حقوق و قضا
معاون امور فضای مجازی دادستانی كل كشور:

استفاده از تكنولوژی های جدید آثار بسیار خوبی در گسترش عدالت دارد

استفاده از تكنولوژی های جدید آثار بسیار خوبی در گسترش عدالت دارد

معاون امور فضای مجازی دادستانی كل كشور به نقش استفاده از تكنولوژی های جدید در گسترش عدالت تاكید نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور جواد بابایی معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به لزوم بهره گیری از تکنولوژی های جدید برای توسعه عدالت پرداخت و اظهار داشت: با عنایت به عدم کارایی روش های سنتی در کشف و پی جویی برخی جرائم و همینطور شرایط خاص و نیاز روز به استفاده از تکنولوژی های جدید در رسیدگی های قضایی نقش استفاده از تکنولوژی های جدید در گسترش عدالت بیشتر از پیش برجسته می گردد که این امر در بهبود مدیریت قضایی هم بسیار تاثیرگزار است.
وی بیان نمود: در این راستا قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، برنامه های پنج ساله پنجم و ششم، برنامه چهارم توسعه قضایی و برنامه های راهبردی سند طرح تحول قوه قضاییه به استفاده از تکنولوژی های جدید در گسترش عدالت، از راه دادرسی الکترونیکی تاکید دارد.
این مقام قضایی به بیان برخی فواید و آثار بهره گیری از تکنولوژی های جدید هم اشاره نمود و اضافه کرد: استفاده از تکنولوژی های جدید آثار بسیار خوبی در گسترش عدالت دارد که همچون می توان به تسهیل دسترسی به خدمات قضایی و کاهش مراجعات حضوری شهروندان به مراجع قضایی و در نتیجه کاهش هزینه های جانبی مادی و معنوی دادرسی برای مردم، کاهش مراسلات و مکاتبات کاغذی در نظام قضایی و اداری، کشف هوشمند جرایم و مقابله با آنها اشاره نمود.
بابایی به دیگر فواید بهره گیری از تکنولوژی های جدید اشاره کرده و خاطرنشان کرد: سرعت بخشی و کاهش زمان رسیدگی از دیگر فوائد فناوری های نوین است. یکی از شاخصهای ارزیابی کیفی گسترش عدالت، مبحث عدم اطاله و سرعت در رسیدگی است که استفاده از تکنولوژی های جدید با بسترها و ساز وکارهایی که فراهم می آورد باعث تسریع در آن می شود.
وی افزایش دقت، صحت، سلامت و شفافیت در فرآیند دادرسی با عنایت به ثبت دقیق اقدامات انجام شده در این فرآیند را از دیگر اثرات و فواید تکنولوژی های جدید دانست و اضافه کرد: سازماندهی مستندسازی، رویه ها و تصمیم گیری ها برای قضات، برابری و عدالت در بهره مندی از خدمات قضایی، فراهم نمودن اطلاعات جامع و تحلیلی برای تصمیم گیری صحیح و عادلانه مراجع قضایی (ارتقاء کیفی) و تسریع در شناسایی و مقابله با فساد اقتصادی و جرائم سازمان یافته از راه تحلیل پایگاه های داده و بهره برداری از تکنولوژی های جدید هوش مصنوعی ازدیگر مزایای بهره گیری از فناوری است.
معاون دادستان کل کشور به تشریح برخی اقدامات معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در بهره گیری از تکنولوژی های جدید پرداخت و اظهار داشت: با عنایت به جایگاه معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در نظارت و پیگیری امور فضای مجازی، اقدامات و پیگیری های خوبی جهت استفاده از این تکنولوژی ها انجام شده است.
بایایی تصریح کرد: پیگیری جهت استفاده از تکنولوژی های جدید برای کشف جرائم مالی در بستر مبادلات مالی و فضای مجازی با سیستم های کشف و مدیریت تقلب همچون اقدامات معاونت فضای مجازی است. در توضیح این مورد باید گفت با عنایت به این که ارتکاب جرائم مالی از قبیل کلاهبرداری، مدرن و پیچیده شده است، بنابراین کشف آن هم احتیاج به عاملی فراتر از عامل انسانی و استفاده از ابزارهای هوشمند دارد تا با تحلیل رفتارهای مجرمانه از راه هوش مصنوعی بتوان این جرائم مدرن را کشف نمود.
وی به طراحی و راه اندازی سامانه مستندسازی ادله الکترونیکی در معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور هم اشاره داشت و اظهار داشت: با عنایت به ماهیت فرار ادله الکترونیکی، عدم ثبت بموقع این ادله باعث از بین رفتن آن و در نتیجه از بین رفتن قابلیت استناد به این ادله می گردد. در این راستا عوامل فنی این معاونت سامانه ای برای مستندسازی طراحی کردند که به صورت آزمایشی راه اندازی شده و ان شاءلله تا آخر سال جاری به بهره برداری رسمی رسیده و در اختیار مراجع قضایی و ضابطین قرار خواهد گرفت.
این مقام قضایی اظهار نمود: طراحی و راه اندازی سامانه های هوشمند دریافت گزارش های مردمی در مورد جرائم فضای مجازی و محتوای مجرمانه از قبیل گزارشات مربوط به فیشینگ، گزارش هک و نفوذ و عرضه بیشتر از 24 خدمت الکترونیک معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در پرتال internet.ir همچون اقدامات دیگر این معاونت است.

وی پیگیری اصلاح فرایندها و رفع نقصها مربوط به خدمات الکترونیک قضایی را از دیگر اقدامات معاونت فضای مجازی در بهره گیری از تکنولوژی های جدید عنوان نمود و اظهار داشت: پیگیری گسترش و ارتقاء ارتباطات الکترونیک و سامانه های ارتباطی آنلاین بین دستگاه قضایی و ضابطان، پیگیری تحقق دادرسی الکترونیکی و خودکارسازی فرایندهای پاسخگویی به استعلامات برخط قضایی با همکاری بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و سایر نهادهای ذیربط همچون دیگر فعالیتهای این معاونت است.

معاون دادستان کل کشور ایجاد سامانه و درگاه اینترنتی برای دریافت گزارش های مردمی درمورد نحوه رسیدگی به جرایم فضای مجازی در دادسراهای سراسر کشور (به منظور اعمال نظارت بر فرآیندهای رسیدگی و ارتقاء کیفی دادرسی) را خدمتی دیگر از جانب معاونت فضای مجازی دادستانی کل معرفی کرده و اضافه کرد: پیگیری استفاده از ظرفیت دیپلماسی سایبری برای شکل گیری و ارتقاء همکاریهای بین المللی و چندجانبه برای مقابله با جرایم سازمان یافته و مهم فضای مجازی و پیگیری اختصاص شعب تخصصی جرایم کامپیوتری در دادسراها و محاکم و عرضه آموزش های تخصصی و روزآمد از دیگر موارد مهم اقدامات می باشد.
منبع:

1399/04/17
13:55:36
5.0 / ۵
2461
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد