لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
با ورود دستگاه قضایی هرمزگان صورت گرفت؛

ترخیص و بارگیری بیش از ۱۲ هزار تن برنج دپو شده در گمركات هرمزگان

ترخیص و بارگیری بیش از ۱۲ هزار تن برنج دپو شده در گمركات هرمزگان

حقوق و قضا: به فاصله دو روز بعد از آزادسازی 6 هزار و 500تن برنج دپو شده در بندر شهید رجایی با مبادرت به موقع دستگاه قضایی در هرمزگان، حالا پنج هزار و 700تن برنج دپو شده دیگر مرخص شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، به فاصله دو روز بعد از آزادسازی ۶ هزار و پانصد تن برنج دپو شده در بندر شهید رجایی بندرعباس با مبادرت به موقع دستگاه قضائی در استان هرمزگان، حالا ۶ هزار و ۷۰۰ تن برنج دپو شده دیگر که در خطر انقضا قرار داشت، اینبار از انبارهای گمرک قشم ترخیص و به مناطق مختلف کشور بارگیری شد.۲۵ آبان بود که رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از اولتیماتوم دستگاه قضائی برای ترخیص پنج هزار و ۷۰۰ تن برنج وارداتی طی یک هفته آگاهی داد و اشاره کرد: باتوجه به بازدید دادستان قشم از انبارهای گمرک در این جزیره، با صدور دستور قضائی برای ترخیص برنج های وارداتی یک هفته فرصت تعیین شده است. در همین راستا و بعد از گذشت ۴روز از این اولتیماتوم، روند ترخیص پنج هزار و ۷۰۰ تن برنج وارداتی دپو شده در انبارهای گمرک قشم شروع شده است. علی صالحی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان دراین زمینه اظهار داشت: در امتداد احقاق حقوق عامه و بمنظور نظارت بر بازار و تعدیل قیمت ها، پنج هزار و ۷۰۰ تن برنج وارداتی موجود در انبارهای گمرک قشم بعد از مدت مدیدی بلاتکلیفی و عدم ترخیص توسط صاحبان کالا، الان به وسیله کامیون های سنگین و نیمه سنگین در حال بارگیری و ارسال به مناطق مختلف کشور است. صالحی اشاره کرد: تأخیر در روند ترخیص این محموله ها سبب شده بود که این حجم زیاد از کالای اساسی برنج در معرض انقضای مدت مصرف قرار گیرد. این مقام قضائی تصریح کرد: بنابر گزارش کارشناسان و مسئولان مربوطه درصورت ادامه معطلی در روند ترخیص، این محموله های بزرگ برنج در معرض فساد قرار می گرفت و در نهایت چاره ای جز معدوم نمودن آنها وجود نداشت که این مساله باتوجه به تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان و همین طور هزینه های نگهداری در گمرک منجر به تحمیل خسارت قابل توجهی به بیت المال می شد. رئیس کل دادگستری هرمزگان ضمن قدردانی از همه کسانی که در این رابطه با مسئولین قضائی همکاری لازم را داشته اند اشاره کرد: خوشبختانه با ورود دستگاه قضائی به موضوع و در نتیجه همکاری خوب دستگاه های اجرائی و صاحبان کالا و البته با اطلاع رسانی بموقع موضوع بوسیله رسانه ها در کمتر از یک هفته از اولتیماتوم تعیین شده، با ترخیص این محموله های بزرگ برنج، از تحمیل خسارات ناشی از تأخیر به وجود آمده به بیت المال و تجار و واردکنندگان، جلوگیری شد. شایان ذکر است، روز دوشنبه ۲۶ آبان نیز محموله ۶ هزار و پانصد تنی برنج دپو شده در بندر شهید رجایی بندرعباس با مبادرت به موقع دستگاه قضائی، ترخیص و بارگیری شد.
عدم ترخیص این محموله در بندر شهید رجایی بندرعباس، سبب شده بود این حجم زیاد از برنج به مدت ۲۸۴ روز بلاتکلیف بماند که در نتیجه اقدام دستگاه قضائی برای تسریع در پروسه ترخیص و بارگیری این محموله، میزان قابل توجهی از نیاز بازار تامین می شود. بدین سبب ظرف دو روز با مبادرت به موقع دستگاه قضائی در استان هرمزگان بیش از ۱۲ هزار تن برنج از گمرکات ترخیص و با بارگیری به مناطق مختلف کشور در امتداد تامین نیاز بازار، عرضه می شود.


منبع:

1399/08/30
16:44:38
5.0 / ۵
1307
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد