لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

دیدار هوشیار زیباری با آیت الله رییسی

دیدار هوشیار زیباری با آیت الله رییسی

حقوق و قضا: در آخرین روز سفر سه روزه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عراق، ساعتی پیش هوشیار زیباری فرستاده ویژ رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در محل اقامت رئیس قوه قضاییه با او دیدار نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، رئیس قوه قضاییه در این دیدار رابطه کردها با ایران اسلامی را رابطه ای عمیق و ریشه دار مبتنی بر فرهنگ و تاریخ مشترک و رابطه ای کاملا تمدنی دانست.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: جمهوری اسلامی همیشه آرزومند است مردم کردستان در آرامش و آسایش زندگی کنند و روزهایی که کردستان عراق مورد تعرض داعشی ها قرار گرفت همه ایرانیها احساس می کردند که خانه و وطن خودشان مورد تعرض دشمن قرار گرفته است.
آیت الله رئیسی اشاره کرد: در آن روزها حاج قاسم سلیمانی مثل کسی بود که تهران، مشهد یا کرمان مورد تعرض دشمن قرار گرفته و با احساس مسئولیتی مضاعف برای دفاع از کردستان و کردها به مصاف داعشی ها رفت.
رئیس دستگاه قضا با اعلان اینکه حفظ امنیت، آسایش و آرامش کردستان برای جمهوری اسلامی اهمیت ویژه دارد، حضور آمریکا در منطقه را مخل امنیت و آسایش مردم منطقه دانست.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: ما آمریکا را نه دلسوز مردم کُرد، نه دلسوز مردم عراق و ایران و نه دلسوز مردم منطقه می دانیم.
رئیس قوه قضاییه افزود: حضور آمریکایی ها در منطقه فقط برای تامین منافع خودشان است و رسما این مسئله را هم اعلام نموده اند و مطلقا نمی گردد به آمریکایی ها اعتماد کرد.
آیت الله رئیسی افزود: تاریخ نشان داده که اعتماد کردن به آمریکایی ها خطاست؛ چونکه آنها دوستدار و دغدغه مند مردم عراق یا اقلیم کردستان یا ایران نیستند.
رئیس دستگاه قضا اشاره کرد: آنچه ما بعنوان جمهوری اسلامی می خواهیم اتحاد و انسجام همه گروه های کُرد است و هرگونه اختلاف و تفرقه بین گروه های کُرد، مضر و زمینه ساز حضور دشمنان در منطقه است.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ظلم های صدام و رژیم بعثی در حق کُردها اظهار داشت: صدام به همه ظلم کرد؛ هم به شیعه هم به سنی هم به کردستان و کُردها و این مساله بر کسی پوشیده نیست.
رئیس قوه قضاییه در عین حال اشاره کرد که راه جبران نقصها گذشته وحدت، کار و تلاش و مجاهدت برای رفع مشکلات مردم و تامین آسایش و امنیت منطقه است.
رئیس دستگاه قضا اشاره کرد: امنیت و آسایش کردستان امنیت و آسایش ماست و احساس ما به مردم عزیز اقلیم کردستان مثل مردم خودمان است و همیشه به سعادت گروه های کُرد می اندیشیم و برای آنها آرزوی بالندگی و بهروزی داریم.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به ذکر دو سفارش به مسئولان اقلیم کردستان عراق پرداخت که نخستین سفارش مربوط به استرداد مجرمین متواری شده به اقلیم کردستان بود.
رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: برخی مجرمین و کسانی که در معرض بهتان قرار دارند و اموال مردم را به یغما برده و فساد کرده اند، به کردستان متواری می شوند.
آیت الله رئیسی افزود: شما به آنها پناه نمی دهید، اما آنها به هر حال تلاش می کنند در این منطقه پناه بگیرند که شما نباید اجازه دهید اقلیم کردستان مامن چنین مجرمانی باشد.
رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: هرکس جرمی مرتکب شد نباید احساس کند می تواند به آن سوی مرزها فرار کند و از چنگال عدالت بگریزد بلکه همیشه باید احساس کند تحت تعقیب قرار دارد و عدالت در کمین اوست.
دومین سفارش آیت الله رئیسی به مسئولان اقلیم کردستان توجه به فرهنگ غنی کُردی و واکسینه کردن جامعه در مقابل فرهنگ مهاجم غربی بود.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: کردستان دارای تاریخ، تمدن، ادبیات و آداب و رسوم غنی است و نباید اجازه داد فرهنگ و سبک زندگی غربی بر چنین فرهنگ و آداب و رسومی مسلط شود.
هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق نیز در این دیدار با اشاره به تاریخ و فرهنگ و مبارزات مشترک ایران و کُردها مقابل رژیم دیکتاتوری صدام و تروریست های داعش، اظهار داشت که ما از دغدغه های جمهوری اسلامی نسبت به مسائل مشترک قدردانی می نماییم.
وی یکی از این دغدغه های مشترک را مبارزه با تروریست های داعش عنوان نمود و اظهار داشت: من و سفیر ایران در عراق شاهدی زنده بر تلاش جمهوری اسلامی و شهید سلیمانی در کمک به اقلیم کردستان در ایام سخت مبارزه با داعش بودیم و آنرا هیچ گاه فراموش نمی نماییم.
زیباری اشاره کرد: ما انسان های ناسپاسی نیستیم و آقای بارزانی در نخستین اظهارنظر خود اشاره کرد که ایران نخستین کشوری بود که به ما در متوقف کردن حمله داعش کمک کرد و این قسمتی از تاریخ و مسیری است که ما پیموده ایم.
وزیر خارجه سابق عراق اظهار داشت که عراق جدید را ما و برادران شیعه با همکاری یکدیگر بنیان نهادیم و در طول ۱۷ سالی که گذشته با تمام مشکلات توانستیم زمینه شکل گیری نظام جدید در عراق تعیین نماییم.
وی اظهار داشت: ما خودرا به مسئولان جمهوری اسلامی نزدیک احساس می نماییم و همیشه از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کرده ایم نقش مثبتی در ارتباط با همپیمانان خود ایفا کنند تا شاید بتوانیم به تفاهم و همکاری با برادران شیعه که در بغداد صاحب قدرت و مسئولیت هستند، برسیم.
وی از آیت الله رئیسی بعنوان شخصی حقوقدان و آگاه به قانون یاد کرد و اظهار داشت: عراق هم مانند ایران قانون اساسی دارد و چاره تمام اختلافات بین اقلیم کردستان و بغداد، بازگشت به اجرای اصول این قانون است که همه راهکارها را نشان داده است.
وی درباب اجرای قانون استرداد مجرمین بین اقلیم کردستان عراق و ایران نیز اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت که برای بازگرداندن مجرمین و مفسدین به ایران کاملا آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
منبع:

1399/11/24
23:22:29
0.0 / ۵
1251
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد