حقوق و قضا
رئیس كل دادگستری استان گلستان:

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

گلستان رئیس کل دادگستری گلستان اظهار داشت: قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم برای جلوگیری از دست اندازی به منابع آبی را ندارد.هادی هاشمیان امروز در همایش روز ملی آب در گرگان اظهار داشت: به نظر حقوقدانان دغدغه قانون توزیع عادلانه آب، بیشتر تقسیم آب است.

وی اضافه کرد: برخی بندهای موجود در این قانون مانند صدور مجوز برای کسانی که تا قبل از تصویب این قانون، چاه غیرمجاز حفر کرده بودند، دست اندازی به منابع آب را ترویج کرد و از آن پس هم افراد زیادی به این امید که باردیگر با تصویب قانون جدید بتوانند مجوز بگیرند چاه غیرمجاز حفر کردند بطوریکه امروز تعداد زیادی پرونده با این مساله در محاکم استان تشکیل و در حال رسیدگی است.

هاشمیان، افزایش هزینه ارتکاب جرم را یکی از راهکارها برای پیش گیری از جرم عنوان نمود و اظهار داشت: مجازات های تعیین شده در این قانون هم بازدارنده نمی باشد و فرد متخلف متناسب با جرمی که مرتکب شده مجازات نمی گردد.

این مقام ارشد قضایی استان تاکید کرد: قوانین نیازمند بازبینی و تغییر است و قانون باید به شکلی تصویب شود که هزینه ارتکاب جرم را افزایش دهد.

رئیس کل دادگستری گلستان اظهار داشت: اهتمام دستگاه قضایی استان بر حفظ منابع آب استان بعنوان انفال و بیت المال است و دادستان ها در همه شهرهای استان ارتباط تنگاتنگی با امور آب دارند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از دادگستری گلستان، هاشمیان با اشاره به ممنوعیت ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه های استان از امور آب استان خواست: در این بخش فعالانه ورود کند و دستگاه قضایی هم بعنوان پشتیبان در کنار آنان خواهد بود.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه بر افزایش آگاهی مردم درباره اهمیت آب و کمبود منابع آبی استان تاکید کرد و اظهار داشت: بار اصلی حفاظت از منابع آب بر دوش مردم است و تا زمانی که به حساسیت آن پی نبردند کوشش های دستگاهها بی نتیجه خواهد بود.

هاشمیان اضافه کرد: بهره گیری از سمن ها و گروه های مردمی که در زمینه مدیریت آب فرهنگ سازی کنند می تواند اثرگذار باشد.

وی تاکید کرد: برمبنای نظر کارشناسان خطر ریزگرد در گلستان خصوصاً با خشک شدن خلیج گرگان، جدی است و باید در کنار کوشش برای تصویب قوانین بازدارنده با فرهنگ سازی و همکاری بین مردم و مسئولان بحران آب را مدیریت نماییم.
1399/12/14
13:09:17
0.0 / 5
1100
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد