لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

ابلاغ آئین نامه مربوط به درگاه الكترونیك استعلامات قضایی توسط جهانگیری

ابلاغ آئین نامه مربوط به درگاه الكترونیك استعلامات قضایی توسط جهانگیری

به گزارش حقوق و قضا معاون اول رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی بند (ت) ماده (۱۱۷) برنامه پنج ساله ششم توسعه مبحث درگاه الكترونیك استعلامات قضایی را ابلاغ نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه مورخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ و در جهت تکلیف مندرج در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و لزوم تسریع در پاسخگویی به استعلامات قوه قضائیه به منظور جلوگیری از اطاله دادرسی، آئین نامه اجرایی بند (ت) ماده (۱۱۷) قانون برنامه ششم توسعه مبحث درگاه الکترونیک استعلامات قضایی را تصویب کرد.
به باعث آئین نامه فوق، قوه قضاییه مکلف است درگاه الکترونیک استعلامات قضایی را بر بستر شبکه ملی عدالت با ضریب امنیتی مطمئن بگونه ای طراحی و ایجاد نماید که برای مراجع قضایی همچون دادگستری کل استان ها، شهرستان ها، حوزه های قضایی بخش، ستاد و سازمان های وابسته امکان استعلام الکترونیکی از دستگاه اجرایی و دریافت پاسخ فراهم باشد.
همچنین به منظور پاسخگویی به استعلام های مراجع قضایی، دستگاه های اجرایی مکلفند با بکارگیری امکانات فنی و خدمات ارتباطی، سامانه های الکترونیک خویش را به نحوی ایجاد و یا بروز رسانی کنند که هرگونه تبادل الکترونیکی اطلاعات و پاسخگویی استعلام های مراجع قضایی ذی صلاح توسط دستگاه اجرایی صرفا از راه درگاه قابل انجام باشد.
استعلامات مراجع قضایی از دستگاه های اجرایی باید به صورت الکترونیکی برخط پاسخ داده شود. در صورتیکه امکان پاسخ به صورت برخط وجود نداشته باشد، دستگاه های اجرایی مکلفند در مهلت تعیین شده توسط مراجع قضایی نسبت به ارسال پاسخ اقدام نمایند و چنانچه مهلتی تعیین نشده باشد، در کمترین زمان ممکن پاسخ داده شود.
پاسخ دستگاه اجرایی باید کامل و متضمن آخرین اطلاعات در مورد مبحث استعلام باشد، به نحوی که مراجع قضایی احتیاج به استعلام مجدد نداشته باشند و مراجع قضایی موظفند استعلام را از دستگاه مسئول مستقیم به عمل آورده، در صورتیکه استعلام مذکور نیازمند تحصیل اطلاعات از واحدهای تابعه باشد دستگاه اجرایی موظف است با تحصیل آن اطلاعات به مرجع قضایی پاسخ دهد.1399/05/29
13:42:42
5.0 / ۵
1854
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد