لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها:

ارائه خدمات آموزشی به زندانیان برای توانمندسازی افراد بعد از آزادی

ارائه خدمات آموزشی به زندانیان برای توانمندسازی افراد بعد از آزادی

به گزارش حقوق و قضا معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها اظهار داشت: توانمند سازی زندانی بعد از آزادی، یکی از برنامه های مهم زندان ها است که بوسیله ارائه آموزش های مختلف به افراد انجام می شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، سیدعبدالله مرتضوی معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها با حضور در برنامه به وقت ایران شبکه آموزش سیما اظهار داشت: آموزش فنی و حرفه ای در زندان ها یکی از پنج گام اصلی در مداخله اصلاح رفتار و بازآموزی اجتماعی است. هم اکنون باوجود محدودیت های کلاسی و اجتماعات داخل زندان جهت پیش گیری از انتشار ویروس کرونا، نود رشته فنی و حرفه ای برای محکومان به حبس بیشتر از سه ماه اجرا می شود.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها گفت: اغلب ساعات آموزشی فنی و حرفه ای، ۱۵۰ ساعت است، بدین سبب مددجویانی که کمتر از سه ماه در زندان به سر خواهند برد، در کلاس های دیگر حرفه آموزی شرکت می کنند و بعد از آخر دوره فنی و حرفه ای و قبولی در آزمون، گواهینامه معتبر بدون درج نام زندان به وی اعطا می شود.
وی اشاره کرد: حرفه آموزی و اشتغال زندانی با هدف توانمندسازی اقتصادی و برای بعد از آزادی و پیش گیری از تکرار جرم برنامه ریزی شده تا وی احساس مؤثر بودن در خانواده و جامعه داشته باشد، نه اینکه فقط جهت سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت باشد. ضربان کار فرهنگی و آموزشی در زندان ها به وضوح قابل مشاهده می باشد. اشتغال و حرفه آموزی، مهارت های اساسی زندگی، آموزش های ترک اعتیاد، تربیت بدنی، فرهنگ و هنر با تاکید بر صنایع دستی همچون اقدامات غنی سازی اوقات فراغت در زندان ها می باشد.
مرتضوی همین طور اضافه کرد: زندانی بعد از آزادی و برمبنای آموزش ها و مدارک ستاندن شده و حمایت مراکز مراقبت پس از خروج و بخش های خصوصی و همین طور کمک نیکوکاران می تواند وارد بازار کار شود.
وی با اشاره به موضوع آموزش زندانیان نیز اظهار داشت: در حوزه آموزش های کلاسیک و دانشگاهی زندانی می تواند ادامه تحصیل دهد. هیچکس دلش نمی خواهد افراد جامعه که در حقیقت خانواده نظام اسلامی را می سازند به سبب مشکلات معیشتی و اقتصادی باردیگر مرتکب جرم شود. توانمندسازی زندانی بعد از آزادی، یکی از برنامه های مهمی است که باید برای رسیدن به آن، تمام نهادهای دولتی و مردمی به کمک سازمان زندان های بیایند.
وی درباب کار زندانیان طی دوران حبس گفت: کار در تمام زندان های دنیا الزامی است ولی در ایران با نگاه رأفت اسلامی، کار کردن زندانی حتما با اختیار خودش بوده، سطح توانایی وی در بدو ورود به هر کاری از لحاظ مهارت سنجیده می شود. از سویی، به محض ورود به کارگاه های اشتغال و حرفه آموزی یا حتی خدماتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و در صورت بروز حادثه، هزینه و خسارت وی را پرداخت می کنند، علاوه بر این حتما حقوق و دستمزد برمبنای قانون دریافت می کند.
وی اشاره کرد: هر فعالیتی سطح دستمزد خاصی دارد ولی در تمام موارد، برمبنای بخشنامه اجرائی سازمان زندان ها پنجاه درصد از حقوق زندانی به حساب خانواده وی واریز می شود، ۲۵ درصد جهت هزینه های جاری و خرید از فروشگاه ها در اختیار خود زندانی است و ۲۵ درصد برای زمان آزادی وی پس انداز می شود که در لحظه آزادی به وی پرداخت می شود.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها اضافه کرد: توزیع وعده های غذایی و میان وعده و خدمات پزشکی و درمانی در زندان ها کاملاٌ رایگان است.
مرتضوی ضمن تقدیر از مجاهدت و تلاش کارکنان ای حوزه که سنگربان اصلاح و تربیت هستند، توضیح داد: همکاران ما در بحث مبارزه با کرونا عملکرد قابل افتخاری داشتند. خوشبختانه با این از خودگذشتگی کارکنان و تشکیل فوری قرنطینه سه لایه در بدو ورودی زندان ها، تا حالا هیچ زندانی به سبب کرونا در زندان فوت نکرده اما متآسفانه طی مدت شروع این بیماری تاکنون، ۱۵ نفر از همکاران ما که الزاماً در داخل زندان خدمت نمی کردند، از دنیا رفتند و هیچ گاه این رشادت ها دیده نشد. قریب به شش میلیون مورد ویزیت توسط کادر پزشکی شاغل در زندان ها در این دوران انجام شده تا سلامت زندانیان حفظ گردد.
بنا به این گزارش، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز که در این برنامه حضور داشت که با اشاره به بحران کرونا در جامعه اظهار داشت: با گسترش آموزش در زندان ها و نحوه پیش گیری از ابتلاء به این بیماری، طبق تحقیقات مجلس، خوشبختانه تا حالا حتی یک مورد فوت زندانی در زندان ناشی از کرونا نداشتیم و این خبر بسیار خوبی است.
وی افزود: مهارت آموزی در زندان یک سوی موضوع است و با اهمیت تر از آن این است که بعد از آزادی، جامعه به وی کار دهد. نظام مهارتی در جامعه، نهادهای دولتی را مکلف کرده ۳۰ تا ۵۰ درصد فعالیت هایشان صرف امور آموزشی کرده و در زندان ها انتظار می رود آموزش مهارت سرلوحه تمام برنامه هایشان باشد.
وی همین طور با اشاره به صعوبت و سختی کار در زندان ها اظهار داشت: برای همه مهارت هایی که در زندان ها آموزش داده می شود، باید پاداش در نظر گرفته شود تا این استعدادها شکوفا شود و تکرار جرم به کمترین حد ممکن برسد.
شایان ذکر است رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی نمود برای بحث گسترش آموزش های فنی و حرفه ای حمایتی های بودجه ای انجام داده، نظارت جدی نیز بر اجرای آن اعمال گردد.


منبع:

1399/12/20
18:23:50
0.0 / ۵
1175
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد