لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

حضرت مسیح از این همه ظلم بیزار است

حضرت مسیح از این همه ظلم بیزار است

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: عدالت خواهان عالم بدانند که حضرت مسیح از این همه ظلم و فساد و ترور دولتی و به خاک و خون کشیدن انسان ها درعالم بیزار است.



به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورای عالی قوه قضائیه با تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) گفت: نام حضرت زینب (س) بعنوان پیام آور عاشورا با صبر و بردباری و ایستادگی عجین شده و وجود مبارک‎‎شان الگویی برای مجاهدان راه خدا و کسانی است که در مقابل ظلم و ستم ایستاده و راه مقاومت را پیشه کرده اند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به نامگذاری روز ولادت آن حضرت بعنوان روز پرستار، از تلاش ها و خدمات مدافعان سلامت خصوصاً در روزهای شیوع ویروس کرونا قدردانی نمود و اظهار داشت: امروز همه ما وظیفه داریم از زحمات باارزش و ماندگار پرستاران که به تعبیر بلند مقام معظم رهبری «فرشتگان رحمت» هستند، تجلیل نماییم.

سازمان بازرسی پرداخت همه حقوق و امتیازات قانونی پرستاران را پیگیری کند

رئیسی تجلیل واقعی از پرستاران را در گرو تحقق مطالبات آنها دانست و اظهار داشت: امروز پشتیبانی از جامعه پرستاری و تقدیر از زحمات آنها با احقاق حقوق حقه‎شان و پرداخت امتیازات قانونی این عزیزان تحقق می یابد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دیدار مدتی پیش خود با مسئولان نظام پرستاری و طرح مطالبات آنها اظهار داشت که قسمتی از خواسته‎های پرستاران با پیگیری های قابل تقدیر سازمان بازرسی کل کشور تحقق یافته اما هنوز بعضی از این مطالبات باقی مانده است.

رئیسی به همین دلیل به رئیس سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داد که در ادامه اقدامات انجام شده، پرداخت کامل حقوق و امتیازات پرستاران را با همکاری دولت و بخش های مربوطه با جدیت و تا حصول نتیجه پیگیری کند.

حضرت عیسی (س) اگر بود اینهمه ظلم را تحمل نمی کرد

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ولادت حضرت عیسی (س) به خداپرستاران، حق طلبان و عدالتخواهان گفت: پیام عیسی مسیح (س) دعوت به خدا، عدالت و صلح و دوستی است و کسانی که با عنوان مسیحی به ملت‎ها ظلم می کنند، قرابتی با آن حضرت ندارند.

رئیسی اضافه کرد: حضرت عیسی (س) از این همه ظلم و فساد و ترور خصوصاً ترور دولتی رژیم آمریکا بیزار است و اگر بود به اینهمه ظلمی که به مردم منطقه، خصوصاً به مردم مظلوم فلسطین و کودکان یمن می شود راضی نمی شد و آن را تحمل نمی کرد.

وی خطاب به پیروان واقعی حضرت موسی کلیم الله (س) و حضرت عیسی روح‎الله (س) تاکید کرد که این دو نبی بزرگوار از جنایاتی که با سوءاستفاده از عنوان یهودی و مسیحی در دنیا می شود متنفرند و چنین اعمالی مطرود همه انبیاء الهی است.

یکساعت تاخیر در خنثی سازی تحریم ها خلاف عقل و شرع است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ظلم و ستم غربی ها به ملت ایران اظهار داشت: راه مقابله با تهدیدات و باطل السّحر تحریم ها قوی شدن ایران اسلامی در همه عرصه هاست و نباید یک‎ساعت نیز در خنثی سازی تهدیدها و تحریم ها تعلل کرد.

رئیسی تاکید کرد: حتی یک‎ساعت تأخیر در خنثی سازی تحریم ها هم خلاف عقل است، هم خلاف شرع و مسئولان برنامه ریزی و اجرائی نباید یک‎ لحظه را هم برای بی اثرکردن تحریم ها و قوی شدن ایران از دست بدهند و این راهبرد اساسی نظام باید با جدیت دنبال شود.

رئیس قوه قضاییه شکل گیری ایران قدرتمند را در گرو ایستادگی و بی اثر کردن تحریم های دشمن دانست و خطاب به غربی ها اظهار داشت: تحریم ها نمی تواند حرکت ملت ایران را متوقف نماید و ما از هر امکانی برای دورزدن تحریم ها استفاده خواهیم کرد.

رئیسی با اشاره به اینکه امروز بر همگان آشکار شده که مذاکره 7 ساله با دشمنان به سبب عهد شکنی آنها، بی اثر بوده و انتظاری که از آن می رفت را برآورده نکرده است اصرار کرد که نباید با پیمان شکنان و دولت‎های بدون میثاق و بدعهد مذاکره کرد و از همه مسئولان خواست که هماهنگ و هم صدا با هم در جهت خنثی کردن تحریم ها حرکت کنند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اجرای احکام اسلامی و قانون از طرف دستگاه قضا، گفت: رسیدگی به پرونده‎ها دارای یک پروسه و ضوابط شرعی و قانونی می باشد که همه قضات خودرا متعهد به دادرسی عادلانه در قالب این پروسه می دانند.

رئیسی با اشاره به اینکه پروسه دادرسی در دستگاه عدلیه نظام اسلامی تضمین کننده حقوق اصحاب دعوا، متهم و همه مردم است، اضافه کرد: ما 40 سال است که اعلام نموده ایم امتیاز نظام ما این است که حدود الهی و احکام اسلامی را اجرا می کند و در رسیدگی به پرونده‎ها دقت می شود تا حق کسی تضییع نشود و به اقتضای حق و عدل عمل شود.

به عوامل وابسته به بیگانه اجازه بر هم زدن امنیت کشور را ندهید

رئیس قوه قضائیه بر لزوم صیانت و حراست از «امنیت ملی» تاکید کرد و گفت: حفظ امنیت بسیار مهمست و همه باید پاسدار امنیت ملی باشند و این مساله محوری نباید با هیچ حرکت احساسی خدشه دار شود.

رئیسی با اشاره به اینکه جامعه باید امن باشد، به دستگاه‎های اطلاعاتی و امنیتی و واحدهای قضایی تذکر داد که به عناصر دشمن و عوامل خدمات بیگانه مطلقاً اجازه خودنمایی و توطئه و فتنه ندهند.

در این جلسه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به هماهنگی صورت گرفته با ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام نمود: طی هماهنگی بعمل آمده با ستاد کرونا و وزارت بهداشت و جلسه تفصیلی که با آقای دکتر رئیسی سخنگوی این ستاد برگزار شد، سفرهای ریاست محترم قوه قضائیه با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.

۱۵ اقدام سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران

حجت ‎الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی با اشاره به دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای پیگیری مطالبات پرستاران که در دیدار نمایندگان سازمان نظام پرستاری با رئیس دستگاه قضا مطرح شده بود، به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در امتداد «اجرای عدالت در نظام سلامت»، «جلوگیری از فرسودگی جسمی و روحی پرستاران و ایجاد سازوکار مناسب برای ارتقاء انگیزه و روحیه خدمت در آنها» و «افزایش سرانه پرستاران متناسب با تخت‎ های بیمارستانی» پرداخت.

وی در ادامه با تشریح ۱۵ اقدام انجام شده دراین زمینه، از تامین اعتبار برای جذب ۱۳ هزار نفر در وزارت بهداشت که سهم عمده آنها به پرستاران اختصاص دارد و تامین اعتبار برای جذب هفت هزار نیروی آموزش دیده و برگزاری آزمون برای سه هزار نیروی قراردادی بعنوان بعضی از این اقدامات یاد کرد.

«تأمین امکانات حفاظتی برای کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی»، «ابلاغ بخشنامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت در وزارت بهداشت»، «ابلاغ دستورالعمل ذخیره مرخصی پرستاران در روزهای کرونا»، «برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر مقابله با کرونا» و «تفکیک اضافه ‎کاری از کارانه کارکنان و افزایش ۵۰ درصدی کارانه در دوران شیوع کرونا» از دیگر اقدامات انجام شده با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران بوده است.

حجت ‎الاسلام درویشیان همین طور اظهار داشت که با پیگیری سازمان بازرسی ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت تخصیص داده شد و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان معوقات آنها تا آبان ماه نیز تسویه شده است.

بازداشت ۴۴ نفر از فعالان فضای مجازی به بهتان بی نظمی در بازار ارز

در ادامه نشست، دادستان تهران با ارائه گزارشی از برخورد با عوامل بی نظمی در بازار سکه، طلا و ارز، یکی از عوامل افزایش قیمت های صوری در این بازارها را ایجاد «اتاق معاملات» و اعلام لحظه ای قیمت ‎ها و «معاملات فردایی» و «معاملات کاغذی» در فضای مجازی عنوان نمود.

علی القاصی‎ مهر با اشاره به تشکیل کارگروهی ویژه با حضور مسئولان پلیس فتا، مرکز ملی فضای مجازی و بانک مرکزی از شناسایی و دستگیری ۴۴ نفر از مدیران سایت ‎ها و کانال ‎های فعال دراین زمینه آگاهی داد و متذکر شد برمبنای اعلام بانک مرکزی اقدامات انجام شده از طرف دادستانی تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت ارز و سکه و طلا داشته است.

محاکمه ۹ مدیر بانک دی به‎خاطر ارائه ۶۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بی ضابطه به افراد خاص

وی همین طور با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پرونده تخلفات بانک دی در پرداخت تسهیلات کلان و خارج از ضابطه به اشخاص خاص اظهار داشت که در این پرونده، گروه موسوم به «خونه به خونه» بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال (۶۳۰ میلیارد تومان) از بانک ‎ها برای ۱۱ شرکت وابسته به خود تسهیلات خارج از چارچوب قانونی گرفته بودند.

القاصی‎ مهر اعلام نمود که در این پرونده ۹ نفر از مسئولان وقت بانک دی و همین طور ۴ نفر از مدیران شرکت‎ های دریافت ‎کننده تسهیلات دستگیر شده اند که کیفرخواست آنها به دادگاه ارسال شده و به صورت ویژه در دست رسیدگی است.

تشکیل کارگروه ویژه مقابله با سایت‎های قمار و شرط بندی در دادسرای تهران

وی با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره فعالیت بدون محدودیت برخی سایت‎های شرط‎ بندی و قمار و استفاده این سایت ها از خدمات بانکی کشور اعلام نمود: در دادسرای تهران کارگروهی برای شناسایی و مقابله با این پدیده تشکیل و شعبه‎ ویژه‎ای نیز برای رسیدگی به این مساله تعیین شده است.

ارائه همه خدمات الکترونیک قضایی در آینده نزدیک در اپلیکیش «عدالت همراه»

عیسی زارع‎ پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این نشست با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن «عدالت همراه» اظهار داشت که هم اکنون ۵ نوع خدمت بوسیله این نرم افزار ارائه می شود، اما در آینده نزدیک همه خدمات الکترونیک قضایی روی آن قرار می گیرد و علاوه بر دادگستری ها، سازمان های تابعه مانند ثبت اسناد و پزشکی قانونی نیز خدمات خودرا از این طریق ارائه خواهند کرد.

ثبت ۱۷۷ هزار قرارداد وکالت در سامانه ثبت الکترونیک قراردادها ظرف یک ماه

وی همین طور با اشاره به اجرائی شدن دستورالعمل لزوم ثبت قراردادهای وکالت در سامانه ثبت الکترونیک وکالت از شروع آذر ماه، اعلام نمود: در همین یک ماه ۱۷۷ هزار قراداد وکالت در این سامانه ثبت و ۴۵ هزار فقره قرارداد نیز به امضاء رسیده که رشد ۳۰ برابری نسبت به ۸ ماه گذشته داشته است.

آزادی ۷ هزار زندانی و کاهش مجازات ۱۵۰۰ نفر با اجرای طرح پایش زندانیان

محمدمهدی حاج‎ محمدی رئیس سازمان زندان‎ ها نیز با اشاره به یکی از ماموریت اصلی این سازمان در خصوص اصلاح و تربیت مددجویان اظهار داشت: این ماموریت بر عهده مددکاران قرار گرفته است، اما به ازای هر ۲۴۸ زندانی تنها یک مددکار در زندان ‎ها وجود دارد. برای جبران این کمبود با بهره گیری از دستورالعمل رئیس قوه قضاییه در خصوص جلب مشارکت نهادهای مردمی، تعداد زیادی از تشکل های مردمی به کمک سازمان زندان ها آمده اند که از ثمرات آن آزادی شمار قابل توجهی از مددجویان و حل مشکلات شخصی آنها بوده است.

وی همین طور با اشاره به دستاوردها و برکات اجرای طرح پایش زندانیان اشاره کرد: اجرای این طرح سبب افزایش حضور چشم گیر همکاران قضایی در زندان ها و بررسی و رفع مشکلات زندانیان شده و با توجه به این که هنوز ۲ هفته تا مهلت اجرائی تعیین شده برای این طرح باقی مانده، تا حالا ۷ هزار زندانی آزاد شده و هزار و ۵۰۰ نفر نیز مشمول کاهش و تخفیف مجازات شده اند.





منبع:

1399/10/01
18:27:10
5.0 / ۵
1349
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد