حقوق و قضا
خطیب زاده اعلام كرد

سفارش و پیام ایران به تركیه و امارات

سفارش و پیام ایران به تركیه و امارات

سخنگوی وزارت خارجه اعلام نمود: سفر وزیر خارجه سوییس به تهران در قالب روابط دو كشور است و ارتباطی با روابط ایران و آمریكا ندارد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست مطبوعاتی خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر وزیر خارجه سوییس به تهران و این که باتوجه به این که سوییس حافظ منافع آمریکا در ایران است این سفر ارتباطی به روابط ایران و آمریکا دارد؟ تصریح کرد: سفر وزیر خارجه سوییس به تهران در قالب روابط دو کشور و در قالب نقشه راهی است که در جریان سفر روسای جمهور دو کشور به ایران و سوئیس تهیه شد.
خطیب زاده با بیان این که این سفر قرار بود زودتر از اینها صورت گیرد ولی به سبب شیوع ویروس کرونا با تاخیر مواجه گردید، اظهار نمود: ما روابط کمی و کیفی عمیقی با سوئیس داریم و یکی از خاصیت های سوییس این است که حافظ منافع ما در بعضی از کشورهاست.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: سوییس حافظ منافع آمریکا در ایران است و از جانب دیگر حافظ منافع متقابل ایران و عربستان سعودی و حافظ منافع ایران در کانادا است.
وی با اشاره به تماس تلفنی پمپئو وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه سوییس در آستانه این سفر اظهار داشت: در آستانه سفر آقای گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران نیز شاهد اینگونه رفتارها و فشارها از طرف آمریکا بودیم.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به این که سفر وزیر خارجه سوییس به تهران مربوط به روابط ایران و آمریکا نیست و سیاست ما در مورد آمریکا تغییر نکرده است. همین طور گمانه زنی هایی که دراین زمینه مطرح می شود درست نیست در مورد موضوع کانال مالی سوییس نیز اظهار نمود: با ۲۰ ماه تاخیر نخستین تراکنش مالی در این کانال انجام شد و در خردادماه امسال نخستین تراکنش جدی در این چارچوب انجام شد.
وی با بیان این که دو تراکنش مالی که در این کانال صورت گرفته با منابع مالی ایران نزد سوییس انجام شده است و منابع مالی ما در این کشور خیلی زیاد نیست، اظهار داشت: البته منابع مالی ایران در خارج از کشور زیاد است و آمریکا تلاش می کند که این منابع مالی وارد این کانال نشود.
خطیب زاده افزود: اگر این کانال بتواند از فشار سیاسی دور شود و ما بتوانیم از منابع مالی ایران در خارج از کشور در جریان این کانال استفاده نمائیم امیدواریم روند دراین زمینه به خوبی پیش برود ولی همانطور که گفتم ما سنگ اندازی آمریکا دراین زمینه را مشاهده می نماییم.
سخنگوی امور وزارت خارجه همین طور در مورد گزارش بعضی از رسانه ها در خصوص احتمال این که انگلیس بخواهد روندی خارج از چارچوب برجام در مورد کارهای هسته ای ایران اتخاذ کند و بعضی از اخباری که دراین زمینه مطرح گردیده است، گفت: آنچه که تابحال دولت انگلیس انجام داده است هم راستا با دیگر کشورهای عضو برجام و کمیسیون مشترک بوده است. آنها می دانند که تعهدات قطعی در برجام دارند و تمام موارد و اتفاقات در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است.
وی با بیان این که کشورهای عضو برجام در بیانیه های خود در جریان تحولات اخیر بر اهمیت حفظ این توافق بین المللی تاکید کرده اند، اظهار نمود: هر طرفی که بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان بین الملل را نقض کند و تعهدات خود دراین زمینه را اجرا نکند و نقض کند پاسخ ایران به این مساله روشن خواهد بود هرگونه نقض این قطعنامه به معنای اختتام حضور ایران در برجام خواهد بود و طرف های مقابل به این مساله واقف هستند و آنها با آخرین شانس ها برای حضور ایران در برجام بازی نمی کنند.
خطیب زاده در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران همین طور در پاسخ به سوالی در مورد تحولات اخیر در بلاروس پس از برگزاری انتخابات در این کشور گفت: آنچه که در بلاروس رخ می دهد یک موضوع داخلی این کشور است و بعنوان جمهوری اسلامی ایران امیدواریم که این مسائل داخلی در فضای آرام بدون تنش و بدون دخالت خارجی حل و فصل شود و امیدواریم دولت و ملت بلاروس بتوانند این مساله داخلی را با تعامل با یکدیگر حل کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان همین طور در پاسخ به این پرسش که مهم ترین اولویت جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر وزیر خارجه سوییس به تهران چیست، اظهار کرد: در جریان مذاکرات مقامات دو کشور مسائلی مختلفی برای گفت و گو مطرح می شود همچون روابط دو جانبه، مسائل بین الملل، همکاریهای ایران و سوییس در زمینه ی دارو و درمان، مبارزه با کرونا، مسائل منطقه ای و موضوعاتی که مربوط به نقش سوییس بعنوان حافظ منافع ایران در بعضی از کشورهاست و همین طور موضوع کانال مالی سوییس.
سخنگوی وزارت خارجه کشور افزود: روابط با سوییس برای ما حائز اهمیت می باشد و در همین چارچوب گفت وگوهای ایران و سوییس به صورت منظم جاری است.
خطیب زاده همین طور در مورد روابط ایران و آذربایجان اظهار کرد: ایران حد و مرزی برای بسط روابط خود با آذربایجان قائل نیست و اعزام یک سفیر ارشد به این کشور نشان دهنده همین موضوع است. ما در تمامی ابعاد برای بسط روابط با این کشور آمادگی داریم.
این دیپلمات ارشد کشورمان همین طور در پاسخ به این پرسش که نشست سران ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه چه زمانی برگزار می شود، اشاره کرد: این مساله در حال بررسی است.
وی همین طور در ارتباط با چگونگی حضور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به صورت آنلاین برگزار می شود، گفت: طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این جلسه دعوت دارد و ما در حال بررسی هستیم که در چه سطحی مشارکت نماییم و مقدمات این مساله در حال انجام می باشد.
سخنگوی وزارت خارجه کشور همین طور در مورد پرونده قاضی منصوری و بعضی از اظهاراتی که از طرف خانواده وی بتازگی مطرح گردیده است، گفت: همانطور که می دانیم وزارت خارجه دخالتی در فرآیند قضایی و پلیسی ندارد و هر چیزی در راه خودش انجام می شود و سفارتخانه های ایران نیز در قالب قانون عمل می کنند.
وی افزود: هر ایرانی از حقوقی برخوردارست و سفارتخانه های ما در خارج از کشور تمام تلاش خودرا می کنند تا از این حقوق محافظت کنند.
خطیب زاده افزود: در مورد این متوفی نیز گزارش نهایی دادگاه ارسال شده ترجمه شده و در اختیار خانواده آن مرحوم و قوه قضاییه قرار می گیرد، نظر نهایی اعلام شده و خانواده آن مرحوم ۲۰ روز فرصت دارند که به رای دادگاه اعتراض کنند و اگر در این راه کاری از وزارت خارجه برآید انجام خواهد داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با تحولات اخیر در روابط امارات و رژیم صهیونیستی و انتشار بعضی از اخبار در خصوص ایجاد پایگاه جاسوسی در منطقه از طرف آنها و رصد کارهای ایران گفت: در جریان تحولات اخیر امارات متحده عربی دو اشتباه راهبردی انجام داد، هم اشتباه شناختی و هم اشتباه محاسباتی. اشتباه شناختی وی در مورد جایگاهش در منطقه و همین طور جایگاه اسرائیل و آمریکا در دنیای گذار کنونی است و اشتباه دوم آن، اشتباه محاسباتی بود که تصور می کند از خارج از منطقه می تواند امنیت خودرا تامین کند در حالی که آنها نمی توانند امنیت خودرا تامین کنند چه برسد به امنیت کشور دیگری.
خطیب زاده اضافه کرد: ما در منطقه اشتباه شناختی و محاسباتی زیادی را شاهد بودیم که همچون بزرگترین آن اشتباهات شناختی ومحاسباتی است که صدام انجام داد.
وی با اعلان اینکه به صورت جدی انتظار داریم که امارات اشتباهات خودرا دراین زمینه تصحیح کند افزود: در رابطه با موضوع امنیت ملی نیز ایران دراین زمینه با هیچ کسی شوخی ندارد و ما با شفافیت و از تمامی مجاری ممکن این مساله را به اطلاع همسایه مان در خلیج فارس رسانده ایم.
وی همین طور در مورد توافق اخیر دو کشور صربستان و کوزوو در رابطه با اسرائیل با حمایت آمریکا و همین طور توافقی که بین این دو کشور برای حل اختلافات منعقد شده است، گفت: البته قیافه ای که من از مقامات این کشورها از جلسه آقای ترامپ دیدم قیافه متعجبی بود و باید تفسیر کرد که در آن اتاق چه گذشته است.
خطیب زاده با اعلان اینکه ایران همیشه بر اهمیت حل منازعات بین صربستان و کوزوو تاکید کرده و از آن استقبال نموده است اظهار داشت: ولی اینکه دولت ترامپ به خاطر مسائل داخلی این کشور همچون انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از هر چیزی سو استفاده کند عملی وقیحانه و دور از شأن دیپلماتیک است. آنها برای چیز دیگری جمع شده بودند ولی ترامپ با دستور کار دیگری وارد شد.
وی همین طور با محکوم کردن کوشش های آمریکا برای تحت فشار قرار دادن بعضی از کشورها جهت انتقال سفارت شان از تل آویو به قدس اظهار داشت: این اقدامات خلاف قطعنامه های بین المللی است. ما این اقدامات را محکوم می نماییم و فکر نمی نماییم که اینگونه اقدامات مورد قبول و همراهی جامعه جهانی نیز واقع شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در رابطه با اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه در خصوص اینکه مسکو آماده است تا زمینه را برای انجام گفت و گو بین تهران و واشنگتن فراهم آورد، گفت: ما به نیت دوستان و طرف های همکاری مان در روسیه در رابطه با این مسائل شک نداریم ولی آنچه که مهمست اعمال و اقدامات آمریکاست و ما بیش از هر چیزی به اعمال کشورها توجه می نماییم.
خطیب زاده اشاره کرد: مسیر سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به آمریکا تغییر نکرده است و از جانب دیگر ما همچنان شاهد گردنکشی آمریکا، اعمال تحریم ها و سیاست های یکجانبه از طرف این کشور هستیم و تا موقعی که سیاست آمریکا در مورد ایران تغییر نکند سیاست ایران نیز نسبت به این کشور تغییر نخواهد کرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد کارهای هسته ای ایران، اظهار داشت: ایران به صورت روشن سیاست های خودرا اعلام نموده است. گزارش اخیر آژانس نیز روشن و مشخص است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران پنج گام کاهش تعهدات برجامی برداشته که این اقدامات در قالب برجام بوده است و آژانس نیز دراین زمینه راستی آزمایی کرده است.
وی افزود: اقدامات ایران در مورد کاهش تعهدات برجامی برگشت پذیر است، به شرطی که طرفین برجام به تعهدات خود عمل کنند و ایران این گام ها را با توجه به این که طرف های برجام به تعهدات خود عمل نکرده بودند برداشت.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در ارتباط با نشست اخیر برخی گروه های فلسطینی و مقاومت در بیروت گفت: دفاع از ملت فلسطین ومردم بی دفاع این منطقه یک اصل خدشه ناپذیر سیاست جمهوری اسلامی ایران است.
وی با اعلان اینکه ما به پیمودن این مسیر یعنی دفاع از مردم فلسطین و آرمان آن مفتخریم و مسیر خودرا دراین زمینه ادامه می دهیم افزود: ما از برگزاری اینگونه جلسات و همکاری و همیاری گروه های فلسطینی در امتداد مقابله با اشغالگری رژیم صهیونیستی استقبال می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با کوشش های آمریکا برای آزاد کردن دارایی های ایران در بورس آلمان به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان ترور در کنیا و تانزانیا اظهار داشت: یک وجه این مساله به آمریکا بر می گردد و دولت واشنگتن همیشه اهتمام کرده که از هر حربه و دستاویزی برای ضربه زدن به منافع ایران استفاده نماید.
وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده اظهار داشت: شما جزئیات این مساله را از بانک مرکزی سوال کنید ولی به این مساله توجه کنید که آمریکا در هیچ یک از اقداماتش در این چارچوب موفق نشده و نظر ایران تا کنون جلو رفته است. هم اکنون آمریکا تلاش می کند که در کشورهای مختلف اینگونه اقدامات را انجام دهد و به دنبال ایجاد بهانه است و ما نیز با اینگونه اقدامات و سیاست ها فعالانه برخورد می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سفر اخیر وزیر دفاع هند به ایران و اهمیت همکاری ایران با کشورهایی همچون روسیه و هند در حوزه نظامی در امتداد مبارزه با تروریسم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی واحد دارد که در آن سیاست، دیپلماسی فرهنگی، علمی و دفاعی نیز وجود دارد.
وی با اعلان اینکه ما همیشه به دنبال حسن همجواری با کشورهای همسایه خود هستیم، اضافه کرد: روابط ما با کشور هند چند لایه و عمیق است و یکی از همکاریهای ما با این کشور مبارزه با تروریسم است.
خطیب زاده اصرار کرد که ایران مایل است بعنوان یکی از قدرت های موثر منطقه نقش خودرا در متوازن کردن تحولات منطقه ایفا کند و در این چارچوب تلاش دارد.
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با بیان اینکه فردا وزیر خارجه هند سفر کوتاهی به ایران خواهد داشت گفت: وزیر خارجه هند در جریان سفر به روسیه جهت شرکت در اجلاس شانگهای چند ساعتی کوتاه در تهران توقف خواهد داشت و با آقای ظریف دیدار و رایزنی می کند.
خطیب زاده اشاره کرد: هفته های شلوغی را در عرصه سیاست خارجی در پیش رو داریم و سفرهایی نیز برای آقای ظریف در پیش گرفته شده که به محض نهایی شدن در مورد آن اطلاع رسانی می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در رابطه با حملات اخیر ترکیه به اقلیم کردستان و شمال عراق بمنظور مقابله با پ. ک. ک و اینکه گاها ایران نیز حملاتی به این مناطق داشته که موجب وارد شدن خسارت هایی به روستاها و مردم این منطقه شده است خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: شما توجه داشته باشید که موضوع کردستان برای ایران موضوع وطن است و شما هر آنچه را که رخ می دهد یک موضوع کردی نبینید.
وی با اعلان اینکه برخی گروه های تروریستی هستند که از مرزهای مشترک ایران و عراق و ترکیه برای انجام بعضی از اقدامات سوء استفاده می نمایند و برخی کمپ ها را در داخل خاک عراق به وجود آورده و از آنجا حملاتی را مقابل نیروهای ایرانی انجام می دهند، اظهار داشت: هیچ روستایی تا امروز مورد حمله قرار نگرفته است. اخبار شما دراین زمینه دقیق نیست و تمام آنچه که تا به امروز صورت گرفته اقدامات مقابل کمپ ها بوده است. کمپ هایی که خانواده ای در آن نیست و از آن اقدامات تروریستی انجام می شود.
خطیب زاده افزود: ایران در منطقه تنها کشوری است که یک اتوبان بزرگش در تهران را به نام کردستان و یک استانش را نیز به همین نام نامگذاری کرده است.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اعلان اینکه همانطور که در دیگر مرزهای کشورمان ناامنی را تحمل نمی نماییم در آنجا نیز ناامنی و فعالیت گروه های تروریستی را نیز تحمل نمی نماییم.
خطیب زاده همین طور با اعلان اینکه حفظ تمامیت ارضی عراق برای ما مهمست و همیشه خط قرمز ما بوده است، افزود: بعضی از نگرانی هایی را ترکیه عنوان می کند که ما به آنها گفته ایم باید به مسیر دیگری دراین زمینه فکر کنند که پایدار باشد و نباید تعرضی به تمامیت ارضی عراق صورت گیرد.
وی اضافه کرد: ما با دوستان خود در ترکیه در تماس نزدیک هستیم و امیدواریم این مسائل حل و فصل شود.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور در پاسخ به سوال دیگری اشاره کرد: تا زمانی که آژانس مستقل و حرفه ای و در قالب مقررات بین المللی و توافقات پیشین عمل کند ما همکاری نزدیک با آژانس خواهیم داشت.
خطیب زاده همین طور در این نشست با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی گفت: ما هر آنچه که داریم از شهدای عزیز انقلاب است و باید همیشه پاسدار خون این بزرگواران باشیم.
وی همین طور با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک برجام در هفته گذشته گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام هفته گذشته در وین انجام شد و در این جلسه کشورهای شرکت کننده به عدم اهلیت آمریکا بعنوان عضو برجام بار دیگر تاکید نمودند.
سخنگوی وزارت خارجه همین طور اظهار داشت: نماینده ویژه وزیر خارجه در امور افغانستان نیز سفر پرباری به کابل داشت و با مقامات این کشور دیدار و رایزنی کرد و دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور یمن و سوریه نیز در جریان سفری که به ژنو داشت با هیات های عضو روند آستانه دیدار و رایزنی کرد و همین طور ملاقات های جداگانه ای را با نمایندگان ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و یمن داشت.
منبع:

1399/06/17
19:41:04
5.0 / ۵
1724
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد