حقوق و قضا
دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی

قاضی خطاب به متهم امامی: حرفتان این است كه پرونده سازی شده، مداركتان را عرضه دهید

قاضی خطاب به متهم امامی: حرفتان این است كه پرونده سازی شده، مداركتان را عرضه دهید

به گزارش حقوق و قضا دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان بامداد امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از میزان، قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام رسمیت جلسه و تفهیم مفاد مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، اظهار داشت: در جلسه قبل محمد امامی دفاعیات خودرا به این جلسه موکول کرد از متهم خواسته می شود تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد.
متهم امامی ضمن قرار گیری در جایگاه اظهار داشت: قصد صحبتهای حاشیه ای ندارم انتظار حمایت ندارم. بلکه انتظار شنیده شدن دارم که شما صبورانه حرفهای مرا شنیدید.
متهم امامی اظهار داشت: مانند تمام جلسات قبل آنچه از واقعیت پرونده را می دانم به صراحت و صداقت می گویم. در دو جلسه ای که اجازه دفاع داشتم درباب روشه و مرین صحبت شد، اگر قصد اطاله و جنجال داشتیم از ظرفیت بیشتری از وکلا استفاده می کردم؛ اما دنبال اطاله نیستم بلکه تشنه تعیین تکلیف هستم.
این متهم اظهار داشت: تا برج ۲ سال ۹۸، پرونده من ۲۰ جلد بود؛ اما در سال ۹۹، ۱۴۰ شد.
متهم امامی اظهار داشت: در این دادگاه قصد تسویه حساب شخصی ندارم اما خواهش دارم که نگذارید که آنچه که مربوط به کیفرخواست نیست گفته شود.
متهم امامی اظهار داشت: غیر از دلاویز تنها متهمی هستم که بیشترین اذیت را شد.
وی افزود: یکی از روزنامه ها نوشته است که محمد امامی رب فروش بوده است این در کیفرخواست ابلاغ نشده و اینها توهین است نه افشا گری و مبارزه با فساد.
قاضی خطاب به متهم امامی اظهار داشت: به شرط اینکه شما و وکیلتان نیز رعایت کنید. وکیل شما هم در صحن دادگاه و هم در بیرون از چارچوب خارج شده باید شئونات وکالت رعایت شود و مطالب سخیفی که گفته می شود خروجی نخواهد داشت.
قاضی اظهار داشت: حواسمان هست چه چیزهایی گفته می شود. البته شما و وکیل مختار هستید هر چه مقابل ما بگویید؛ اما انتظار این است وقتی شما و وکیل مطلبی را می گویید پاسخی مثل همان مطالب در می آید.
متهم امامی بیان کرد: فرمودید که کیفرخواست توسط من و وکیل خوانده نشده اما این کیفرخواست، کیفرخواست تمام زندگی من است.
این متهم افزود: من کیفرخواست دیگران و احکام صادره شما را خوانده ام. متهمان از دقت و عدالت شما صحبت می کنند؛ اما در دادگاه اتفاقی که می افتد دور از چیزی است که از شما شناخته ام. اساسا تمام تلاش یک متهم این است که ثابت کند بیگناه است و من از شما توقع دارم.
متهم امامی اضافه کرد: دفعه قبل من ۱۲ مرحله خرید و ترخیص کالا را از نماینده دادستان پرسیدم که اطلاع نداشت. ما درباب کامنت های اینستاگرام صحبت نمی نماییم و حد صحبتها حد دادگاه شما نیست. راجع به تصمیم شما دخالتی نمی کنم اما آنچه که از شما انتظار دارم شکل درست دادرسی است.
قاضی در واکنش به دفاعیات متهم امامی اظهار داشت: شما ادعایی دارید و نماینده دادستان نیز ادعایی دارد هر کسی که اشتباهی دارد من نباید بگویم اصلاح کن. من باید ارزیابی کنم. ادعایی که مطرح می شود اگر منطبق با موازین نباشد مردود است و تفاوتها در رای و تصمیم ذکر می شود وگرنه دادگاه به کلاس آموزشی تبدیل می شود.
قاضی اظهار داشت: ما می گوییم شما مستندات را بدهید و ما نیز استعلام می نماییم و کرده ایم و پاسخ ها نیز می آید.
متهم امامی اظهار داشت: منظور من از دفاع ماهیتی همین است، ورود به جزئیات تفاوت قضات را با هم نشان میدهد و دقت نظر به معنای ورود به جزئیات است.
متهم امامی در ادامه ضمن قرائت دلنوشته ای اظهار داشت: جای فعال اقتصادی، فرهنگی و دورزنندگان تحریم در زندان نیست ما را به منطقه امنی که شایسته آنها هستیم برسانید.
متهم امامی اظهار داشت: آقای قهرمانی فرمودند که من طراحی سینمایی دارم اما اینجا دادگاه است و هر حکمی که داده شود برای من لازم الاجرا است. من از رسانه ای شدن و این دوربین ها ناراحت هستم.
این متهم اظهار داشت: تاریخ اس ام اس ها به آن فعلی که مطرح می شود نمی خورد. من روزی ۴- ۵ ساعت فیلمنامه می خوانم. قصه ای که تعریف می کنید منطق ندارد و من باید از فیلمنامه خود دفاع کنم وقتی می گویند رشوه داده ام باید بگویم که نداده ام.
وی اظهار داشت: آیا تنها راه برخورد همین بود؟ می خواهم یک آواربرداری درست برای دفاع شود البته من خودم آن طرف بایستم به کسی که با این لباس در اینجا ایستاده به چشم مفسد نگاه می کنم.
متهم امامی اضافه کرد: من فیلمی را برای کریمی فارسی فرستادم که ۱۱ نفر درباب قتل توسط یک متهم رای مثبت می دهند اما یک نفر همه آن شک به وجود می آورد. می خواهم که قصه مرا بشنوید.
متهم امامی اضافه کرد: از بانک سرمایه خواهش می کنم ادله جدیدتر از کیفرخواست وجود دارد که بعنوان مثال ردیابی مالی، معرفی من، واریز پیش پرداخت، وجود رسید یا دوربین های بانک و یا هر مورد دیگری وجود دارد به من عرضه نماید که من در تأسیس شرکت هایی که گفته شده است نقش داشتم.
این متهم اضافه کرد: تصویری ساخته شده که ۵ شرکت وجود دارد و آمده اند تسهیلاتی گرفته اند و هدفشان بردن مال غیر بوده است و طبق کیفرخواست به بنده و فرزان منتسب کرده اند، برای من که می خواهم اموال شما را به تاراج ببرد چه فرقی می کند، گوشت بخرم، قیر بخرم یا فلان کار را کنم، من از شما می خواهم ذی نفعان مختلفی که در این پرونده ها وجود دارد را بررسی کنید و ببینید آیا نباید ردی از محمد امامی کارمندش و وابستگانش چه به صورت حضوری و چه به خریدی و یا موارد دیگر وجود داشته باشد؟
متهم امامی اضافه کرد: یک پیش پرداخت بیاورند که مدرسی کار فروش قیرها را بر عهده داشته. ما درباره ۱۸۰ هزار تن قیر صحبت می نماییم چه کسی گفته ضمانت نامه ردیابی وجود ندارد. این متهم افزود: نماینده دادستان یک عکسی را در جلسات قبلی دادگاه نشان داده است که آنرا به ما نشان ندادید و آن عکس درخبرگزاری ها انتشار یافته است، عکس را فوکوس کردیم و یک عدد ۵۰ میلیون تومان و ۳۹ میلیون تومان را نشان می داد که شرکت پتروپرشیا از دبی که برای من هم نیست از شرکت آدام قیر خریده است، اگر من هم می خریدم مجرم نبودم، اما یک شرکت از یک شرکت دیگر خریده کرده است آیا هزار تن، ۱۸۰ هزار تن را پوشش می دهد؛ این مبلغ را از ۵۰۰ میلیارد کم کنید، ۴۹۹ میلیارد و خرده ای می ماند.
متهم امامی با اعلان اینکه اگر ۱۸۰ هزار تن را هم من می خریدم باز هم جرمی نکردم، اظهار داشت: اگر اسناد ۱۸۰ هزار تن را آوردید من آنرا قبول می کنم و دیگر بحثی در این زمینه نمی کنم.
این متهم افزود: یادم است در سال ۹۵ پیش از بازداشت حاجیان گفت هدایتی می خواهد شما را ببیند. هدایتی از ما خواست سریالی را تولید و پخش آنرا برعهده بگیریم، ما وارد تولید سریال شدیم، هدایتی بعدا دستگیر شد و ۲ میلیارد چک داده بود وصول نشد، آن چک برای یک فرد دیگری بوده است آیا این نشان میدهد که ما پولشویی کرده ایم؟
متهم امامی اضافه کرد: قسم می خورم که اطلاعات تلگرام ساختگی است و آنرا توضیح خواهم داد.
این متهم افزود: نشان دهید که این شرکت ها چه ربطی به من دارد، در کیفرخواست به صراحت آمده ضیایی عضو هیئت مدیره بانک بوده است این کار را انجام داده است، بیایید دقیقا بگویید ضیایی چه زمانی عضو هیئت مدیره بانک بوده است.
در این بخش از دادگاه قهرمانی نماینده دادستان عنوان نمود که ضیایی قائم مقام بانک بوده است.
متهم پاسخ داد: بیایید بگویید چه زمانی قائم مقام بانک بوده است.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: خود او منکر نشده است و چارت آن در بانک سرمایه بوده است و خودش اقرار داشته که قائم مقام بوده است.
متهم پاسخ داد: چارت بانک مشخص است، او هیچ وقت عضو هیئت مدیره نبوده است.
متهم با اعلان اینکه من رشته ام آی تی و تخصصم مدیریت شبکه بوده است، اظهار داشت: اینکه گفته می شود من رب فروش بودم همسر سابق من اطلاعات می دهد. من منکر این نیستم که ۵۰ هزار تومان یا ۲۰ هزار تومان درآمد داشتم، اما تلگرام هک شده است.
متهم امامی اضافه کرد: اینجا باید حرف از سند مالی زده شود، اگر نفت پاسارگاد اعلام نمود که همه قیرها را امامی برده است، تا استعلام کشتیرانی را نگرفتید نباید قبول کنید.
وی افزود: برای پرداخت تسهیلات به بانک یک روالی طی می شود؛ اصولاً تسهیلات بالای ۱۰۰ میلیون از اعتبارات شعبه خارج است و در اختیار هیئت مدیره قرار می گیرد.
این متهم افزود: گفته شد که آقای بخشایش، توسلی و کاظمی جلسه می گذاشتند و غندالی به آنها می گفته که این ۵ ضمانت نامه برای صندوق است و آقایان زیر این درخواست را امضا می کردند در صورتیکه اصلا این صحبت ها درست نیست.
متهم امامی اظهار داشت: آدرس غلط دادن برای مرتبط کردن تسهیلات به غندالی هدفمند است؛ بخشایش پیش از غندالی در عضو هیئت مدیره صندوق فرهنگیان بوده است و این ها مواردی است که لازم است تاریخ ورود و خروج آنها مورد توجه قرار گیرد.
این متهم اضافه کرد: از بین آن همه پیام اگر بتوانید حتی یک اس ام اس بیاورید که بنده به خانم شامانی، غندالی، بخشایش، توسلی و کاظمی پیام داده ام و اسم یکی از شرکت ها را برای آنها فرستاده باشم و دراین زمینه سفارشی کرده باشم من همه کیفرخواست را قبول خواهم کرد.
وی اضافه کرد: اگر کسی روال های بانک سرمایه را بشناسد می داند که مدیرعامل صندوق نمی تواند دخالتی در امور اجرائی بانک داشته باشد.
این متهم اظهار داشت: اگر غندالی این همه رشوه از بنده می گرفت نیاز بود که من این همه تابلوسازی کنم و برای ستاندن یک ضمانت نامه لقمه را بپیچانم؟ آیا نیاز بود من شعبه را بچینم یا اصلاً احتیاجی به شعبه وجود دارد؟
وی افزود: آقای قهرمانی شما اعلام کردید که پویان مهر را بنده معرفی کردم حال سوال من از شما این است که چند ضمانت نامه در زمان پویان مهر انجام شده است؟
متهم امامی اظهار داشت: تنها ۲ ضمانت نامه در زمان پویان مهر بوده است و مابقی در زمان دیگر مدیران صورت گرفته است، این ها باید تطبیق تاریخی داشته باشند.
امامی اضافه کرد: بنده نه پویان مهر را دیده ام و نه می شناسم، پس من شما را ارجاع می دهم به جلسه مواجهه حضوری ۱۷ الی ۱۸ مدیرعاملان بانک که در آگاهی صورت گرفت که این مواجه حضوری وجود دارد و این مساله سند کافی است برای رد تمام اتهامات آقای قهرمانی مقابل بنده.
وی افزود: من پویان مهر را در آگاهی دیدم و برای دومین بار ایشان را نشناختم؛ در دادنامه ای که شما برای بخشایش، توسلی و کاظمی صادر کردید هیچ کدام از مدیران بانک اسم بنده را نیاوردند.
متهم امامی در ادامه اظهار داشت: انتصابات برای ستاندن ضمانت نامه از دید من مردود است. با داشتن غندالی و هیولایی که از او ساخته اید اجحاف است که من به رئیس یک شعبه نیاز داشته باشم.
وی در ادامه اضافه کرد: خیلی خوشحال هستم از اینکه یکی از ایستگاه های پایانی بانک سرمایه در دادگاه هستم. بانک سرمایه در این شعب به هرکسی که به هر میزان خواسته وام داده و شما نیز محاکمه کردید. من هیچوقت وسط صحبت های نمایندگان بانک سرمایه نرفتم، اما دوستان تمرکز آدم را بهم می زنند.
متهم امامی افزود: محسن دلاویز سال ۹۲ مدیرعامل نفت پاسارگاد بود و ضمانت نامه مربوط به سال ۹۴ است. شما یک شمائی را کشیده اید که برمبنای آن ما هم بانک را داشتیم و هم نفت پاسارگاد را؛ اما تاریخ ها به یکدیگر نمی خورد. اگر محسن دلاویز قسمتی از مافیای ماست چرا به او تفهیم بهتان نشده است.
قاضی مسعودی مقام بیان کرد: در مورد محسن دلاویز در دادسرا تحقیقات انجام می شود.
متهم امامی اظهار داشت: چیزی که من از دلاویز سراغ داشتم این بود که او در قالب کار می کرد.
متهم امامی اظهار داشت: فردی به من اظهار داشت که در منزل ما شنود کار گذاشته شده است، گفتم که آرزویم است که اینطور باشد چونکه حداقل تصویری اندازه خودم برایم ایجاد می شود.
متهم امامی اظهار داشت: آقای قهرمانی در جلسه قبل جمله ای گفتند که من تا آخر عمر او را نمی بخشم و گفتند که مشکل من مربوط به تهاتر بوده. حرفتان را هم نمی توانید پس بگیرید.
متهم امامی در ادامه اظهار داشت: گفته شد که پرونده بانک سرمایه با امضای چند معلم آغاز شد در صورتیکه این پرونده با امضای آقای قنبری در بخش حقوقی بانک سرمایه بود شروع شد.
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی اظهار داشت: قنبری نیز از متهمان پرونده است.
متهم امامی اظهار داشت: من می خواهم بگویم ماجرا از کجا شروع شده و وقتی قنبری از هدایتی و جهانبانی شکایت می کند چه اتفاقی می افتد.
در ادامه این دادگاه متهم امامی اظهار داشت: قنبری با غندالی مشکل داشته و با نماینده دادستان رفیق بوده است. یک نامه به آگاهی شاپور داده می شود که ملک اندرزگو خرابه بوده است، در آن زمان من آمریکا بودم. فردی به من زنگ می زند و می گوید که یک پرونده در دادگاه در شاپور برای شما تشکیل شده است، اگر آنجا هوا خوب است برنگرد. من در حالی که ۲۵ فروردین پرواز داشتم ۵ روز زودتر برگشتم، چون می خواستم درباره این پرونده بدانم.
این متهم اضافه کرد: این ملک را من توسط جابریان در خیابان اندرزگو دیدم و جابریان جوازش را هم نشان داد و اظهار داشت که مقرر است این ملک ساخته شود. این را بابت قسمتی از ثمن معامله، جابریان به من داد که به نام هم نشد. جابریان گفت می خواهم این ملک را بکوبم. سوال من این است یک ویلایی که گودبرداری شده با ارزش تر است یا یک ویلای قدیمی؟
این متهم اضافه کرد: این مساله چه ارتباطی اصلاً به غندالی داشت همچنین که آقای قنبری در جهرم و جیرفت ملک ها را قبول می کردند، اما ویلای هزار متری در خیابان اندرزگو را گیر داد. در آن زمان غندالی چه کاره بانک بود؟ سرپرست بانک بود، آیا قنبری نمی توانست برای من کاری انجام دهد؟ آیا زاهدی نمی توانست؟ داستان این ملک این است که این ملک به آگاهی تهران رفت. ملکی در یکی از بهترین خیابان ها بود که اگر گودبرداری هم نمی شد ارزش داشت، حالا که ابتر مانده است؛ به بانک هم ارائه ندادیم تبدیل به این مساله شده است.
متهم امامی اظهار داشت: یک آقایی به نام میرحسینی آمد در دادگاه صحبت کرد آقای میرحسینی در ضمانت نامه ها بوده است آیا کاری دارد که تحت بازجویی یکی از ضابطین قرار گیرد و واقعیت را بگوید. یک نفر آمد اینجا بدون لکنت کاملاً صحبت کرد این فرد یک خاطره اینجا تعریف کرد در دادسرا طور دیگری صحبت کرد و در کلیپ چیز دیگری می گوید و در کیفرخواست مطلب دیگری عنوان می کند و همه جا یک چیز می گوید، اجازه داریم امروز این را پخش کنیم؟ اگر به دنبال کشف حقیقت هستید نمی توانید از این آقا بازجویی کنید که تا الان سه نوع اظهارات متناقض داشته است؟
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: نوبت به هر متهمی رسید موضوعات آن بررسی می شود، درباره برخی مواردی که گفتید هم مستندی در این باب وجود دارد.
متهم پاسخ داد: بله می دانم من رب فروشی را دوست دارم، اما انجام ندادم.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: شما دعوای شخصی خودرا ادامه می دهید، درباره ضمانت نامه ها توضیحی دارید.
امامی پاسخ داد: حرف من این است که این مساله و صحبت های این آقا بعنوان ادله حساب می شود.
این متهم افزود: رئیس شعبه را حاضر کنید و از او بپرسید، مگر ما متهمان را از اسپانیا و آلمان و فرانسه نمی آوریم.
قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: من تشخیص می دهم چه کسی بیاید و در این زمینه که چه کسی و در چه زمانی بیاید هم درست عمل می نماییم و اینکه افراد با چه ردیف های اتهامی در چه زمانی پاسخ دهند و زودتر بیایند به عهده ما است.
در این بخش از دادگاه قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: قرار نیست خارج از دادگاه من را ببینید، مگر اینکه حرف های محرمانه ای داشته باشید، تمام صحبت های شما باید در دادگاه گفته شود، شما حرفتان این است که پرونده سازی شده است مدارکتان را ارائه دهید.
متهم امامی اظهار داشت: قضیه پول های شهردار چه ارتباطی به این پرونده دارد. تمام واریزی و پرداختی های آن مشخص است. در کجای دنیا مقصد پولشویی سینماست، یک برج در تهران هزار میلیارد تومان است، کدام کم عقلی کار پولشویی را در هنر خرج می کند. من در سال ۹۰، ۱۰ بنز فروخته ام. پیش از اینکه از بانک سرمایه تسهیلات بگیرم شاهگوش را شروع کردم، سال ۹۰، ۲۰ خانه در حال ساخت در جردن داشتم.
قهرمانی خطاب به این متهم اظهار داشت: سندهای آنرا بیاورید.
متهم افزود: در سال ۹۰، ۲۰ واحد در حال ساخت در جردن داشتم تاریخ پرداخت ها در سریال شهرزاد را بررسی کنید.
متهم امامی اظهار داشت: کمتر از یک سال است به اوین آمده ام پیش از آن شرایط مناسبی نداشتم.
متهم امامی درباره حیدرآبادی و سابقه آشنایی با بانک اظهار داشت: من محکم این را می گویم، آقای حیدرآبادی را درخشنده وارد بانک کرد و وی را در هیات مدیره شرکت توسعه ساختمان گذاشت.
وی افزود: درخشنده همان کسی است که شما می گویید فرد سالم و درستی است؛ حیدرآبادی عضو هیات مدیره بانک سرمایه، بانک گردشگری بود و معرف ایشان به غندالی، شخصی به نام محمد مرعشی بود.
وی افزود: گفته شد امامی یک پورشه به دایی دلاویز داده است تا فلان کار انجام گیرد درحالی که دایی احسان دلاویز، تاجگردون نبود، بنده به محمدی گفتم ایشان دنبال پورشه ای به رنگ آبی است و پولش را نیز خودش داده و سند واریزی آن در محاکمه خود به آقای قهرمانی داده است و من نیز هیچ نقشی نداشتم.
وی افزود: آقای قهرمانی درباره پورشه می گوید که امامی آنرا خریده و به مدیرعامل بانک داده است که نه مدارک و نه بنده یا دلاویز را خواسته است.
این متهم اضافه کرد: اصلا دلاویز چه کاره این مملکت بوده که من بخواهم به وی رشوه دهم. من ده سال است با وی رفاقت دارم چرا باید به او رشوه دهم؟
در ادامه قاضی از نماینده بانک سرمایه خواست در جایگاه قرار گیرد و توضیحات خودرا بیان کند.
نماینده بانک سرمایه اظهار داشت: در دادگاه کیفری حضور در شرکت ها مهم نیست بلکه بهره برداری از وصول وجه مهمست.
وی اضافه کرد: امامی اعلام نمود که بانک، املاک ما را پس دهد حال چرا باید بانک همچین کاری کند درحالی که ارزش پول چندین برابر بیشتر شده است.
در این لحظه قاضی ختم جلسه را اعلام نمود.
گفتنی است، برای پوشش دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و دیگر متهمان این پرونده، نمایندگان رسانه های مختلف همانند جلسات قبل حضور داشتند.

منبع:

1399/08/12
18:01:09
5.0 / ۵
1535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد