدار از این طریق انجام شده است.

وی بعنوان نمونه از ملاقات خانواده زندانی سیستانی با زندانی خود بعد از دو سال از این طریق اطلاع داده و اضافه کرد: خانواده این زندانی به علت کهولت سن و عدم تمکن برای سفر و ملاقات زندانی، دو سال از دیدار وی محروم بودند که این فناوری و امکان جدید اتفاقی زیبا را در زندان رقم زد.

زارع پور همینطور ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تأمین زیرساخت‎های هوشمندسازی دستگاه قضا اظهار داشت که در هفته قوه قضاییه ۵ هزار اتاق دادرسی الکترونیک جدید راه اندازی خواهد شد و تا آخر شهریور ماه هم همه شعب قضایی سراسر کشور به امکانات ارتباطات تصویری دادرسی الکترونیکی مجهز خواهند شد.

حجت ‎الاسلام والمسلمین حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به تکلیف قانونی دستگاه‎ها برای راه‎اندازی سامانه‎های شناسایی و مبارزه با قاچاق ارز تا آخر سال ۹۸، اظهار داشت: باید ۴۰ سامانه با همکاری ۱۵ دستگاه اجرایی و قضایی و انتظامی راه‎اندازی می‎شد، اما مسؤلان چند دستگاه به وظایف قانونی خود در این حوزه عمل نکردند که گزارش قصور و ترک فعل گمرک به دادستانی تهران ارسال شده و گزارش در ارتباط با سایر دستگاه‎ها هم برای ارسال به مراجع قضایی درحال تکمیل است.

محمدمهدی حاج‎ محمدی رئیس سازمان زندان‎ها هم در این جلسه با عرضه گزارشی از سفر استانی خود به همراه مدیران ستادی این سازمان به ۳۱ استان کشور، اظهار داشت که در این سفرها با تشکیل تیم های کاری از تک تک زندان های کشور تعداد ۱۷۷۸ بازدید و بازرسی به عمل آمده است.

وی اشتغال را یکی از مهم ترین زمینه ‎ها و علل بزهکاری عنوان نمود و ضمن اشاره به ایجاد اشتغال ۵۰ درصدی در زندان ها و برنامه سازمان متبوعش برای افزایش این میزان به ۸۰ درصد امسال تصریح کرد که مدیران سازمان زندان ها در نیمی از استان‎های کشور متعهد شدند در نیمه اول سال این رقم تحقق یابد.

حاج‎ محمدی توجه به خانواده زندانیان را از مهم ترین دستورکارهای سازمان زندان ها برای توجه به مسائل و مشکلات زندانیان عنوان نمود و از ایجاد امکان ملاقات تصویری زندانیان با خانواده‎ هایشان بعنوان یکی از اقدامات در این حوزه یاد کرد که رضایت‎مندی خانواده‎ها را به دنبال داشته است.

وی همینطور از ۱۸۰۰ بازدید مدیارن سازمان از زندان های کشور طی یکسال اطلاع داد و اظهار داشت: در این زمان ۱۸ هزار زندانی در ۶ مناسبت مورد عفو واقع شده اند.

رئیس سازمان زندان ها با تاکید مجدد بر اجرای دقیق و مستمر طرح پایش و غربالگری سلامت در زندان ها اضافه کرد: نسبت به سلامت جسمی زندانیان تاکید فراوان داریم چون که جزو تکالیف قانونی و انسانی ماست.

منبع:

1400/03/24
22:39:23
5.0 / 5
1186
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد