حقوق و قضا
طحان نظیف مطرح كرد

جزئیات ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

جزئیات ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

یک عضو حقوقدان شورای نگهبان جزئیات ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را بیان نمود.به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف در گزارش ۶۴ از سلسله گزارش های خود از جلسات شورای نگهبان نوشت:

"همانطور که در گزارش قبلی اشاره کردم «طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار چندین جلسه شورای نگهبان بود. در جلسه نخست، بیشتر در مورد کلیات این طرح صحبت شد و طرح از این حیث، با برخی ایرادات مواجه گردید. در جلسه دوم نسبت به جزئیات و مواد نیز ایرادات و ابهاماتی از طرف شورای نگهبان عنوان شد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد.

یکی از ایرادات شورای نگهبان، در مورد سابقه تصدی سمت های مذکور در این مصوبه بود که منحصر نمودن به آنها مغایر اصل ۱۱۵ قانون اساسی شناخته شد به این معنا که در احصاء صورت گرفته، برخی مناصب در نظر گرفته نشده بودند بعنوان نمونه، تعدادی از مناصب اجرائی یا قضایی همتراز شامل مصوبه نمی گردد که این امر تضییع حقوق تعدادی از افراد را به دنبال خواهد داشت.

ایراد دیگر شورای نگهبان در مورد امکان ثبت نام اساتید دانشگاه با رتبه استاد تمامی یا دانشیار با ده سال سابقه تدریس و مدرسین حوزه علمیه با ده سال سابقه تدریس در سطوح عالی بود. در این خصوص مساله این بود که با در نظر گرفتن شرایطی که در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است، داوطلبان ریاست جمهوری باید از میان رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر در حد اداره کشور باشند این بدان معناست که داوطلبان باید از برخی سوابق اجرائی و مدیریتی کلان برای اداره کشور برخوردار باشند و صِرف اینکه داوطلبان از میان اساتید حوزه و دانشگاه باشند، کافی به نظر نمی رسد.

در مورد افرادی که مستقیما با حکم رهبر معظم انقلاب منصوب شده اند نیز وضعیت به همین ترتیب است چونکه ممکنست اساسا برخی منصوبان رهبر معظم انقلاب، برای امور غیراجرایی منصوب شده باشد.

یکی دیگر از ایرادات درباب ستاندن یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشورهای بیگانه توسط داوطلب، والدین، همسر و فرزندان او بود که مصوبه آنرا از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب دانسته بود. هرچند ممکنست چنین اقدامی از طرف داوطلب از مصادیق عدم التزام باشد ولی انتساب « ستاندن یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشورهای بیگانه از طرف والدین، همسر و فرزندان داوطلب» به شخص وی لزوماً صحیح نیست و نمی توان از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب تلقی شود چونکه ممکنست داوطلب اساسا با این اقدام اعضای خانواده خود مخالف باشد و این امر به صورتی احجاف در حق برخی افراد تلقی شود."
1399/11/16
18:26:10
0.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد