لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

انتقاد باقری از گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

انتقاد باقری از گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به گزارش تهیه شده از طرف گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گزارش مذكور را از ابعاد مختلف دارای اشكال دانست.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، باقری در جلسه شورای قوه قضاییه اظهار داشت: بانی تعیین گزارشگر ویژه برای ایران کشوری است که از فروش تجهیزات پزشکی برای درمان کودکان معصوم بیمار خودداری کرده است.
وی با تاکید بر این که پروسه تعیین گزارشگر، سیاسی بوده و شاخصه های حقوق بشری هیچ نقش و تأثیری در آن نداشته است، اشاره کرد: حتی در نشست شورای حقوق بشر، کشورهای موافق با تعیین گزارشگر، کمتر از کشورهای غیرموافق بوده است.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: مبنای گزارش گزارشگر ویژه، ادعاها و اطلاعات دریافتی از گروه های وابسته به دولت های معاند با ملت ایران و یا گروه های تروریستی است و گزارشگر ویژه، اظهارنظرهای دولت ایران برای اصلاح مفاد گزارش را در موارد مختلفی مورد بی توجهی قرار داده و در جاهایی هم که نظر طرف ایرانی را ذکر کرده، بعد از درج ادعاها و اتهامات گروه های تروریستی و با تصریح به نظر دولت جمهوری اسلامی ایران ذکر کرده و در عمل ادعاها و اتهامات تروریست ها را مبنای گزارش خود قرار داده است.

باقری با بیان این که گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران بیان کننده وضعیت حقوق بشر در ایران نیست، در توضیح این مطلب گفت: در این گزارش فقط ادعاها و اتهامات گوناگون گروه های تروریستی در مورد حقوق بشر در ایران مطرح گردیده است در صورتیکه اختصاص بیش از یک سوم دستورالعمل ها و بخشنامه های رئیس قوه قضاییه به مباحث حقوق مردم و نیز رضایت بیش از 70 درصدی مردم از دستگاه قضایی که مسئول احقاق حقوق مردم است، هیچ جایگاهی در آن ندارد که بیان کننده بی انصافی، عدم استقلال و بی طرفی نبودن است.
وی افزود: همین طور جنایت ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی هیچ جایی در گزارش های وی ندارد؛ این در حالیست که گزارشگر ویژه قتل های فراقضایی و خودسرانه شورای حقوق بشر، این جنایت را ناقض حقوق بشر، ناقض حقوق حقوق بشردوستانه و نقض آشکار حق حیات دانست که بیان کننده رویکرد سیاست زده گزارشگر ویژه است.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان این که «گزارشگر ویژه نه فقط سخنی در باب لغو تحریم های ظالمانه و غیرقانونی نزده، بلکه با عبارت هایی در صدد تثبیت این تحریم هاست که برمبنای تصمیم دیوان بین المللی دادگستری در سال 2018 هم غیرقانونی است»، متذکر شد در گزارش وی بجای لغو تحریم های غیرقانونی از دولت های تحریم کننده ایران می خواهد تا فقط آثار منفی تحریم ها را با اعمال کارهای بشردوستانه کاهش دهند.
باقری اضافه کرد: در این گزارش همین طور از دولت ایران می خواهد تا سازوکارهای شفاف برای تضمین مبادلات تجاری دارو و سایر اقلام بشردوستانه ایجاد نماید تا از این طریق راه های پنهان دورزدن تحریم ها توسط ایران را آشکار کرده و در نتیجه آمریکایی ها بتوانند این راه را نیز مسدود کنند و در واقع گزارشگر ویژه در جایگاه کارمند وزارت خزانه داری آمریکا عمل کرده است.
وی با بیان این که گزارشگر ویژه هیچ یک از شرایط گزارشگر منتخب شورای حقوق بشر را احراز نکرده و عملاً ثابت کرده که نه بی طرف، و نه مستقل است و نه از انصاف برخوردارست و نه صداقت دارد و نه حسن نیتی از خود نشان داده و نه حرفه ای عمل کرده است، اشاره کرد که چنین شخصی شایستگی و کارآمدی لازم برای گزارشگری حقوق بشری را ندارد و به همین دلیل گزارش وی را نیز فاقد وجاهت و مشروعیت دانست.1399/08/05
22:59:05
5.0 / ۵
1637
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد