لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
از طریق مرز شلمچه؛

۲۲ زندانی ایرانی از عراق به كشور منتقل شدند

۲۲ زندانی ایرانی از عراق به كشور منتقل شدند

حقوق و قضا: 22 ایرانی كه در كشور عراق زندانی شده بودند امروز دوشنبه به كشور منتقل شدند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، امروز با حضور سرکنسولگری ایران در بصره، دادستان خرمشهر و نماینده دادگستری، ۲۲ زندان محکوم در عراق برای ادامه محکومیت خود در کشور از مرز شلمچه وارد ایران شدند.
دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر در حاشیه آئین تبادل زندانیان در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) و با پیگیری های قوه قضائیه، وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه و در جهت اجرای توافق نامه تبادل محکومین بین جمهوری اسلامی ایران و عراق، امروز ۲۲ محکوم ایرانی که در کشور عراق زندانی بودند بعد از انجام تشریفات قانونی وارد کشور شدند.
فاخر باوی با تاکید بر اینکه این زندانیان زمان باقی مدت محکومیت خودرا در ایران سپری خواهند کرد، اضافه کرد: عمده محکومیت ها برای مواد مخدر بوده است که بر همین مبنا از هموطنان انتظار می رود با عنایت به این که در عراق قوانین سختگیرانه با شدت اعمال می شود، از حمل هرگونه مواد ممنوعه همچون برخی اقلام دارویی اجتناب کنند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه حمل برخی اقلام دارویی همچون مسکن ها در کشور عراق جرم محسوب و مجازاتی شدید برای آن در نظر گرفته می شود، سفارش می شود هموطنان این موارد را جدی بگیرند.
نماینده وزارت دادگستری نیز در این مراسم اظهار داشت: این چهارمین مرحله از تبادل زندانیان میان دو کشور ایران و عراق و مرحله نخست امسال است و مراحل دیگری نیز در برنامه وجود دارد.
سید کمال عبدالهی همین طور درباب تحویل زندانیان عراقی حبس شده در ایران به کشور عراق اظهار داشت: در این مرحله تبادل زندانی عراقی وجود نداشت اما فرآیند انتقال محکومان عراق نیز بعد از انجام مراحل در برنامه خواهد بود.
بنا بگفته دادستان خرمشهر این ۲۲ زندانی برای تحمل ادامه مدت محکومیت خود به زندان آبادان منتقل می شوند.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، قانون تبادل زندانیان میان ایران و عراق سال ۹۱ مصوب و به وزارت دادگستری ابلاغ گردید. بنا بر این توافقنامه بعد از گذراندن قسمتی از محکومیت امکان انتقال زندانیان هر دو طرف به وطنشان امکان پذیر شده است.


منبع:

1399/08/15
12:23:48
5.0 / ۵
1497
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد