حقوق و قضا
سازمان بازرسی كل كشور:

13 تیم لیگ برتر از بودجه عمومی استفاده می کنند

13 تیم لیگ برتر از بودجه عمومی استفاده می کنند

به گزارش حقوق و قضا، بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: از ۱۶ تیم لیگ برتر ۱۳ مورد آنها دولتی، صنعتی و معدنی هستند و به شکلی از بودجه عمومی استفاده می نمایند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، لقمان کیاپاشا بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور با حضور در برنامه مجله فوتبال شبکه خبر در رابطه با وضعیت سقف قرارداد باشگاه ها و نحوه پرداخت آن به دست اندرکاران تیم ها شامل بازیکن، مربی و سایر افرادی که در تیم ها حضور دارند اظهار داشت: وظیفه سازمان بازرسی کل کشور نظارت بر عملکرد دستگاههای اجرایی و دستگاه هایی است که به نحوی از انحا از بودجه عمومی استفاده می نمایند بنابراین اگر سو جریانی را مشاهده کند باید آنرا مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: بر این اساس سازمان بازرسی کل کشور وارد مقوله رسیدگی به بحث در ارتباط با قرارداد باشگاه ها شد و بحث شناسایی صدمه ها را در نظر داشت که بتوانیم اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیریم تا صدمه ها را شناسایی و برنامه ای برای حل این موضوعات بعنوان موضوعات مساله محور تدوین نماییم.

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور عنوان کرد: در ورزش کشور همیشه بحث قراردادهای غیر متعارف، نجومی، بی ضابطه، بدون برنامه و بدون آنکه شاخص هایی برای آن تنظیم شود وجود دارد و عناوینی همچون ریخت و پاش های مالی، بی انضباطی مالی و عدم شفافیت، موضوع هایی است که در بحث قراردادها وجود دارد بنابراین سازمان بازرسی کل کشور به این مورد ورود کرده است.

کیاپاشا در رابطه با علت ورود سازمان بازرسی کل کشور به مبحث قرارداد باشگاه ها، اظهار داشت: از ۱۶ تیم لیگ برتر ۱۳ مورد آنها دولتی، صنعتی یا معدنی هستند و به شکلی از بودجه عمومی استفاده می نمایند یعنی مردم در این جا سهام دارند، آیا وظیفه داریم که نظارت کنیم؟ ما وظیفه نظارت بر امور را داریم و هیچ گونه دخالتی در امور را نداریم.

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور افزود: موضوعات را شناسایی و بررسی کردیم و با سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نشستی برگزار کردیم تا راهکاری برای این موضوعات اندیشیده شود؛ در این خصوص بازرسی از تیم هایی که وجود دارد را در دستور کار سال قبل سازمان قرار دادیم. برخی دوستان فکر می کنند بحث دستورالعمل ها در مورد قراردادها یک ماه است شروع شده، اما ما از سال قبل برنامه داشتیم و همان زمان چند باشگاه را بررسی کردیم که در آنها چه موضوعات مالی وجود دارد، هرچند موارد غیر مالی هم هست، اما در مورد مسائل مالی بحث تنها در ارتباط با بازیکن، کادر فنی یا عوامل اجرایی نیست؛ بحث نوع جذب افراد برای باشگاه است، مثلاً در یک باشگاهی مدیر عامل عوض شده و همین جوری ۲۰ تا ۳۰ نیرو برای مجموعه خودش جذب کرده، پول این نیروها را چطور می دهد؟ به قول خودشان از راه قراردادهای ورزشی پرداخت می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در یک باشگاه ورزشی کارمندی داریم که رقم نامتعارف دریافت کند، اظهار داشت: اگر با قراردادهای کارگری و کارمندی مقایسه نماییم بله، برخی پرداختی ها غیر متعارف است. مثلاً در یکی از باشگاه هایی که رجوع کردیم بدون مالیات برای مدیر مالی در یک فصل حقوق ۹۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته بودند البته این غیر از آپشن هایی است که در نظر می گیرند و این مبلغ قراردادی است که فقط برای دستمزد در نظر گرفتند.

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور اضافه کرد: چیزی که ما و فدراسیون فوتبال می گوییم آیا فقط قوانین داخلی می گوید یا مقررات بین المللی و AFC هم آنرا می گوید. چرا می گوییم یکی از الزامات صدور مجوز حرفه ای مسائل مالی است. باید این موارد شفاف و بدهی ها مشخص باشد. سال گذشته، فصل تمام شده، اما هنوز باشگاه ها بدهکار هستند؛ درست است بعضی از باشگاه ها در دادگاه های داخلی و خارجی پرونده ندارند، اما وقتی بازیکنان خودشان می گویند ۶۰ تا ۷۰ درصد دریافتی داشته ایم یعنی هنوز باشگاه ها به بازیکنان بدهکارند.

وی بیان داشت: در بررسی هایی که انجام دادیم اگر روند صعودی قیمتها بالا برود در ۲ سال آینده به کجا می رسیم. در سازمان بازرسی دلایل مهاجرت و پناهندگی بازیکنان را بررسی و برنامه ای را تدوین کردیم. طبق این بررسی دیدیم در بعضی رشته ها ورزشکار به هر علتی که یکی از آنها مسائل اقتصادی می باشد مهاجرت کرده است، اما ندیدیم در فوتبال کسی مهاجرت کند که فکر می کنم در این جا در درآمدها و پرداختی به آنها بد نیست.

کیاپاشا خاطرنشان کرد: البته نباید خودمان را با برخی کشورها مقایسه نماییم، به مدیران عامل باشگاه های دولتی، صنعتی و معدنی عرض می نماییم که پول های شما از بودجه عمومی پرداخت می شود اگر یک باشگاه خصوصی پول را پرداخت کند که ما کاری به آن نداریم.
بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به این پرسش که سه باشگاه که خصوصی اداره می گردند و آیا شما به قرارداد آنها ورود می کنید یا خیر، اظهار داشت: خیر، به آنها کاری نداریم. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اگر تشخیص دهند این باشگاه ها تخلفی مغایر مقررات انجام داده اند خودشان ورود می کنند ما به بحث باشگاه های خصوصی ورود نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص این که شاید هیچ نهادی نتواند رقم اصلی قراردادها را متوجه شود، چونکه بحث پرداخت آپشن ها از راه میلگرد، زمین، ماشین و... وجود دارد و در این حالت اگر باشگاهی پرداختی خارج از سقف داشته باشد چه راه هایی برای رسیدگی وجود دارد، اظهار داشت: عرض کردم بنا داریم به این مورد وارد شویم. اتفاقا نامه ای به فدراسیون اعلام کردیم و می خواهیم این مقررات را پیگیری نماییم. برنامه مدونی در دست داریم که از آغاز زمان نقل و انتقالات و ثبت قراردادها تا پایان فصل هم در سازمان لیگ مستقر شویم و قراردادها را رصد نماییم و هم به باشگاه ها می رویم و هیات بازرسی خویش را مستقر می نماییم تا بررسی نمایند اگر در مسائل مالی تخلفاتی حادث شده اعلام کنند.

کیاپاشا در مورد این که اگر دو قرارداد A و B وجود داشته باشد و قرارداد اصلی را تحویل ندهند، سازمان بازرسی از چه طریقی وارد خواهد شد، عنوان کرد: سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه هایی که در خود فدراسیون و قوه قضاییه وجود دارد قراردادی را مستند می داند که در سازمان لیگ به ثبت رسیده باشد. مثلاً اگر مدیر عاملی قول داده باشد که به بازیکنی در شمال زمین بدهد یا به او ماشین بدهد اگر این ها را هم محاسبه می کنند و با احتساب این ها، به سقف بودجه باشگاه برسد که مشکلی ندارد، ولی اگر به قول خودشان خواستند دور بزنند ما اعلام تخلف می نماییم.

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: خود فدراسیون اعلام نموده این بازیکن غیرمجاز تلقی می شود و به فرض اگر از چنین بازیکنی استفاده گردد نتیجه را ۳ بر صفر اعلام می نماییم یا هر قانون دیگری. مدیران عامل باشگاه های دولتی و صنعتی که از بودجه عمومی استفاده می نمایند تا کنون خیلی پاسخگو نبودند. در قضیه استراماچونی باشگاه پولش را می دهد یعنی دولت. در این بخشنامه گفتیم که مدیران عامل باشگاه هم مسئولند و باید پاسخگوی عملکردشان باشند.

وی در مورد این که آیا این بحث شامل مدیرانی که از باشگاه ها رفته اند هم می شود، عنوان کرد: بله. در چند سال قبل برای همه مدیران پرونده داریم. این که فرد مسئولیت مدنی یا کیفری داشته باشد بحث دیگری است، اما هم اکنون همه مدیران مسئول هستند، به بازیکنان می گویم اگر مدیرعاملی به شما قول داد معلوم نیست که خودش تا پایان فصل باشد پس چه چیزی باید مبنای شما باشد تا بر مبنای آن بتوانند مبحث خویش را پیگیری کنید.

کیاپاشا در مورد این که آیا به بحث پاداش های اهدایی رئیس جمهور به فدراسیون فوتبال و این که برای پرداخت پاداش تیم ملی در جام جهانی شنیده شده در جاهای دیگری مصرف شده و حتی افرادی که نقش مستقیم در تیم نداشته اند از آن بهره مند شده اند، ورود کرده اید یا خیر اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور به واسطه گزارش هایی که در این حوزه وجود داشته و واصل شده پرونده ای در مورد پاداش دلاری اعضای تیم در جام جهانی تشکیل داده. در مورد سکه ها، کارت های هدیه و هر چیز دیگری که مطرح بوده هم پرونده تشکیل داده و سوالات را برای آنها فرستادیم و توضیحات لازم را هم گرفتیم. مواردی مطرح شده حتی از خود وزارت ورزش و وزیر مربوطه سوال کردیم و الان درحال بررسی این جواب ها هستیم.

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با این که آیا امکان دارد افرادی که نباید پاداش می گرفتند این پاداش ها را بازگردانند، اظهار داشت: طبق روال باید پاداش به بازیکنان و کادر فنی داده می شد، هم اکنون نمی توانیم بگوییم نتیجه چه می شود، چونکه درحال بررسی هستیم.

وی افزود: سوال من اینست که آیا سازمان بازرسی کل کشور در مورد تعیین سقف بودجه دخالت یا ورودی داشته است؟ ما به مبحث تعیین سقف بودجه ورود نکرده ایم. ما فقط به قراردادها، درآمدها و هزینه کردها توجه داریم. به باشگاه می گوییم بر مبنای درآمدت هزینه کن. ما به منابع و مصارف باشگاه ها رسیدگی می نماییم. در جلسه ای که سازمان لیگ با مدیران عامل داشته خود مدیران عامل پیشنهاد سقف بودجه را دادند. سوال من اینست که چه کسانی از این موضوع، شفاف سازی و نظام مند شدن پرداخت ها ناراحت هستند؟ خواهش می کنم یک برنامه ورزشی یا یک سوال پیامکی مطرح کنید و از مردم بپرسید که آیا موافق نظامند شدن منابع و مصارف هستند تا از هدر رفت بیت المال جلوگیری شود یا مخالف؟

کیاپاشا افزود: اگر باشگاه ها پول دارند زیرساخت های خویش را درست کنند نمی توانیم یک VAR در این مملکت داشته باشیم. باشگاه ها چنین سیستمی ندارند، اما همگی بدهکار هستند. برخی ادعا می کنند کشورهای عربی بازیکنانی مثل رونالدو را آوردند آنها باشگاه خصوصی هستند و درآمد دارند درآمد شما کجا است؟ دست در جیب بودجه عمومی می کنید.

اقامت بازیکن ایرانی از ابتدا تا انتهای هر فصل در بهترین هتل کشور

بازرس کل امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور افزود: یک بازیکن بعنوان مهاجم آوردند و ۶۰ میلیارد در این فصل به او پول دادند در صورتی که فقط یک گل زده است. مهاجمی جذب کردند که برای زدن هر گل A تومان به او پول بدهند از کجا چنین پولی می خواهید بیاورید؟ مهاجم را آورده اید که گل بزند اگر قرار باشد به ازای هر گل پول و پاداش بدهید که دیگر... چرا اعضای هیات مدیره برای خودشان پاداش در نظر می گیرند؟ در بعضی باشگاه ها این مورد مصوب شده است که اگر تیم به پیروزی برسد اعضای هیات مدیره پاداش می گیرد. خود این مورد که بازیکنان و کادر فنی چقدر پاداش می گیرند جای بحث دارد، اما اعضای هیات مدیره و اعضای کادر اجرایی باشگاه چرا باید پاداش بگیرند؟ بازیکن ایرانی داریم که از ابتدا تا انتهای هر فصل در بهترین هتل کشور اقامت داشته، دلیل این کار چیست؟

منبع:

1402/03/24
12:32:02
5.0 / 5
350
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد