حقوق و قضا
افزایش یك درصدی مالیات بر ارزش افزوده

مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد

مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد

حقوق و قضا: رشد مالیات بر ارزش افزوده از 9 به 10 درصد امسال صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و نیروهای مسلح می شود و بر این اساس مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی از این رشد مالیاتی بهره مند شدند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، فروردین ماه امسال محل از افزایش مالیات ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد حدود ۴۴۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی جدید بوجود آمد. سال قبل دولت و مجلس با هدف حرکت به سمت دریافت مالیات بیش از پرمصرف ها و ثروتمندان، مالیات بر ارزش افزوده را در برنامه بودجه ۱۴۰۳ از ۹ درصد به ۱۰ درصد زیاد کردند.
این طرح ابتدا واکنش هایی را در پی داشت و با مخالفت مجلس نیز همراه شد. اما با سفارش های کارشناسی و بررسی های بیشتر، بهارستان نشینان با آن موافقت کردند.
کارشناسان معتقدند برای بهبود رفاه عمومی و تامین مخارج کشور باید منابع پایدار ایجاد شود. افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده فشار چندانی به مردم عادی وارد نمی کند بلکه مشمول ثروتمندان و پرمصرف های جامعه می شود.
کشورهای توسعه یافته به این سمت حرکت کرده اند تا از کسانی که پرمصرف و ثروتمند هستند مالیات بیشتری دریافت نمایند. در مقابل، خیلی از کالاها و خدماتی که عموم مردم از آن استفاده می نمایند معاف از مالیات بر ارزش افزوده است.
دولت سیزدهم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ پیشنهاد افزایش مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد را داد که مجلس شورای اسلامی با آن موافقت نمود.
این مابه التفاوت صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و نیروهای مسلح شود. بر این اساس، اقشار متوسط و پایین جامعه از رشد درآمدی برخوردار می گردند که می تواند به بهبود وضعیت معیشتی آنها منجر شود.
امسال حداقل حقوق مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با افزایش ۳۰ درصد از ۷۶۴ هزار تومان به ۹۹۳ هزار تومان افزایش پیدا کرد. این در حالیست که میزان رشد حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد بود. با افزایش ۳۰ درصدی مستمری خانوارهای یک نفره تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ماهیانه ۹۹۳ هزار و ۷۲۰ تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان، سه نفره یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۴۴۰ تومان، چهار نفره دو میلیون و ۵۵۵ هزار و ۲۸۰ تومان و خانواده پنج نفره و بالاتر سه میلیون و ۱۲۳ هزار و ۱۲۰ تومان دریافت خواهند کرد.
از جانب دیگر طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده، تمامی محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام زنده و خوراک آن، شیر، ماست، پنیر، انواع گوشت، برنج، سویا، انواع روغن و شیرخشک و انواع کتاب و چاپ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است. همین طور کلیه خدمات درمانی و تشخیصی نیز از این مالیات معاف خواهد بود. مالیات طلافروشان در امسال، بدون تغییر همچنان ۹ درصد خواهد بود. مالیات کالاهای اساسی نیز یک درصد است.
طبق آخرین آمار سازمان امور مالیاتی، وصولی های مالیاتی فروردین ماه ۱۴۰۳ از محل مالیات ارزش افزوده ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ۲۰ هزار میلیارد تومان سال قبل ۱۵ درصد کم شده است. علت این کاهش، با وجود افزایش یک درصدی این نوع مالیات مشخص نشده است.
البته سازمان امور مالیاتی، چند روز قبل اعلام نمود فروردین ماه امسال از محل یک درصد افزایش مالیات ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد حدود ۴۴۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی جدید به وجود آمده است.
منبع:

1403/02/19
10:40:57
5.0 / 5
187
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد