حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

هوای پاك از حقوق مردم است

هوای پاك از حقوق مردم است

حقوق و قضا: رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که هوای پاک از حقوق عامه است که نباید اجازه داد مردم به خاطر ترک فعل برخی مسئولان در اجرای قانون آسبیب ببینند، از دادستان کل کشور خواست برخورد با مسئولان متخلف را بوسیله معاونت حقوق عامه پیگیری کند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و اربعین شهادت دکتر محسن فخری زاده و تسلیت درگذشت عالم مجاهد و حکیم متاله آیت الله مصباح یزدی گفت: آیت الله مصباح یزدی در عمر بابرکت خود تلاش ها و اقداماتی داشتند که شاید برترین و جامع ترین سخن در این باب، اوصافی بود که مقام معظم رهبری در پیام تسلیت درگذشت این عالم ربانی به آنها اشاره داشتند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: در دوره ای که موضوع تمدن اسلامی محوریت دارد و تربیت چهره های عالم، تمدن ساز و مهذب بسیار ازشمند است، آیت الله مصباح یزدی اقدامات بسیار اثربخشی را در زمینه های کادرسازی برای بخش های مورد نیاز خصوصاً در حوزه های معلمی و استادی در تبیین معارف دینی، دفاع جانانه و نظریه پردازی دقیق در دفاع از رکن رکین «ولایت فقیه» و همین طور شاگردپروری و ساختن عالمان مهذب و انقلابی انجام داد.

رئیسی وجه مشترک آیت الله مصباح یزدی و شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را دفاع از رکن رکین انقلاب اسلامی یعنی ولایت فقیه دانست و اظهار داشت: آیت الله مصباح یزدی در حوزه علمی با تمام وجود پای دفاع از ولایت فقیه بود و حاج قاسم سلیمانی در حوزه عملی و میدان داری و مجاهدت در اجرای فرمان ولی، مدافع ولایت فقیه بود.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه دشمنان امروز به نام تمدن وحشی گری را در عالم گسترش می دهند، اشاره کرد: حاج قاسم سلیمانی در راه از بین بردن توحشی که مدعیان تمدن در عالم به منطقه و مردم تحمیل کردند، به شهادت رسید.

رئیسی ایجاد کردن داعش، القاعده و گروهک های تکفیری را نمادهایی از توسعه وحشی گری در عالم توسط دشمنان دانست و اظهار داشت: وحشی گری ها و جنایاتی که داعشی ها در منطقه مرتکب آن شدند، توسط شهیدان سلیمانی، المهندس و دیگر مجاهدان این عرصه اختتام پذیرفت تا انشاءالله زمینه برای تمدن نوین اسلامی هر چه بیشتر فراهم گردد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به راهپیمایی گسترده روز گذشته مردم در عراق، اظهار داشت: آنچه روز گذشته مردم عراق در میدان التحریر فریاد زدند، فریاد اخراج آمریکایی ها بود که هم مجلس عراق آنرا تصویب کرده است و هم مسئولان و مردم عراق مصمم هستند که این مهم هرچه سریعتر صورت گیرد.

رئیسی با اعلان اینکه مردم عراق با تمام وجود خواهان گرفتن انتقام شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و اخراج آمریکایی ها از کشورشان هستند، اشاره کرد: داغ شهادت شهید سلیمانی و ابومهدی و دیگر شهدای جبهه مقاومت و همین طور روحیه مطالبه گری و انتقام جویی از آمریکا و پیگیری اخراج آنها از منطقه، هیچ گاه به سردی نمی گراید.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه خداوند متعال آن بیداری و بیدارگری که در خون شهدای کربلا قرار داد بود را در خون مطهر حاج قاسم سلیمانی هم قرار داده است، اشاره کرد: امروز نه فقط مردم منطقه ما بلکه همه مردم جهان، حاج قاسم سلیمانی را بعنوان نماد امنیت ساز و مبارزه با تروریسم در منطقه می شناسند و این سوال جدی وجود دارد که چرا کسانی که مدعی حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند، نماد مبارزه با تروریسم در عالم را ترور می کنند؟

رئیسی با تاکید بر این نکته که نمی گردد از یک طرف فریاد مبارزه با تروریسم را سر داد و از جانب دیگر نماد مبارزه با تروریسم در عالم را ترور کرد، اظهار داشت: ان شالله قدردان خون مطهر این شهدا و پیگیری کننده کیفر عاملان و آمران این جنایت هولناک باشیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عکس العمل اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر نسبت به یک قصاص که در یکی از شهرهای کشورمان انجام شده است، عنوان کرد: آنها ما را به پایبندی به مقررات بین المللی سفارش کردند و در اینجا سوال من از اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که در زمان ترور شهیدان فخری زاده و سلیمانی این مقررات بین المللی کجا بودند و چرا با استناد به همین قوانین، این تروریسم های دولتی و رسمی آمریکایی و صهیونیستی را محکوم نکردند؟

رئیسی اضافه کرد: سوال ما از اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که در زمانی که خانه ها در یمن بر سر کودکان خراب می شود و هنگامی که زمین های مردم در فلسطین غصب می شود و در آنها شهرک سازی صورت می گیرد و مردم به خاک و خون کشیده می شوند، این مقررات بین المللی کجا هستند که برای محکومیت عاملین این جنایت ها به آنها استناد نمی شود؟

رئیس قوه قضاییه افزود: سوال جدی همه حقوق دانان، قضات و دغدغه مندان جهان این است که چرا قصاصی که با حکم قانونی و مستند بر احکام نورانی اسلام صادر گردیده است سبب عکس العمل اتحادیه اروپا می شود و در مقابل، نسبت به جنایات هولناک و ترورهایی که رسما هم اعلام می شود، هیچ دَمی از ناحیه اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر برنمی آید و سخنی شنیده نمی شود؛ این دوگانگی جای تعجب و شگفتی است.

رئیسی با اعلان اینکه مجموعه هایی نظیر کمیساریای حقوق بشر برای دفاع از جریان ظالم و جریان سلطه ایجاد شدند و اساسا برای دفاع از حقوق انسان ها مسئولیتی ندارند، اشاره کرد: سفارش ما به اتحادیه اروپا و کمیساریای حقوق بشر این است که اگر به خدا و مبدا و معاد اعتقاد ندارند، به انسانیت خودشان یا حداقل به میثاق های بین المللی و مصوبه های سازمان ملل پایبند باشند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود، تست واکسن کرونا را یک اقدام باارزش دانست و اظهار داشت: در وهله اول باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که این میدان را به ستاد اجرائی فرمان امام(ره) و پژوهشگران و دانشمندان دادند تا آنها جلوه ای از «ما می توانیم» را به منصه ظهور برسانند.

رئیسی ضمن تقدیر از پژوهشگران و داوطلبان تست واکسن کرونا اظهار داشت: امروز در بین ناباوری خیلی از افراد در جهان، پزشکان، پژوهشگران و دانشمندان ایران اسلامی موفق به تولید واکسن کرونا شدند و الان شاهد می باشیم که عده زیادی برای تست واکسن کرونا در نوبت هستند.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: این آمادگی ها نشان دهنده این است که ما هم نسبت به کار ایرانی اعتماد داریم و هم حاضریم تن خودرا در این کار بگذاریم تا جان مردم را نجات بدهیم.

رئیسی همین طور تولید واکسن کرونا در کشورمان را دلیلی بر شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا دانست و با اشاره به مقاله یکی از مفسرین آمریکایی که رسما در آن گفته شده بود «ترامپ در فشار حداکثری به جمهوری اسلامی گرفتار شکست قطعی شده است»، گفت: آمریکا ما را در زمینه بنزین تحریم کرد اما ما امروز با ستاره خلیج فارس، صادر کننده بنزین هستیم و بنا بر این جا دارد ما از سپاه و همه عزیزانی که دراین زمینه افتخارآفرینی کردند، تشکر کنیم؛ ما نشان دادیم در هر زمینه ای که با اراده وارد شویم می توانیم تمام فشارها و تحریم ها را خنثی نماییم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به راهبرد خنثی سازی تحریم ها اظهار داشت: باید تمام کسانی که در حوزه های پولی و مالی، تولید، واردات و صادرات فعالیت می نمایند بدانند راهبرد خنثی سازی تحریم ها راهبردی است که جواب داده و جواب خواهد داد.

رئیسی با تاکید بر این نکته که سخن گفتن از مذاکره با پیمان شکنان و پالس های اینچنینی، سخن ملت ایران نیست، اضافه کرد: بهترین کار و اقدام برای ناامید و ناامید کردن دشمن، فقط پایبندی به داشته ها و نیروهای جوان و برومند و فرهیخته خودمان است.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: راهکار برون رفت از مشکلات در کشور ما، توجه به جهش تولید و اقتصاد مقاومتی و تولید واکسن و ماسک برای مقابله با کرونا دانست و با اشاره به مشکلات کشور در ایام اول شیوع ویروس کرونا در زمینه کمبود ماسک اظهار داشت: امروز ما نه فقط تولیدکننده ماسک بلکه صادرکننده این کالا به دنیا هستیم.

حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این نشست از ارائه پیشنهادهای این سازمان برای اصلاح مصوبه شورای رقابت برای افزایش پلکانی قیمت خودرو آگاهی داد و اظهار داشت: مصوبه شورای رقابت سبب افزایش قیمت خودرو خواهد شد که ما همچنان بر لزوم اصلاح آن تاکید داریم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همین طور با اشاره به سفر اخیر خود به قم برای بازدید از شهرک صنعتی این شهرستان و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی اظهار داشت که پیمانکار پروژه تصفیه خانه قم که باید سال ۹۵ بهره برداری می شد اما با ۸۰ درصد پیشرفت به سبب اهمال پیمانکار متوقف شده بود، خلع ید شده و با انتصاب پیمانکار جدید قرار شد این پروژه تا ۸ ماه آتی تکمیل شود که در صورت بهره برداری از آن، آب آشامیدنی قم و برخی شهرهای دیگر همچون خوانسار و سلفچگان تا ۲۵ سال آینده تامین خواهد شد.

حجت الاسلام درویشیان درباره آلودگی هوا در کلانشهرها خصوصاً تهران نیز اعلام نمود: قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶، وظایف وزارتخانه ها و دستگاهها را دراین زمینه مشخص کرده و ما ۱۵ علت موثر دراین زمینه را بررسی و ترک فعل مسئولان مربوطه در انجام قانون را احصاء و به مجلس اعلام کردیم.

رئیسی در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی و گزارش دادستان کل کشور دراین زمینه اشاره کرد: هوای پاک و محیط زیست از حقوق عامه است و آلودگی هوا از معضلاتی است که کشورمان هر چند وقت یک دفعه در یک استان یا به صورت سراسری درگیر آن می شود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: قانون هوای پاک وظایفی را برای مسئولان و دستگاه های مختلف مشخص کرده و معلوم می شود وقتی با این معضل مواجه می شویم مسئولی کم کاری و ترک فعل کرده است که نباید نسبت به این مساله ملاحظه کرد چون مردم ضرر می کنند.

رئیسی با تاکید بر اینکه نباید در مقابل نقض حقوق عامه سکوت کرد و اجازه داد مردم به خاطر ترک فعل برخی مسئولان و عدم اجرای قانون لطمه ببینند، به دادستان کل کشور اصرار کرد موضوع را بوسیله معاونت حقوق عامه پیگیری کند.

خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به گزارش رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در خصوص تخلف برخی دفترخانه ها در دریافت تعرفه مالیات بر ارزش افزوده و همین طور استنکاف از پرداخت این ارقام به خزانه، اعلام نمود با برخط شدن قریب الوقوع پرداخت ها در دفاتر اسناد رسمی سهم دستگاه های ذی ربط به صورت برخط به حساب شان می رود و پولی در دفاتر باقی نمی ماند.

منبع:

1399/10/16
11:34:23
0.0 / ۵
1268
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد