لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

تاكید باقری كنی بر پیگرد قضائی جنایات آمریكا در غرب آسیا

تاكید باقری كنی بر پیگرد قضائی جنایات آمریكا در غرب آسیا

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در توئیتی به جنایات آمریکا در منطقه غرب آسیا واکنش نشان داد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، در صفحه شخصی خود در توییتر ضمن اشاره به جنایات آمریکا در منطقه غرب آسیا نوشت:

«حمایت از داعش (به گفته ژنرال فلین) و القاعده (به گفته جیک سولیوان) در سوریه؛ کمک به [حمله] و محاصره اقتصادی یمن توسط محمد بن سلمان؛ حمله به عراق به بهانه های واهی و کشتار بیشتر از یک میلیون انسان؛ نقض فجیع حقوق بشر توسط تنها رژیمی که از سلاح های هسته ای استفاده کرده؛ جنایاتی که باید تحت پیگرد قضائی قرار گیرند.»

بر اساس گزارش ستاد حقوق بشر، اشاره دبیر ستاد حقوق بشر به ایمیلی است که اخیرا انتشار یافته و نشان داده است جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، تصریح کرده که «در تحولات سوریه القاعده طرف ما (آمریکا) قرار دارد». سولیوان که زمانی معاون وزیر امور خارجه بود و الان یکی از مهم ترین پست های امنیتی در کاخ سفید را در اختیار دارد تاکید کرده بود: القاعده در زمان دولت اوباما در کنار واشنگتن ایستاده بود.

مایکل فلین، مدیر سابق اطلاعات دفاعی پنتاگون هم در مصاحبه با شبکه الجزیره به صراحت به نقش آمریکا در شکل گیری گروه تروریستی داعش اذعان کرده و اظهار داشته بود: «رشد گروه های افراط گرا در سوریه حاصل تصمیم ارادی از جانب دولت آمریکا بود.»

این نخستین بار نیست که در بین گفته های شخصیت های آمریکایی سرنخ هایی از نقش واشنگتن و متحدان آن در شکل گیری گروه های تروریستی منطقه و همراهی با تروریست ها مشخص می شود. اقدامات آمریکا در منطقه غرب آسیا و نقض حقوق ملت های منطقه بر کسی پوشیده نیست. چنان که حمایت های مادی و معنوی ایالات متحده زمینه ساز و تسهیل کننده حمله عربستان به یمن شد، جنگی که به قول سازمان ملل به شکل گیری بدترین بحران انسانی منجر شده و کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

فرافکنی در مورد جنگ، ایجاد دشمن موهوم و ادعای خلع سلاح های کشتار جمعی عراق سیاستی بود که آمریکا از سال ۲۰۰۳ برای تجاوز به عراق از آن استفاده نمود. جنگی که حدود یک میلیون کشته و بیشتر از ۴ میلیون آواره به عراق تحمیل کرد و سبب ویرانی و فرسایش جامعه عراق شد.

این در حالیست که هنوز جامعه بین الملل نتوانسته آمریکا را بابت جنایاتی که در جهان انجام داده مجازات کند.

منبع:

1400/01/13
15:53:06
5.0 / 5
1191
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد