لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
قاضی زاده در گفت و گو با حقوق و قضا:

ورود مجلس به قرارداد ویلموتس به معنای دخالت در كار فدراسیون فوتبال نیست

ورود مجلس به قرارداد ویلموتس به معنای دخالت در كار فدراسیون فوتبال نیست

یك عضو فراكسیون ورزش مجلس شورای اسلامی تاكید كرد كه ورود مجلس و قوه قضاییه به قرارداد ویلموتس سرمربی سابق تیم فوتبال ایران به معنای دخالت در كار فدراسیون فوتبال نیست.


احسان قاضی زاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ورود مجلس و قوه قضاییه به قرارداد ویلموتس سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: درباره قرارداد ویلموتس روند رسیدگی در مجلس و دستگاه قضایی طی شده است که اساسا این رسیدگی ها در مجلس ادامه دار خواهد بود. از بُعد نظارتی معتقدیم تخلفات عدیده ای در قرارداد رخ داده است.
وی اضافه کرد: قرارداد منعقد شده با ویلموتس قرارداد بدی بوده که در آن منافع مردم نادیده گرفته شده و به آن خسارت زده شده است. ما بعنوان منتخبان مردم که مشروعیت خودرا از آرای آنها داریم وظیفه دفاع از حقوق مردم را داشته و با همین نگاه رسیدگی به موضوع قرارداد سرمربی سابق تیم فوتبال ادامه پیدا خواهدنمود.
این نماینده مجلس با اشاره به جلسه شنبه هفته آینده کمیسیون اصل ۹۰ برای پیگیری موضوع قرارداد ویلموتس اظهار داشت: تعدادی از افراد مرتبط روز شنبه هفته آینده برای حضور در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ دعوت شده تا موضوع در مجلس پیگیری شود. امیدواریم دستگاه قضایی هم محکم این مساله را مورد پیگیری قرار دهد. ما در بررسی های خود به دنبال این هستیم که بر چه اساس و فرمتی چنین قراردادی با ویلموتس منعقد شده است. این ها همه فارغ از رأیی است که فیفا درباره پرداخت غرامت برای ایران صادر کرده است.
قاضی زاده با اشاره به برخورد کشورهای دیگر با تخلفات رخ داده در فدراسیون های فوتبال شان اظهار داشت: در فدراسیون های مختلف جهان حداقل در یک سال قبل شاهد برخوردهایی به سبب مبارزه با فساد و پولشویی، سوءاستفاده، تبانی و موضوعات در رابطه با مسائل مالی و حتی اعمال منافی عفت بودیم. نمونه آنرا می توان در دو فدراسیون فوتبال عراق و افغانستان دید که سیستم های قضایی و نظارتی آنها با دو رئیس فدراسیون برخورد قاطع داشتند. در کشورهای اروپایی توسط مقامات قضایی اعلام جرم صورت گرفته و پلیس و مقامات انتظامی نیز ورودهای زیادی به موارد مختلف به سبب وقوع جرایم رخ داده داشته اند. در هیچ کدام از این اتفاقات موضوع به معنای دخالت در تصمیمات فوتبالی تعبیر نشده است. در کشور ما هم بررسی پرونده ویلموتس به معنای دخالت در تصمیمات فوتبالی نیست که مثلا چه کسی رئیس فدراسیون فوتبال می شود و چه کسی مقرر است چه سمتی داشته باشد. ما در تصیمات فوتبالی دخالت نداریم بلکه ماهیت کار ما فسادزایی پیرامون قرارداد ویلموتس است.
وی اضافه کرد: این رویکرد می تواند در موضوعات مختلف به خصوص در حوزه تخلفات مالی مطرح شود؛ چونکه قرارداد منعقد شده ذیل نام جمهوری اسلامی ایران بوده و برمبنای قوانین کشور این حق برای نهادهای نظارتی برای ورود به این پرونده وجود دارد. البته که طبق نامه رسمی فیفا اطلاعاتی از داخل ایران به آنها داده شده که منجر به مکاتبه فیفا درباره ورود به پرونده ویلموتس شده است. این اطلاعات را به صورت غلط و دروغ منتقل کردند پس باید فدراسیون فوتبال پاسخ دقیق، متقن و قانع کننده ای به فیفا درباره بررسی های صورت گرفته ارائه کند و یادآور شود که این اتفاق در سایر کشورهای دنیا هم رخ می دهد.
این عضو فراکسیون ورزش تاکید کرد: اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در دایره بهتان قرار گرفتند. پس پذیرفته نیست که آنها بخواهند خودرا مبرا کرده و یا از پاسخگویی در مراجع نظارتی فرار کنند و همین طور بخواهند شرایطی را به وجود آورده که فوتبال کشور را با تابو تعلیق مواجه کنند؛ پس اساسا این نوع اقدامات نه فقط به شرایط آنها کمک نمی کند بلکه باب پیگیری ها و پرونده های جدیدی را باز می کند. امیدواریم در یک فضای عقلانی و منطقی و در دوره ای که حضور دارند بتوانند آنچنان مدیریتی داشته باشند که اقدامات شان ضربه به آینده جوانان نزند.
وی درباره اینکه چه کسی اطلاعات غلط را در اختیار فیفا قرار داده است اظهار داشت: این باید توسط دستگاه های امنیتی و نظارتی مورد پیگیری قرار گیرد ما هم در این زمینه ورود می نماییم تا مشخص شود منتقل کنندگان اطلاعات غلط و بدون تبیین و ناصواب چه افرادی هستند که اطلاعات نادرستی را منتقل کردند.
وی در جمع بندی اظهار نمود: در همه جای دنیا دستگاه قضایی مستقل از دولت ها و پارلمان ها هم بعنوان منتخب مردم کاری به دولت ها نداشته و نقش نظارتی را در همه امور و مسائل دنبال می کند؛ پس اینکه مجلس و قوه قضاییه به پرونده ویلموتس ورود کرده است هیچ ارتباطی با دخالت دولت در کار فدراسیون فوتبال ندارد. دخالت زمانی است که ما در تصمیمات و انتصابات فدراسیون ورود کرده باشیم که مجلس و قوه قضاییه هیچگاه دخالتی در تصمیمات و انتصابات فدراسیون نداشته، ندارد و نخواهد داشت؛ پس باردیگر تاکید می کنم که ورود مجلس و قوه قضاییه به پرونده ویلموتس به معنای دخالت در کار فدراسیون فوتبال نیست و ما رسیدگی هایمان را ادامه خواهیم داد.1399/06/13
22:13:39
5.0 / ۵
1849
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد