حقوق و قضا
آیت الله رئیسی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون:

خروج غیرقانونی كالا در پوشش ترانزیت مصداق قاچاق سازمان یافته است

خروج غیرقانونی كالا در پوشش ترانزیت مصداق قاچاق سازمان یافته است

حقوق و قضا: رئیس قوه قضائیه بمنظور رفع موانع تولید و صادرات کشور و استفاده از ظرفیت های دستگاه قضائی در این راستا، در سفری از پیش اعلام نشده از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بازدید نمود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، امروز با سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در این منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت.
بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همین طور شرکت در جلسه شورای تامین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضائی آنها از دیگر برنامه های سفر آیت الله رئیسی به شهرستان تایباد بود. استاندار خراسان رضوی و رئیس کل دادگستری استان نیز در این سفر رئیس قوه قضائیه را همراهی کردند.
گفتنی است دوغارون با مساحت ۸۷۰۰ هکتار یکی از بزرگ ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور محسوب شده و نقش مهمی در روند تسهیل صادرات تولیدات ایرانی به کشور همسایه افغانستان دارد؛ قوه قضائیه طی ۲ سال قبل تلاش نموده در رفع مشکلات حقوقی و قضائی بخش تولید و صادرات کشور اهتمام ویژه ای داشته و موانع را از پیش پای این بخش برطرف نماید.
رئیسی در ابتدای ورود، به پاسگاه مرزی منطقه رفت و مرزبانان را دلاور مردانی دانست که نقش اصلی را در تامین امنیت ایجاد می کنند.
رئیس دستگاه قضا همین طور در جریان بازدید از مرز اظهار داشت: انتظار مقام معظم رهبری امسال بیش از سالهای گذشته است و در سال ۱۴۰۰ همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در امتداد رونق تولید در کشور انجام دهند.

سید ابراهیم رئیسی، مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و افزود؛ این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادیست و هم امنیتی و از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.
وی گفت؛ وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آنها در این مرز باید قانونمند و ضابطه مند باشد و زیرساخت های موجود برای اجرای این ترددها لازم است ترمیم و بازسازی شود.
رئیس دستگاه قضا به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشورهای منطقه و خصوصاً همسایگان اشاره نمود و افزود؛ تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جز سیاست های مهم نظام است و روان سازی کارها در این مرز کمک به تولید کننده و صادرات و واردات می کند.
رئیسی در ادامه در جمع مسؤولین محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تامین تایباد اشاره کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲ کارخانه و واحد تولیدی طی سال قبل با اقدام قضائی و کمک و همراهی دولت و دستگاه های متولی امر اصرار کرد در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط راهبردی مرزی یک به یک برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود به ترانزیت کالا به صورت مستقیم از کشور به افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند با پوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار صورت گیرد این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن راگرفت و در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی است نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود.
رئیس قوه قضائیه به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره نمود و افزود؛ باتوجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری تعلل در راه اندازی هر چه سریع تر آن باتوجه به تأخیر قبلی جایز و قابل چشم پوشی نیست.
رئیسی اشاره کرد: بسیاری از استانها به دنبال تصویب منطقه ویژه هستند اما در این منطقه مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده و باید پیگیری لازم صورت گیرد تا موجب رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه و در این راستا باید کار جهادی صورت گیرد تا مشکل بیکاری در منطقه هم به سرعت مرتفع شود.

رئیسی اشاره کرد: ماشین های توقیفی نباید در پارکینگ های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا وضعیت آنها تعیین تکلیف شود.
آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم به کارگیری دیپلماسی اقتصادی افزود؛ اولویت نظام، ارتباط جدی و مؤثر با کشورهای منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می تواند هم در داخل رونق تولید بوجود آورد و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد و شناسایی و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.
وی مرز دوغارون را یکی از فعال ترین مرزهای کشور دانست و گفت؛ کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد و با مراقبت و حساب کشی، باید کار مردم تسهیل شود و با نگاهی که در استان است خیلی از گره ها در حال باز شدن است و کارهای اساسی که در مرز انجام می شود در تحقق شعار سال نقش آفرین است.
رئیس دستگاه قضا یکی از جلوه های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود؛ وحدت و انسجام، زمینه مهم توسعه در منطقه است و نقش علما و فرهیختگان دراین زمینه بسیار برجسته است.
رئیسی اشاره کرد: اساساً در هر منطقه وحدت می تواند عامل رشد و توسعه باشد و درگیر شدن با مسائل بی اهمیت می تواند اقدامات مؤثر به نفع مردم را خنثی کند.
بازدید از مجموعه های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولیدکنندگان و صادرکنندگان از برنامه های دیگر رئیس قوه قضائیه در مسافرت یک روزه به شهرستان تایباد بود.


منبع:

1400/01/06
01:56:56
5.0 / 5
1214
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد