حقوق و قضا
رئیس سازمان بازرسی كل كشور مطرح كرد

دو درصد جمعیت كشور به اعتیاد مبتلا هستند

دو درصد جمعیت كشور به اعتیاد مبتلا هستند

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به آمار ابتلای به اعتیاد در کشور اظهار داشت: متأسفانه طبق آمار سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد جمعیت کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که نسبت قابل توجهی است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در نشست تخصصی مسؤلان ستاد و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسر کشور که با عنوان برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۴۰۰ به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: مبارزه با این بلا و نجات افراد مبتلا به بیماری اعتیاد یا پیشگیری که از مبارزه مهم تر است، یک اقدام ضروری و یک امر واجب به حساب می آید.

وی ضمن اشاره به آمار ابتلای به اعتیاد در کشور اظهار داشت: متأسفانه طبق آمار سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد جمعیت کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که نسبت قابل توجهی است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت همانطور که در به سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر آمده، راهی به جز مبارزه فراگیر، قاطع و مستمر ضد فعالیت ها و اقدامات غیرقانونی در رابطه با مواد مخدر و روان گردان ها نیست و حتما یکی از مهم ترین بخش های این مبارزه، اقدامات پیشگیرانه است که هم در سیاست های کلی آمده است و هم مورد تاکید مکرر مقام معظم رهبری و مسؤلان عالی کشور در مورد تقویت باورهای دینی، ترویج اقدامات فرهنگی و ورزشی و بهره گیری از همه ظرفیت های کشور است.

وی افزود: البته لازم است همه دستگاه ها و عموم مردم هم در این عرصه همکاری و کمک کنند و این حساسیت را باید علی الدوام به مسئولین و مردم یادآوری کرد و به نقطه ای برسیم که شاهد هیچ ابتلایی به مواد مخدر در کشور نباشیم. بخصوص که امروز متأسفانه آمار مبتلایان به مواد مخدر در نسل جوان، دانشجویان و دانش آموزان بیشتر شده که پیام بدی دارد.

درویشیان ضمن اشاره به روز ملی جمعیت اظهار داشت: متأسفانه طی سالهای اخیر ازیک طرف جمعیت کشور کاهش شدیدی پیداکرده و از سوی دیگر ۲۵ درصد جمعیت کشور مسن اعلام شده که خطر بسیار بزرگی برای کشور است. این در شرایطی است که جوانان آنان که مبتلا به مواد مخدر و مواد روان گران هستند هم جزو جمعیت مطلوب کشور محسوب نمی شوند، چون کار آیی ندارند و هزینه هایی هم بر کشور تحمیل می کنند ازاین رو حتما باید روی پیشگیری که در سند و برنامه تحولی ستاد مبارزه با مواد مخدر آمده، تمرکز کرد و تحقق آنرا پیگیری کرد.

عضو شورایعالی قوه قضاییه بر زمان بندی جهت اجرای مفاد سند و برنامه تحولی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

وی همینطور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور در این امر خطیر آمادگی کامل دارد که همکاری لازم را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته باشد و از دستگاههای ذی ربطی که در این خصوص وظیفه و تکالیفی بر عهده دارند مطالبه گر باشد و اگر کوتاهی و قصوری در انجام وظایف خود دارند به کمک شما بیاید و انجام این وظایف را دنبال کند و بعنوان ترک فعل های مهم در انجام وظایف دستگاه ها به طورجدی پیگیری کند.

درویشیان با تاکید بر استفاده از فضای مجازی در جلوگیری از مبتلا شدن به مواد مخدر اظهار داشت: امروز فضای مجازی رسانه غالب کشور است و بیشتر از ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در فضای مجازی فعال هستند؛ بخصوص در مدتی که کشور به کرونا مبتلا شده است، بیشتر فعالیت ها در فضای مجازی است و باید از این بستر که کم هزینه تر هم هست، بهره برد و به نظر می آید جای کار و آموزش در این حوزه وجود دارد. حتما باید با دستگاه هایی مانند آموزش وپرورش و دانشگاه ارتباط تنگاتنگ داشته باشید و بتوانید این خطر را در نطفه بخشکانید

وی اظهار داشت: پیشگیری در این بیماری به منزله واکسن است و اقدامات پیشگیرانه در بحث ورود مواد مخدر و چه در بحث آموزش و درمان و چه مراحل بعد از درمان ضروریست.

درویشیان با صدمه شناسی جمع آوری و نگهداری معتادین متجاهر اظهار داشت: به رغم هزینه هایی که در بحث درمان معتادان متجاهر در مراکز نگهداری و اردوگاه های صورت می گیرد، اما به دلیل کوتاه بودن مدت زمان نگهداری، تکمیل نشدن فرایند درمان و عدم توانمندسازی معتادین حین درمان، تمام این تلاش ها بی اثر می شود و هزینه های گزافی را تحمیل می کند که ضروریست تحولی در این حوزه صورت گیرد.

منبع:

1400/03/01
22:25:00
5.0 / 5
1332
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد