حقوق و قضا
كامبیز نوروزی:

محدودیت های رسانه های رسمی از عوامل باب شدن فرهنگ فحاشی است

محدودیت های رسانه های رسمی از عوامل باب شدن فرهنگ فحاشی است

به گزارش حقوق و قضا یك حقوقدان با اشاره به اینكه باب شدن فرهنگ فحاشی به جای نقد سازنده علل گوناگونی دارد، اظهار داشت: یكی از علل این است كه قانون برای گروه های اجتماعی یكسان اجرا نمی گردد و برخی از جریان های سیاسی در حاشیه امنیت قرار دارند.کامبیز نوروزی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با ادبیات تند و بی اخلاقی برخی نمایندگان از تریبون مجلس نسبت به مسؤلان نظام، اظهار داشت: استفاده از ادبیات پرخاشگرانه و کلمات توهین آمیز و وجود عصبانیت در فضای سیاسی ایران، منحصر به مجلس دوره جدید نیست و سال ها است که ادبیات سیاسی در ایران توام با پرخاش و عصبانیت شده است و به خصوص بخش هایی از جامعه سیاسی ایران که در حاشیه امنیت هستند، بیشتر از دیگران از ادبیات پرخاشگرانه استفاده می نمایند.

وی با بیان این که نوعی از گرایش به خشونت کلامی در جامعه سیاسی ایران رواج پیدا کرده است، اظهار داشت: این امر اختصاصی به مجلس ندارد اما روند گرایش به این نوع خشونت فزاینده است و مجلس جدید هم که تنها چند ماه از تشکیلش می گذرد از این فضا پیروی می کند.

این حقوقدان با بیان این که چنین ادبیاتی به هیچ عنوان به نفع جامعه ایران نیست، افزود: خشونت، چه خشونت کلامی و چه خشونت رفتاری منجر به تولید خشونت می شود و خشونت های موجود هم صرفاً به خشونت های کلامی محدود نمی گردد بلکه خشونت در رفتار هم دیده می شود. بعنوان مثال همین اواخر عده ای از اوباش در شهر رشت به بیمارستانی وارد شدند و رفتار خشنی انجام دادند و این افراد را در خیابان ها گرداندند اما این الگوی رفتاری یک الگوی خشونت بار است و به اعتقاد من جرم زا است.

نوروزی افزود: یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند جنبه بازدارندگی داشته باشد اولا برخورد قانونی با کسانی است که مرتکب پرخاش و خشونت کلامی می شوند دوما انگشت نما کردن این قبیل افراد در جامعه است، کسی که با توهین صحبت می کند باید بعنوان یک فرد بی اخلاق مذمت شود اما این اتفاق نمی افتد. باید در مجلس بزرگ ترهایی باشند که به نماینده ای که نزاکت گفتاری را رعایت نمی کند، تذکر بدهند و علنا او را مورد شماتت قرار دهند.

این حقوق دان با اشاره به اینکه باب شدن فرهنگ فحاشی به جای نقد سازنده علل گوناگونی دارد، اظهار داشت: یکی از علل این است که قانون برای گروه های اجتماعی یکسان اجرا نمی گردد و برخی از جریان های سیاسی در حاشیه امنیت قرار دارند و هرچه بگویند کسی متعرض به آنها نمی گردد و این بخش از جامعه سیاسی با هر لفظ و ادبیاتی که دوست داشته باشد حرف می زند و پاسخگو به هیچ مرجعی نیست و هیچ مرجعی هم از آن پاسخ نمی خواهد.

وی با بیان این که قوانین باید بدون تبعیض اجرا شود، اظهار داشت: در اجرای اخلاق هم تبعیض وجود دارد و همین جریان سیاسی که در حاشیه امن قرار دارد از نظر اخلاقی هم مورد شماتت دیگران قرار نمی گیرد.

نوروزی تصریح کرد: علاوه بر این، فضا برای گفتگو هم چندان مهیا نیست و زمانی که امکان گفتگو فراهم نباشد، عصبانیت می تواند اوج بگیرد و فضا پرخاشگرانه شود. در جامعه هم تعداد نزاع ها به نسبت جامعه بالا است و بنابر آمار پزشکی قانونی سالانه ۶۰۰ هزار مورد به خاطر نزاع به پزشکی قانونی رجوع می کنند.

این حقوقدان با بیان این که عامل دیگر باب شدن فرهنگ فحاشی به جای نقد سازنده محدودیت های رسانه های رسمی در ایران است، اظهار داشت: به جای رسانه های رسمی، فضای مجازی رونق بسیار زیادی پیدا کرده است و بخشی از فضای مجازی از عوامل توسعه پرخاشگری و توهین در ایران است چون تا حدودی قابل تعقیب و شناسایی نیست، فضای مجازی حسن های بسیاری دارد اما این عامل فضا را پرتنش می کند.

منبع:

1399/07/18
21:47:05
5.0 / 5
1548
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد