حقوق و قضا
دبیر ستاد حقوق بشر:

شهدای ارامنه در راه عزت و امنیت كشور جان خویش را فدا كردند

شهدای ارامنه در راه عزت و امنیت كشور جان خویش را فدا كردند

دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با خانواده شهید «نوریک محمودیان» از شهدای ارامنه، اظهار داشت: شهدای جامعه ارامنه بعنوان بخشی از جامعه ایرانی در راه عزت و امنیت ایران گام برداشتند و جان خویش را فدا کردند و اثرات خیر و ایثار آنها همچنان ملموس است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی دبیرستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و معاون امور بین الملل رئیس قوه قضائیه عصر امروز به مناسبت روز تقدیر از همسران و مادران شهدا، به دیدار خانواده «نوریک محمودیان» شهید ارمنی رفت و خطاب به همسر گرانقدر این شهید، اظهار داشت: جامعه ارامنه بخشی از جامعه ایرانی است و در عرصه های مختلف همدل و همراه هموطنان و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند.
وی با اشاره به اینکه جامعه ارامنه در خوشی ها و سختی ها در کنار ملت ایران بوده اند، خاطرنشان کرد: شهدای جامعه ارامنه هم بعنوان بخشی از جامعه ایرانی در راه عزت و امنیت ایران گام برداشتند و اثرات خیر و ایثار آنها همچنان ملموس است.
دبیر ستاد حقوق بشر ضمن اشاره به سهم بزرگ همسران شهدا در رسالت و نقش آفرینی شهدا در جبهه های جنگ، تصریح کرد: همسران شهدا وظیفه ای خطیر بر عهده دارند بخصوص این شهید گرانقدر که زمان زیادی درد و رنج ناشی از جنگ را تحمل کردند و شما در رسالت ایشان برای دفاع از کشور و صیانت از جان و مال و ناموس مردم وتحکیم یک ایران قوی و مقتدرسرافراز و قدرتمند ایستادید.
وی با تکیه بر اینکه اگر صبر و بردباری و شجاعت مادران و همسران شهدا نبود نمی توانستیم رسالت شهدا را به سرانجام برسانیم، اضافه کرد: نقش ویژه و پرستاری از این جانباز عزیز، مجاهدت مسوولانه و ایثارگرانه می طلبد که شما توانستید از این آزمایش الهی سربلند خارج شوید.
باقری کنی تصریح کرد: شهدا رسالت خویش را انجام دادند و ما باید پاسدار رسالت آنها باشیم. راه شهدا همچنان نورانی و پررهرو است و ما قدردان ایثارها و تلاش و صبر و بردباری همسران و خانواده آنها هستیم. ایثار و مجاهدت همسران شهدا همتراز ایثار و مجاهدت خود شهدا است.
وی با اشاره به اینکه پایداری همسران شهدا مسئولیت ما را دوچندان می کند، اظهار داشت: همه ما وامدار ایثار خانواده شهدا هستیم و وظیفه داریم به پاس مجاهدت خانواده و همسران شهدا، آنها را تکریم نماییم.
دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: ما باید مسیر شهدا در پاسداری و صیانت از میهن و فرهنگ و تمدن ایران را طی نماییم و همچون شهدا از آزمون الهی سربلند بیرون بیاییم.
در این دیدار که دو نماینده جامعه ارامنه «روبرت بیگلریان» نماینده ارامنه جنوب و «آرا شاهوردیان» نماینده مسیحیان ارمنی شمال ایران در مجلس شورای اسلامی و همینطور کشیش «کومیتاس قاراخانیان»، نماینده خلیفه اسقف اعظم ارامنه حضور داشتند، همسر شهید محمودیان ضمن قدردانی از دبیر ستاد حقوق بشر، عنوان کرد: با وجود اینکه من پرستار همسرم بودم اما او تکیه گاه من بود و در این سال ها درد و رنج را احساس نمی کردم، چون عشق و علاقه میان من و همسرم و خانواده باعث محبت بسیار شده بود.
این بانوی گرانقدر که عکس امام (ره) را در گوشه قاب عکس نوریک گذاشته بود، خاطرنشان کرد: این حس و حال آن روزهای جوان های ارمنی کشور بود که برای یک میهن می جنگیدند با فرمان برداری از یک رهبر. این عکس امام در کیف پول نوریک بود. روزی یکی از اقوام از او خواست که کیفش را به او هدیه بدهد. نوریک با همان زبان مهربانش اظهار داشت: کیف را می دهم، اما عکس امام را نه! وقتی نوریک از پیش ما رفت دیدم که بهتر است عکس امام همان جا کنار نوریک باشد.
در این دیدار، لوح تقدیری به رسم یادبود از سوی باقری کنی به همسر شهید محمودیان تقدیم شد.
همینطور در این دیدار، کتاب «جنگ تحمیلی ۸ ساله و ارامنه ایران» از جانب همسر شهید محمودیان به دبیر ستاد حقوق بشر، اعطاء شد.1399/11/09
12:52:24
0.0 / 5
1257
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد