حقوق و قضا
محمد بیگی:

قوه قضاییه بعنوان مدعی العموم به مبحث آلودگی هوای تهران ورود كند

قوه قضاییه بعنوان مدعی العموم به مبحث آلودگی هوای تهران ورود كند

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه این فراکسیون به صورت ویژه به مبحث آلودگی هوای تهران ورود خواهد کرد، اظهار داشت که قوه قضاییه هم بعنوان مدعی العموم به این مورد ورود کند.


فاطمه محمد بیگی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به تشدید آلودگی هوا در بعضی از شهرهای کشور اظهار داشت: هم اکنون شاهد وضعیت بغرنج و اسفناکی در حوزه وضعیت آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرها و شهرهایی همچون آبیک در استان قزوین هستیم که به واسطه آن مشکلاتی در حوزه زیست محیطی به وجود آورده و جان هم وطنان ما را تهدید می کند. متاسفانه همه ساله شاهد این مورد هستیم و مردم از آن رنج می برند.
وی با تکیه بر ضرورت مطالعه و پژوهش در این عرصه برای رسیدن به راهکارهای بلندمدت اضافه کرد: باید تمرکز بیشتری بر اجرای قانون هوای پاک کرد. با عنایت به این که این قانون مرجع خیلی خوبی برای کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران و کلانشهرهاست باید احیا شده و جدی تر از قبل مورد توجه قرار گیرد.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که مجلس و به صورت ویژه فراکسیون محیط زیست در حوزه آلودگی هوای تهران ورود می کند و پیگیر این مورد با حضور مسؤلان مرتبط خواهد بود تا بتوانیم در سایه تصمیمات اتخاذ شده شاهد احیای قانون هوای پاک توسط دستگاههای مسئول باشیم.
محمدبیگی افزود: مجلس شورای اسلامی به صورت جدی مبحث نظارت بر اجرای قانون هوای پاک و احیای آن از جانب دستگاههای مختلف را پیگیری خواهد نمود چون که آلودگی هوا یک مسأله بین بخشی است و یک دستگاه به تنهایی نمی تواند آنرا حل کند.
به گفته وی یکی از مهمترین علل آلودگی هوا، کوتاهی و عمل نکردن دستگاههای مرتبط به وظایفشان است بنابراین لزوم دارد دستگاه هایی که در زمینه کاهش آلودگی هوا همکاری لازم را نکرده اند به مردم معرفی شوند.
این عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قرار گرفتن برخی از کلان شهرهای کشور همچون پایتخت در وضعیت وخیم آلودگی هوا سبب شده ریه های هموطنان ما در تهران و برخی کلانشهرها آکنده از مازوت ساخته شده توسط برخی نیروگاه ها شود، این مورد از جانب سازمان محیط زیست و برپایه آنالیز آلایندگی در هوای تهران تایید شده اما متاسفانه شاهد فرافکنی بعضی از مسؤلان در این خصوص و عدم پاسخ صریح و روشن آنها هستیم.
وی اضافه کرد: بی گمان غلظت آلایندگی در شهرهای بزرگ برای اقشار مختلف مردم بخصوص گروه های حساس همچون بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، کودکان و سالمندان بسیار خطرناک می باشد بنابراین لزوم دارد تصمیمات آنی برای این مورد اتخاذ شود نه اینکه شاهد کوتاهی دولت و دستگاههای متولی در انجام وظایف و تعهدات خود در جهت کنترل هوای پاک و مدیریت آلودگی هوا باشیم آن هم بگونه ای که در جلسات کاهش کنترل آلودگی هوای کلانشهرها بعضی از دستگاههای متولی حضور نداشته و یا به صورت مناسب و شفاف پاسخ نمی دهند. با عنایت به این که این مورد با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد سوال اینجاست که سلامت مردم برای متولیان قانون هوای پاک در چه جایگاهی قرار دارد؟
محمدبیگی در انتها اظهار داشت که این مورد در مجلس و به صورت ویژه در فراکسیون محیط زیست بررسی خواهد شد و از مسؤلان هم مطالبه گری لازم را در چارچوب عرضه گزارش عملکرد خود در مورد مسئولیتشان در حوزه هوای پاک خواهیم داشت. همینطور از قوه قضاییه خواستار ورود به این مورد بعنوان مدعی العموم هستیم.
منبع:

1399/10/20
22:41:33
0.0 / 5
1248
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد