حقوق و قضا
نعمت احمدی:

سازمان بازرسی چشم و گوش رئیس قوه قضاییه است

سازمان بازرسی چشم و گوش رئیس قوه قضاییه است

به گزارش حقوق و قضا یک حقوقدان اظهار داشت: سازمان بازرسی یک چتر نظارتی گسترده و فراگیر بر همه سازمان ها و نهادها و وزارت خانه هاست و چشم و گوش رئیس قوه قضاییه است.نعمت احمدی در گفت و گو با ایسنا درباره وظایف سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: یکی از کارهای خوب رئیس قوه قضاییه این است که در انتصابات جدید، افراد را از جاهای دیگر نیاورده و از داخل قوه قضاییه آنها را برگزیده است.

وی اضافه کرد: اگر سازمان بازرسی می خواهد بازوی نظارتی باشد، مهم ترین وظیفه اش این است که بعنوان بازوی نظارتی در اختیار رئیس قوه قضاییه باشد؛ البته قوای سه گانه مطابق قانون اساسی هر کدام مسئولیتی دارند. رئیس جمهور طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی، بعد از مقام رهبری، عالی ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می شود، بر عهده دارد. قوه قضاییه هم طبق اصل ۱۵۶، قوه ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشند به عدالت است و رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات و دریافت تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه که قانون معین می کند و احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادیهای مشروع را برعهده دارد و برابر بند ۳ این اصل، رئیس قوه قضاییه نظارت بر حسن اجرای قوانین و کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام و اقدام مناسب برای جلوگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین را برعهده دارد. انجام این نظارت علاوه بر دادگاه ها در بخش اداری به وسیله سازمان بازرسی کل کشور اعمال و اجرا می شود. خوشبختانه رئیس قوه قضاییه در قانون اساسی از آن دست مناصبی است که برای انجام وظایف خود ابزار مناسب را قانونگذار در اختیارش گذاشته است.

احمدی خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور ناظر بر همه امور اداری کشور است و نظارت سیستم اداری ما به وسیله سازمان بازرسی صورت می گیرد و سازمان بازرسی یک چتر نظارتی گسترده و فراگیر بر همه سازمان ها و نهادها و وزارت خانه هاست و چشم و گوش رئیس قوه قضاییه است.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: زمانی آیت الله محقق داماد، رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود و آن زمان آنقدر وجهه نظارتی سازمان بازرسی بالا بود که بر همه امور رسیدگی می کرد و اشراف کامل داشت. متاسفانه سازمان بازرسی کل کشور پس از آیت الله محقق داماد آنگونه که باید و در شرح وظایف و اختیارش آمده، نتوانسته جایگاه اصلی خویش را بدست آورد و به وظایف اصلی خود بپردازد. مدیر این سازمان باید شجاع باشد؛ مدیری که بر شرح وظایف سازمان بازرسی اشراف داشته باشد. شجاعت این نیست که درگیر شود بلکه باید این شجاعت را در نظارت اعمال نماید. فردی که مقرر است در آینده ریاست سازمان بازرسی را بر عهده بگیرد، باید در مسیری حرکت نماید که بروکراسی اداری و ساختار سخت این بروکراسی که بر ادارات به مرحله توقف رسیده است را از بین ببرد تا سبب شود کندی کار در ادارات برطرف شود؛ چونکه خیلی از اطاله رسیدگی ها به نحوه مدیریت مدیران مربوط می شود و اگر نظارتی بر آنها باشد و او از آن چشم و گوش نظارتی خوف داشته باشد میتوان از این بروکراسی نجات یابیم.

این حقوقدان اضافه کرد: متاسفانه عدم انسجام در ادارات و گاها حیف و میل هایی که صورت می گیرد و فساد اقتصادی که در سیستم بانکی و گمرکات ما وجود دارد، ناشی از عدم انجام وظیفه ذاتی سازمان بازرسی کل کشور است. اگر روسای قبلی از اهرم نظارتی تحت امر خود استفاده می کردند با اخباری از این دست که ارزاق عمومی و مواد خوراکی و دامی در گمرکات متوقف مانده که خیلی از آنها فاسد شده یا در شرف فاسد شدن می باشند؛ در شرایط کمبود مواد غذایی روبرو نبودیم. الان رئیس جدید باید از کالاهایی که وارد شده اند و آن بخشی که با ارز ۴۲۰۰ وارد شده است؛ نظارت کند که به چه قیمتی به دست مصرف کننده می رسد یا کسانی که ارز ۴۲۰۰ دریافت کرده اند و کالاهایی را وارد نکرده اند، اسامی آنها را در اختیار رئیس قوه قضاییه بگذارد.

احمدی در انتها اظهار داشت: بهتر است که آقای خداییان سه ماه بر موضوعات مهمی همچون بانک، بیمه، گمرکات و ارز نظارت کرده و آنها را بررسی کند و گزارشی از عملکرد آنها را به رئیس قوه قضاییه عرضه نماید.

منبع:

1400/08/13
20:33:53
5.0 / 5
1174
تگها: آزادی , جرم , حقوق , حكم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد