لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رییسی:

همه مشكلات در داخل كشور به دست مردم قابل حل است

همه مشكلات در داخل كشور به دست مردم قابل حل است

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه با تاكید بر این كه همه مشكلات در داخل كشور و به دست توانای مردم قابل حل است، اظهار داشت: راهكار حل مشكلات اقتصادی در حوزه اقتصاد نهفته است و دنبال كردن راهكارهای سیاسی برای حل مسائل اقتصادی خطا است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورایعالی قوه قضاییه با تقدیر از زحمات و تلاشهای کادر درمانی کشور در صیانت از سلامت مردم در مقابل ویروس کرونا، تصریح کرد: سفارش های ستاد ملی مقابله با کرونا نباید در حد سفارش باقی بماند و باید از موضع حاکمیتی پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موفقیت برخی کشورها در مهار ویروس کرونا، تاکید کرد: باید با اتخاذ تصمیمات کارشناسی شده در ستاد کرونا و اجرای آنها با نگاه حاکمیتی آفات این بلا را کم کرد و هر جا که نظام اراده کرد کاری را با جدیت انجام دهد، مردم هم به خوبی همراهی کرده اند.

رئیسی از همراهی مردم در مبحث راهپیمایی اربعین سال جاری برای اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بعنوان نمونه ای از پایبندی بدنه جامعه به تصمیمات حاکمیتی یاد کرد که آحاد مردم با وجود ارادت مردم به امام حسین (ع)، از تصمیم کارشناسی نظام در این حوزه تبعیت کردند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت پرهیز مسؤلان و فعالان سیاسی از حاشیه سازی ها، تصریح کرد: هر گونه حاشیه سازی از جانب دست اندرکاران و سیاسیون که ما را از پرداختن به مسائل اصلی کشور بازمی دارد، امری مذموم و ناصواب است.

رئیسی از «توجه به معیشت» و «مقابله با کرونا و آفات آن» بعنوان مسائل اصلی کشور یاد کرد و اظهار داشت: دغدغه مسؤلان باید رفع مشکلات معیشتی مردم بخصوص در شرایطی باشد که ویروس منحوس کرونا کسب و کار خیلی از افراد را مختل کرده است.

رئیس قوه قضاییه، قاچاق دارو و مشکل تأمین دارو را از دیگر معضلات امروز کشور دانست و تصریح کرد: امروز مردم برای تهیه دارو با مشکل مواجهند و وجود داروهای تقلبی در بازار هم نگران کننده است.

رئیسی بر همین مبنا تاکید کرد که مسؤلان باید مبحث تأمین داروی مورد نیاز مردم را با حساسیت پیگیری کنند و اجازه ندهند سوداگران و قاچاقچیان در این حوزه جولان دهند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پایان تحریم ۱۰ ساله تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در مورد برداشته شدن موانع معامله تسلیحاتی نباید صرفا به شکست سیاسی آمریکا بسنده کرد و باید همه تحریم های ظالمانه آمریکا و غربی ها ضد ملت ایران برداشته شوند.

رئیسی با بیان این که غربی ها باید متعهد به اجرای توافقات باشند اما روز به روز ظلم و ستم آنها بیشتر می شود اظهار داشت: مسئله تولید قدرت در مقابل نظام سلطه مهم می باشد تا بتوان با دست پر در میدان مقابله با این زورگویی ها حاضر شد. ساز و کار هم این است که اقداماتی در جهت بی اثر کردن تحریم ها و تسهیل زندگی و معیشت مردم صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که همه مشکلات در داخل کشور و به دست توانای مردم قابل حل است، تصریح کرد: راهکار حل مشکلات اقتصادی در حوزه اقتصاد نهفته است و دنبال کردن راهکارهای سیاسی برای حل مسائل اقتصادی خطاست.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به ابلاغ سند امنیت قضایی اشاره نمود و با تقدیر از معاونت حقوقی و دیگر بخش های مرتبط در دستگاه قضا، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه برای همه دستگاه ها همچون قوه قضائیه تکالیفی در نظر گرفته شده که یکی از آنها تدوین سند امنیت قضائی بود. اما باید بدانیم که اجرای هر سندی مهم تر از ابلاغ آن سند است و همه همکاران قضایی در سرتاسر کشور ملزم به اجرای اسناد تحولی هستند.

رئیس قوه قضاییه، «حق الناس» را مهم ترین مبحث سند امنیت قضایی عنوان نمود و اظهار داشت: «حق الناس» و «حقوق مردم» پیش از آن که دستاویز مدعیان حقوق بشر باشد، آموزه نبی مکرم اسلام است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیسی اضافه کرد: «حق الناس» از تأکیدات مستمر امام و رهبری بوده که قوانین موضوعه هم بر آن تصریح دارد و با ابلاغ سند امنیت قضایی به دنبال آن هستیم تا با عزم و اراده جدی از حقوق مردم صیانت شود.

رئیس دستگاه قضا گریزی هم به مبحث بازگرداندن مدیرعامل فراری یکی از بانکهای کشور زد و با تقدیر از نیروهای امنیتی و پلیس بین الملل و دیگر عواملی که در بازگرداندن این مفسد اقتصادی نقش داشتند، تاکید کرد: افرادی که تصور می کنند می توانند مرتکب جرم شوند و با خروج از کشور از چنگال عدالت بگریزند سخت در اشتباه هستند.

رئیسی تصریح کرد: دستگاه قضایی اجازه نمی دهد کسانی که به نحوی به بیت المال دست اندازی می کنند، آرام بگیرند و بازگرداندن همه متهمان اقتصادی و اموال به یغما رفته ملت را با قاطعیت و تا آخر دنبال می کند تا این اموال به خزانه کشور برگردد و در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه بر همین مبنا به کشورهای غربی هم اخطار داد که اجازه ندهند کشورشان پناهگاه غارتگران بیت المال و مفسدان اقتصادی شود و تصور نکنند پول هایی که مفسدان اقتصادی از مردم سرقت می کنند، برای آنها منفعتی به دنبال می آورد.

در این نشست، مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها از هدف گذاری این سازمان برای اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان اطلاع داد و اظهار داشت: آمار اشتغال زندانیان در سال ۹۸، ۱۵ درصد بوده که با تمهیدات اندیشیده شده، این آمار در ۶ ماهه اول سال جاری به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت آن است که این رشد بدون ایجاد ظرفیت های جدید و با استفاده از ظرفیت های موجود و در همین شرایط دشوار کرونایی که خیلی از زندانیان در مرخصی به سر می برند، محقق شده است.

رئیسی با تقدیر از هدف گذاری سازمان زندان ها برای اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان، این اقدام را علاوه بر بازدارندگی از وقوع جرم و حرفه آموزی باعث افزایش تولید و تأمین مالی زندانیان و خانواده های آنها دانست و تاکید کرد: اصلاح مجرمین یکی از وظایف قانونی ماست و برای این امر تکلیف قانون اساسی داریم.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: برخی فکر می کنند مأموریت ما با محکوم کردن تمام می شود در صورتیکه مأموریت ما هم پیشگیری، از جرم و هم رسیدگی و هم کیفر و هم اصلاح مجریمان است و البته اصلاح مجرمین نیتز به یک کار جدی تحولی دارد و با شییوه های گذشته محقق نخواهد شد.

منبع:

1399/07/29
23:32:42
5.0 / ۵
1544
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد