حقوق و قضا
رییس سازمان زندان ها:

مأموریت سازمان زندان ها اصلاح مجرمین است

مأموریت سازمان زندان ها اصلاح مجرمین است

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان زندان ها در نشست سراسری مدیران زندان های کشور اظهار داشت: مأموریت سازمان زندان ها نه تادیب مجرمان است و نه تنبیه، بلکه اصلاح مجرمان مأموریت ماست.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، نشست سراسری مدیران زندان های کشور با هدف تبیین و تشریح نسخه ارتقاء یافته" سند تحول قضایی" برگزار شد.
رییس سازمان زندان ها در این جلسه که در روز اول دهه فجر و از راه ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهار داشت: در روز ورود امام (ره) و آغاز دهه فجر، تجدید عهد ما با آرمان های ایشان این است که عهد می بندیم تلاش نماییم زندان را به شرایط و آرمان های مدنظر آن بزرگوار برسانیم و در آن نقشه راهی که ایشان ترسیم کردند حرکت نماییم تا هر چه بیشتر و هرچه زودتر انشالله به مقصود برسیم.
وی تصریح کرد: مأموریت سازمان زندان ها نه تادیب مجرمان است و نه تنبیه، بلکه اصلاح مجرمان مأموریت ماست.
حاج محمدی اضافه کرد: تنبیه و تادیبی که به اصلاح منجر شود مطلوب و ملاک موفقیت ماست.
رییس سازمان زندان ها اظهار نمود: از روز اول خدمت در سازمان، مأموریت اصلاح مجرمین و اهتمام به مقوله توسعه اشتغال بعنوان محور اصلاح و تربیت زندانیان را مدنظر داشتیم
وی اضافه کرد: اجرای سند تحول دستور و خواست آقاست تعلل و تردید در راه اجرای این سند را قبول نداریم و از امروز اعلام میکنیم در کنار اولویت های دوازده گانه که ابلاغ گردیده است و ملاک و شاخص ارزیابی مدیران استانی است؛ اولویت سیزدهم برای مدیران ستاد سازمان و ملاک ارزیابی ما، اجرای سند تحول است.
در ادامه این نشست، نسخه ارتقاء یافته "سند تحول قضایی" توسط اصفهانی رئیس مرکز پیگیری اجرای سند تحول قضائی تشریح و مأموریت های حوزه زندان ها و نحوه عملیاتی نمودن آن مورد بحث و توضیح قرار داده شد.
صاحبکار معاون راهبردی قوه قضائیه هم در مورد فرایند تدوین این سند اظهار داشت: این سند به دنبال نگاه ویژه رئیس قوه قضائیه برمقوله تحول و بر مبنای نیازها و مطالبات روز تدوین شده است.
وی اضافه کرد: این جلسه با هدف تبادل نظر کارشناسی برای عملیاتی نمودن کامل این سند در سازمان زندان ها تشکیل شده است.
«نسخه ارتقاءیافته سند تحول قضائی» بعنوان مبنای عمل قوه قضائیه تا انتهای سال ۱۴۰۲ ابلاغ گردیده است.
در مقدمه این سند آمده است: بر مبنای مفاد قانون اساسی، منویات امامین انقلاب و انتظارات مردم، پیامد نهایی تحول در قوه قضائیه دست­یابی به «عدالت» و «رضایت­مندی مردم» است. بر این اساس، سند تحول به نحوی تدوین شده است که بر اثر اجرای آن، این دو پیامد محقق شود.
در فرایند نگارش سند تحول قضایی، هفت مأموریت اصلی قوه قضائیه منبعث از تکالیف تعیین شده در قانون اساسی و همینطور سیاست های کلی نظام، مبنای تدوین سند شد. مأموریت های مورد اشاره به این شرح است:
ماموریت ۱- «رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل وفصل دعاوی و رفع خصومات»
ماموریت ۲- «احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع»
ماموریت ۳- «نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور»
ماموریت ۴- «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام»
ماموریت ۵- «پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی»
ماموریت ۶- «اصلاح مجرمان»
ماموریت ۷- «حمایت از حقوق مالکیت اشخاص»
اصفهانی بعنوان مشاور برنامه ریزی سازمان در تدوین بخشنامه پایش هم نقش موثری داشت که حاج محمدی در این نشست از تلاشهای وی تشکر کرد.
منبع:

1399/11/12
21:19:31
0.0 / 5
1156
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد