لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

تشریح اقدامات دادستانی تهران در بحث پیش گیری از سرقت و برخورد با سارقان

تشریح اقدامات دادستانی تهران در بحث پیش گیری از سرقت و برخورد با سارقان

دادستان تهران اقدامات مهم قضایی در امتداد مقابله با سرقت و پیش گیری از آن و همین طور برخورد با سارقان توسط دادستانی را تشریح نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، علی صالحی درباب اقدامات دادستانی تهران خصوصاً دادسرای سرقت جهت دستگیری سارقان و همین طور پیشگیری و مقابله با وقوع سرقت در محلات پایتخت، بیان کرد: همانطوری که می دانید، متأسفانه جرم سرقت از نظر آماری در ردیف چند جرم اول قرار گرفته است که عوامل مختلفی در این خصوص نقش دارد.
وی ادامه داد: آنچه که در زمینه سرقت به عملکرد دادستانی مربوط می شود در درجه اول پیش گیری از وقوع جرم سرقت و در ادامه مبارزه قاطع با موضوع خصوصاً مبارزه با سارقان حرفه ای است.
*صدور دستور قضایی برای افزایش اجرای گشت تلفیقی انتظامی با حراست ادارات
دادستان تهران با اعلان اینکه در زمینه سرقت اقدامات ویژه ای در دستور کار قرار گرفته است، اشاره کرد: موضوع پیش گیری از وقوع جرم سرقت یکی از با اهمیت ترین مقوله هایی است که دادستانی تهران در جهت تحقق آن برنامه هایی را تدوین کرده است.
وی ادامه داد: در بحث پیش گیری از وقوع سرقت، جلسات مختلفی با ضابطان انجام شد که در نهایت دستوراتی در خصوص افزایش گشت های انتظامی، انجام گشت های تلفیقی با حراست ادارات دیگر از قبیل اداره برق و … صادر شد.
*دستور نصب دوربین و رفع تاریکی در نقاط مختلف محله های تهران
صالحی با اشاره به صدور دستورات قضایی خطاب به ضابطان در خصوص شناسایی نقاط بی دفاع شهری و محلات مستعد برای ارتکاب بزه سرقت و اعلام آن محلات به دادسرای سرقت، بیان کرد: در این رابطه دستورات متناسب با محله های پایتخت صادر شد، به طور مثال رفع تاریکی در بعضی محلات و کوچه ها یکی از مواردی مورد تاکید بود.
وی ادامه داد: جلسه ای با شوراها و دهیاری و بخشداری مرکزی برای نصب دوربین های کنترل الکترونیکی در ابتدا و انتهای روستاهای پنج گانه شرق تهران برای پیش گیری از وقوع بزه سرقت، انجام شد.
دادستان تهران از مکاتبه با ضابطان و دستور به آنها برای شناسایی مراکز بزرگ تجاری، خدماتی و دانشگاهی از قبیل پاساژها، صرافی ها، بانک ها، طلا فروشی ها و تشویق و تشویق آنها به نصب دوربین جهت کنترل الکترونیکی، آگاهی داد.
*لزوم شناسنامه دار شدن اموال دست دوم فروشی
صالحی اشاره کرد: در امتداد شناسایی محلات و مکان های خرید و فروش اموال دست دوم و شناسنامه دار کردن آنها و بازدیدهای سرزده و دوره ای از این محلات جهت کشف اموال مسروقه، به ضابطان قضایی دستورات ویژه ای صادر شد.
وی ادامه داد: جهت پیش گیری از تکرار جرم نظارت غیرمحسوس بر محکومانی که بعد از تحمل حبس آزاد شدند، در دستور کار قرار گرفته است.
دادستان تهران از مکاتبه با ادارات دولتی مانند اداره برق آگاهی داد و اظهار نمود: جلسه ای با مسئولان ادارات مختلف جهت هوشیارباش و همین طور امنیت بخشی بیشتر به تجهیزات و وسایل ادارات خود در امتداد پیش گیری از وقوع بزه سرقت نسبت به تجهیزات خود، انجام شد.
وی ادامه داد: بعنوان مثال به اداره برق تاکیداتی شد تا اقدامات لازم مثل جوش دادن ترانسفورماتورهای خود و تقویت قفل های پست ها و تعویض سیم های مسی و کابل های خودنگهدار را انجام دهند.
صالحی اظهار داشت: مکاتباتی با ضابطان صورت گرفت و تاکید شد تا زمینه اجرای نهاد مردمی پلیس محله و تحقق شعار مردمی کردن امنیت با راه اندازی این نهاد مردمی صورت بگیرد، موضوعی که به لحاظ داشتن هزینه تابحال موفقیت آمیز نبوده است.
*الزام خودروسازان به رعایت استانداردهای ایمنی در محصولات تولیدی
وی با تاکید بر رعایت استانداردهای ایمنی توسط خودروسازها در محصولات تولیدی خود در جلسات و کمیسیون پیشگیری و مقابله با بزه سرقت، اظهار داشت: بر ایمن سازی اماکن مسکونی به ویژه طبقات اول بناهای احداثی مسکونی از قبیل الزام به نصب نرده در مقابل بالکن ها در جلسات کمیسیون پیشگیری و مقابله با بزه سرقت، تاکیداتی صورت گرفت.
دادستان تهران با تشریح سیاست جنایی مقابله با بزه سرقت، اظهار نمود: داشتن نگاه امنیتی به بزه سرقت باتوجه به این که جرم سرقت احساس امنیت شهروندان را مخدوش می کند، امری حائز اهمیت می باشد، از طرفی این امر خود می طلبد رسیدگی به این بزه با رعایت قانون به نحو افتراقی باشد.
وی ادامه داد: برگزاری جلسات گوناگون با همکاران قضایی و ابلاغ سیاست های قوه قضاییه و دادستانی تهران در خصوص برخورد قاطع با بزهکاران و مرتکبان بزه سرقت، بصورت مستمر در حال انجام می باشد.
صالحی بیان کرد: صدور قرارهای تامین کیفری متناسب با بزه و در اختیار ضابطان قرار دادن متهمان جهت شناسایی دیگر همدستان و سرقت های احتمالی که این افراد انجام داده اند و کشف اموال مسروقه، از دیگر تاکیدات و برنامه های دادستانی تهران است.
وی ادامه داد: شناسایی خریداران اموال مسروقه و بالا بردن هزینه خرید مال مسروقه برای آنها و در نتیجه عدم تمایل آنها برای خرید مال مسروقه و بعضاً مقرون به صرفه نبودن بزه سرقت، از دیگر اقدامات قضایی دادستانی تهران در زمینه سرقت است.
دادستان تهران اشاره کرد: اجرای قاطع احکام صادره از طرف محاکم و محدودیت اعطای مرخصی به محکومان بزه سرقت به ویژه محکومان سابقه دار در دستور کار قرار گرفت به نحوی که در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ محدودیت های شدیدی در این خصوص اعمال شد.
وی با اعلان اینکه دادستانی تهران در اعمال تاسیسات ارفاقی برای بزهکاران و مرتکبان سرقت به ویژه سارقان سابقه دار محدودیت هایی قائل می شود، اظهار داشت: موافقت با آزادی مشروط درباب متهمان سابقه دار نیز بسیار محدود است.1401/03/16
10:03:44
5.0 / ۵
630
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد