حقوق و قضا
ساوری خبر داد؛

تدوین پیش نویس سند جامع پیش گیری از فساد اداری و اقتصادی

تدوین پیش نویس سند جامع پیش گیری از فساد اداری و اقتصادی

رئیس دبیرخانه شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم كشور اظهار داشت: پیش نویس سند جامع نحوه مشاركت مؤثر دستگاه های اجرایی در صیانت از نظام اداری و پیش گیری از فساد اداری و اقتصادی، تدوین شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، علیرضا ساوری، اضافه کرد: شفاف سازی گردش اطلاعات مالی و اداری در دستگاه های اجرایی، تسهیل و دسترسی افراد ذی ربط به این قبیل اطلاعات، جلوگیری از تعارض و تزاحم منافع، پیش گیری از ایجاد رانت و انحصار در معاملات دستگاه های اجرایی، تقویت مسئولیت پذیری در انجام تکالیف قانونی، افزایش مشارکت آحاد جامعه، ارتقاء آگاهی های پیش گیری از فساد، بازبینی و اصلاح ساختارهای سازمانی و بهبود پروسه رسیدگی های قضایی، بعنوان مهمترین راهبردهای پیش گیری از فساد اقتصادی و اداری در سند مذکور گنجانده شده است.
رئیس دبیرخانه شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم کشور بیان کرد: این پیش نویس با هماهنگی و همکاری جامعه پیشگیری کشور و دستگاه های عضو شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم و با بهره بردن از دیدگاه های کارشناسی اساتید و افراد خبره در حوزه پیش گیری از وقوع جرم در برگیرنده ۱۲ راهبرد اساسی و ۱۲۷ اقدام اجرایی ذیل راهبردهای مذکور تهیه شد.
ساوری اضافه کرد: این سند نقشه راه پیش گیری از جرایم، فساد اقتصادی، اداری و صیانت از نظام اداری، حقوق عامه و حفظ حقوق بیت المال در امتداد طرح تحول قوه قضاییه است و مطالب و مفاد مندرج در آن با استناد به قوانین و مقررات و ضوابط و اسناد بالادستی تنظیم شده است.
مشاور معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار نمود: بمنظور اجرای راهبردهای ۱۲ گانه سند مذکور مجموعاً ۱۲۷ اقدام اجرایی در چارچوب جدول عملیاتی شامل مجری اصلی، نهادهای همکار، وظایف مجری اصلی و نهادهای همکار، مستندات قانونی و زمان بندی اجرای برنامه ها تنظیم شده است.
وی اظهار نمود: در تدوین پیش نویس سند یاد شده مجموعاً ۳ جلسه کارشناسی و یک جلسه کمیسیون پیش گیری از جرایم و لطمه های اجتماعی و ارتقاء سلامت اجتماعی ذیل شورای عالی برگزار و بیش از ۸۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی و مدیریتی انجام شده است.
پیش نویس سند مذکور در دستور کار جلسه آتی شورای عالی پیش گیری از وقوع جرم کشور است که پیش بینی می شود بعد از طرح و تصویب نهایی آن با امضای سران سه قوه به مرحله اجرا گذاشته شود.


منبع:

1399/06/27
19:25:03
5.0 / 5
1610
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد