لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
یك مقام قضائی مطرح كرد؛

تشریح ماموریتهای دفاتر امور زنان و خانواده قوه قضاییه

تشریح ماموریتهای دفاتر امور زنان و خانواده قوه قضاییه

زنگانه اظهار داشت: تحقق حمایتها از زنان و خانواده و پشتیبانی از اطفال و نوجوانان و تحقق پیشگیری رشد مدار همچون ماموریتهای اصلی این دفاتر است.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه، زنگانه اضافه کرد: در بیش از هفت سال کار علمی و مشترک با دانشگاه های معتبر کشور؛ کارگروه پیشگیری رشدمدار شکل گرفت.
وی با اشاره به اینکه مداخله اساسی مدرسه محور تحت عنوان نماد (نظام مراقبتی دانش آموزان) در ۳۵ شهرستان پایلوت جامعه در حال اجراست اظهار داشت: تا اختتام برنامه ششم توسعه ۲۰ هزار مدرسه و در نیمه اول برنامه هفتم توسعه، تمامی مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.
زنگانه اظهار نمود: سند ائتلاف ملی مداخله دوم تحت عنوان مداخله قبل از دبستان با عنوان تربیت اوان کودکی یا تاک در دست تهیه است و به زودی وارد فاز اجرا می گردد.
مشاور معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه بیان کرد: ۸ هزار مربی آموزش خانواده آموزش و پرورش در مدت سه سال آموزش های لازم را گذرانده اند.
وی اظهار داشت: برنامه آموزش خانواده در مقاطع مختلف آموزش و پرورش به خصوص برای دانش آموزان سنین متوسطه دوم و ابتدایی برمبنای محتوای پیشگیری رشدمدار در حال انجام می باشد.
زنگانه با اشاره به اینکه تربیت مدرس ملی و استانی برای پیشگیری قبل از دبستان نیز در حال انجام می باشد و مربیان مهد کودک و قبل از دبستان در استانها برمبنای ۹ جلد کتابی که برای انتقال مهارت های اجتماعی و رشد شناختی کودکان طراحی شده آموزش داده می شوند اضافه کرد: این اقدام برای رشد و توسعه پیشگیری رشدمدار و استیفای حقوق کودکان بوسیله انتقال غیرمستقیم در حال انجام می باشد.
مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده بیان کرد: بمنظور حمایت و تحکیم خانواده، آموزش ۶ ساعته طراحی شده که در قسمتی از آن آموزش حقوق قبل از ازدواج با همکاری وزارت بهداشت و کانون سردفتران در سطح استانی و ملی در حال انجام می باشد.
وی همین طور با اشاره به اینکه تحقق ماده ۱۶ و استقرار نظام مشاوره و مراکز مشاوره خانواده در معیت دادگاه خانواده اظهار داشت: در همه استانها عمدتاً در مراکز استانها در سطوح شهرستان ها مراکز مشاوره با کمک سازمان های همکار بویژه بهزیستی مستقر شده است.
زنگانه اضافه کرد: به استناد ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده و ماده ۶۸ بخشنامه، موظف بودیم ملاقات فرزندان طلاق را از کلانتری خارج نماییم و به یک محیط مناسب ببریم که الان ۲۰۸ مرکز ملاقات فرزندان طلاق با عنوان مراکز مهر خانواده در استانها شکل گرفته و با کمک دستگاه های همکار و انجام مشاوره ها هشت درصد بازگشت به زندگی و صلح و سازش شده است.
مدیرکل دفتر زنان و امور خانواده قوه قضائیه بیان کرد: زوجینی که برای دادخواست طلاق مراجعه می کنند در صورتی که کارشناس تشخیص دهد علت اختلاف و تقاضای طلاق ضعف مهارت ارتباط است، زوجین در کارگاه های مهر شرکت می کنند و به مدت هفت ساعت آموزش می بینند که این آموزش ها باعث شده است بین ۵ تا ۷ درصد صلح و سازش و بازگشت مجدد به زندگی داشته باشیم.
زنگانه افزود: در طرح امنیت اخلاقی برای حجاب و عفاف و کشف صور و سی دی های مستهجن، رابطه با جنس مخالف در فضای عمومی و پارک ها برنامه هایی داشته ایم و آنها به کارگاه های سبک زندگی به نام هور ارجاع داده می شوند.
مشاور معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اعلان اینکه قوه قضائیه در اجرای ماده ۱۶ اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر در دو بخش ساماندهی پس از دستگیری و تعیین تکلیف و صدور حکم قضائی برای معتادان متجاهر که مجرم تلقی می شوند و تعیین تکلیف پس از خروج و اجرای بخشنامه پس از خروج که توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ گردیده است اظهار داشت: مسؤولیت عملیاتی شدن و هماهنگی لازم ماده ۱۶ برعهده معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم نهاده شده است.
وی اضافه کرد: اصلاح و باز اجتماعی کردن زندانیان نیز با اجرای برنامه ای با عنوان هجرت جز برنامه های حوزه پیش گیری از اعتیاد است که در دوره های ۲۱ روزه پیش از ترخیص انجام می شود و برای کسانی که در این دوره ها شرکت کرده اند ۲۳ درصد بهبودی پایدار داشته ایم.
این نشست با حضور مسعوی فر قائم مقام معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه و نمایندگان دفاتر پشتیبانی از زنان و خانواده ۱۶ استان به صورت ویدئو کنفرانسی انجام شد

1399/07/12
13:44:03
5.0 / ۵
1573
تگها: ابلاغ , جرم , حقوق , حكم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد