حقوق و قضا
رئیس قوه قضائیه تاكید كرد؛

لزوم برخورد قاطع با زمین خواران

لزوم برخورد قاطع با زمین خواران

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم برخورد قاطع دادگستری ها با زمین خواری ها، اظهار داشت: اجازه ندهید سودجویان کاربری اراضی کشاورزی را برای راه اندازی ویلا و مراکز تفریحی تغییر دهند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت ‎الله سید ابراهیم رئیسی، در جلسه پیگیری اجرای مصوبات سفرهای استانی خود به البرز و یزد، بر اجرای کامل طرح پایش زندانیان در سراسر کشور اصرار کرد و اضافه کرد: باید وضعیت تک‎تک زندانیان به دقت بازبینی شود تا کسی بدون دلیل در زندان نماند و حتی یک مورد هم نباید از قلم بیفتد. وی افزود: اگر طرح غربالگری زندانیان بطور دقیق و همه‎جانبه اجرا شود، اتفاق مبارکی خواهد افتاد و آثار فراوانی در کاهش جمعیت کیفری کشور و باز اجتماعی شدن زندانیان خواهد داشت. آیت الله رئیسی همین طور با تقدیر از اقدامات مسئولان قضائی استان های البرز و یزد برای رفع موانع تولید بعنوان یکی از ماموریت های اصلی دستگاه قضا، گفت: قاچاق کالا از موانع رونق و جهش تولید است و برخورد با این مسئله باید در سطح کشور با حساسیت پیگیری شود. در این نشست رئیس کل دادگستری استان البرز در ارتباطی تصویری با ارائه گزارش عملکرد بخش های قضائی استان در اجرای دستورات پنج گانه ابلاغی در مسافرت استانی سال قبل رئیس دستگاه قضا، از تهیه کارنامه قضائی فعالان اقتصادی برای رفع موانع تولید در این استان آگاهی داد و اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته و هماهنگی با مسئولان اجرائی استان البرز، گندم مورد نیاز برای شرکت آرد‎داران تامین شده و این شرکت که در آستانه تعدیل نیرو قرار داشت، هم اکنون به صورت کامل در سه شیفت کاری مشغول کار است. فاضلی همین طور از تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فعالین اقتصادی استان آگاهی داد و اعلام نمود از مجموع ۲ هزار و ۲۷۹ فقره دعاوی ارجاعی به این شورا، حدود ۳۰۰ مورد تنازعات منتهی به صلح و سازش شده است. وی با اشاره به شناسایی ۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان از مسدود شدن ۳۵۰ حلقه از این چاه ها طی یک‎سال گذشته آگاهی داد و متذکر شد: تعیین تکلیف هزار و ۵۰۰ حلقه چاه‎ غیرمجاز حفاری شده در محدوده ویلاهای غیرمجاز نیز در دستور کار مراجع قضائی استان قرار گرفته است. فاضلی در ادامه از تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان البرز آگاهی داد و اظهار داشت: در ۶ ماه نخست امسال ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی کشاورزی رفع تصرف و آزادسازی شده که ارزش مالی آنها ۶ هزار میلیارد تومان است.

او در آخر با اشاره به کمبود قاضی و کارمند دادگستری استان البرز نسبت به حجم مشکلات قضائی استان به سبب مجاورت با پایتخت، خواهان دستور ویژه آیت ‎الله رئیسی برای تامین اعتبارات و نیروی انسانی مورد نیاز این مجموعه شد. رئیس قوه قضائیه با تقدیر از اقدامات دادگستری استان البرز در اشتغالزایی و رفع موانع تولید، رسیدگی به پرونده های قضائی و کاهش جمعیت کیفری زندان های استان و صیانت از اراضی ملی و حل اختلافات، معاون منابع انسانی قوه قضائیه را موظف کرد هفته آتی جهت بررسی و رفع مشکلات و نیازهای مجموعه قضائی استان به البرز سفر کند. وی اظهار داشت: استان البرز جاذبه های زیادی دارد که برخی به طمع بیافتند و بخواهند با دست ‎اندازی به اراضی ملی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی مبادرت به ویلاسازی و ایجاد مراکز تفریحی کنند. رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه زمین خواری در همه جای کشور وجود دارد و تغییر کاربری اراضی یکی از معضلات فراگیر است، اما وضعیت در البرز حادتر است، تاکید کرد: اقداماتی که برای رفع تصرف اراضی و جلوگیری از تغییر کاربری ها انجام شده، باید با قاطعیت پیگیری شود.

وی اظهار داشت: جلوی تخلف را باید از سرچشمه گرفت. هر قانون‎ شکنی و جرم یک قانون ‎شکنی و جرم دیگر را به دنبال دارد. وقتی اراضی کشاورزی با تخلف تغییر کاربری داده می شوند، حفر چاه های غیرمجاز هم در این اراضی انجام می شود.

رئیس قوه قضائیه وزارت جهاد کشاورزی را مسئول حفظ ذخایر ملی و منابع کشاورزی دانست و تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید با جدیت وارد میدان شود و اجازه ندهد افراد سودجو کاربری اراضی کشاورزی را تغییر دهند. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا نیز با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه در خصوص پیگیری وضعیت واگذاری شرکت تراورس در حاشیه سفر به استان البرز، از قطعی شدن حکم شعبه ۲۱ دادگاه حقوقی تهران برای ابطال قرارداد واگذاری «شرکت تراورس» در استان البرز به شرکت امیرمنصور آریا در ایام اخیر آگاهی داد و اظهار داشت که این شرکت با با پیگیری های قوه قضائیه به بیت المال بازگردانده شده است. در ادامه جلسه، رئیس کل دادگستری استان یزد در ارتباطی تصویری با رئیس قوه قضائیه نیز با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه در خصوص پیگیری وضعیت واگذاری شرکت «فولاد میبد» در جریان سفر به استان یزد، اعلام نمود که با پیگیری دادگستری استان، در هفته های گذشته قرارداد واگذاری این شرکت ابطال شده است تا این شرکت از یک رکود نزدیک به سه ساله بیرون رود.


منبع:

1399/09/15
22:59:21
5.0 / 5
1246
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد