لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

امارات منتظر واكنش ها به خیانتی كه كرد باشد

امارات منتظر واكنش ها به خیانتی كه كرد باشد

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: امارات باید منتظر واكنش ها به خیانتی كه در حق فلسطین كرد باشد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز شورایعالی قوه قضاییه با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بر ضرورت کسب معرفت از آموزه های عاشورا و برگزاری آیین های عزاداری با رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه، مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم را از مهم ترین آموزه های عاشورای حسینی عنوان نمود و اظهار داشت: اگر در ۲۸ مرداد ۳۲ که کودتاچیان دنبال امیال پلید خود ضد ملت ایران بودند، راهبرد مسؤلان وقت مقاومت بود، کودتاگران هیچگاه به هدف خود نمی رسیدند.

رئیسی برکات و دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی و افول قدرت های بزرگ را محصول ایستادگی و مقاومت رهبران نظام اسلامی و ملت ایران دانست و اضافه کرد: امروز آمریکایی ها حقیقتاً در منطقه و سطح جهان در حال افول هستند و شرایط اقتصادی و سیاسی آنها مبین شکست سیاست هایشان است.

رئیس قوه قضاییه، بدهی ۲۶ هزار میلیارد دلاری آمریکا و اعتراضات عدالت خواهانه در این کشور، مرگ و میر و ابتلای بیشتر از یک پنجم آمریکایی ها به کرونا، بیکاری بیشتر از ۳۰ میلیون آمریکایی به خاطر سوءمدیریت و شکست فضاحت بار و تنها ماندن آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را از علائم افول اقتصادی و سیاسی سردمداران کاخ سفید دانست.

رئیسی با تاکید بر این که ایستادگی و مقاومت، یک راهبرد کاملاً اثربخش و پر ثمر است، خاطرنشان کرد: عزت، افتخار و اقتدار جمهوری اسلامی در سایه راهبرد ایستادگی و مقاومت به دست آمده و هر ملتی که این راهبرد را سرلوحه خود قرار دهد، زندگی عزتمندانه، افتخارآمیز و مقتدرانه خواهد داشت.
رئیس قوه قضاییه در ادامه سخانش توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای توسعه روابط شان را نتیجه فریب خوردن اماراتی ها دانست و با خائنانه خواندن این توافقنامه نسبت به اسلام و قدس شریف و آرمان های فلسطین، به حاکمان این کشور که در برج های شیشه ای نشسته اند اخطار داد که منتظر واکنش مردم با غیرت امارات و دیگر کشورهای جهان باشند.

رئیسی تصریح کرد: خیانت حاکمان امارات قابل گذشت نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک کُش و متجاوز اسراییل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی ماند و در یاد ملت ها خواهد ماند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخاننش اظهار داشت: پرونده هایی که در قوه قضاییه تشکیل می شود و یا گزارش هایی که به این قوه می رسد، با دقت و حوصله و بر مبنای قانون و عدالت مورد رسیدگی قرار می گیرند.

رئیسی با بیان این که قضات متعهد و پر تلاش دستگاه قضا تحت تاثیر جوسازی ها و فشارها قرار نگرفته و دین خویش را به دنیای دیگران نمی فروشند و ملاک آنها در دادرسی ها، حقیقت و اجرای عدالت است، به صاحبان قلم و تریبون و چهره های متنفذ سیاسی و اجتماعی سفارش کرد که از پیشداوری و گمانه زنی پرهیز کرده و حوصله به خرج داده و اجازه دهند گزارش هایی که به قوه قضاییه می رسد، بر مبنای عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مردم خواهان رسیدگی به کاستی ها، نارسایی ها و برخورد متناسب با خیانت ها، تخلفات و مفاسد هستند، تصریح کرد: افشاگری ها درباره تخلفات و مفاسد هم اگر به اقدام و عمل مورد انتظار مردم منتهی نشود، برای جامعه اعتمادآفرین و مؤثر نخواهد بود.

اعلام نظر کارشناسی قوه قضاییه درباره طرح نفتی دولت

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح نفتی دولت اظهار داشت که این طرح در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شده و قوه قضاییه هم مانند دیگر قوا نظراتش را بعد از هم اندیشی با کارشناسان اقتصادی اعلام و به دولت منتقل کرده است.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که دولت شرایط اعلام شده از جانب نخبگان اقتصادی و دستگاه قضایی را به صورت جامع در طرح نفتی خود لحاظ نماید تا اجرای آن گره گشای مسائل و مشکلات کشور و مردم باشد.

استعلام لیست حساب های بانکی از راه کد ملی

در این نشست، زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به دستور هفته گذشته رئیس دستگاه قضا برای ساماندهی استعلامات از وضعیت حساب های بانکی افراد در جریان دادرسی که سبب دشواری هایی برای مردم شده بود، تصریح کرد: طبق توافق صورت گرفته با بانک مرکزی برای حل این مشکل، امکان استعلام از راه کد ملی افراد برای اطلاع از لیست بانک هایی که در آنها حساب دارند، از میان ۳۵ بانک و مؤسسه اعتباری کشور فراهم گشته است و بزودی امکان استعلام برخط وضعیت حساب ها هم برای محاکم فراهم خواهد شد تا مردم برای استعلام ها مجبور به رجوع حضوری به بانک ها نباشند.

گزارش معاون بین الملل قوه قضاییه از ششمین دوره جایزه حقوق بشر اسلامی

علی باقری معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه هم در گزارشی با اشاره به برگزاری مراسم ششمین دوره اهدای جایزه حقوق بشر اسلامی به بیان خصوصیت های متمایز این دوره پرداخت و اظهار داشت: در این دوره سعی کردیم بر این نکته تاکید نماییم که حقوق بشر صرفا مبحث جلسات رسمی نبوده و برای نخستین بار فعالان حقوق بشر هم در همایش شرکت کردند.

وی با بیان این که ترکیب میهمانان این مراسم بگونه ای بود تا اعلام نماییم مبحث حقوق بشر اسلامی صرفا محدود به ایران و جهان اسلام نیست و حقوق همه انسان ها را در نظر می گیرد، اضافه کرد: در این همایش وجوه متفاوتی از حقوق بشر، همچون حق سلامت، حقوق عامه و حق حیات اقتصادی بعنوان موضوعات ملموس حقوق بشر اسلامی مورد توجه ویژه قرار گرفت و تاکید شد حقوق بشر اسلامی فقط به دنبال حقوق افراد نیست بلکه حقوق ملت ها را هم در نظر می گیرد که بر همین مبنا نخستین نشان بین المللی سردار سلیمانی طراحی و به ۳ تن از مدافعان حقوق ملت ها اهدا شد.

رئیسی در واکنش به گزارش دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، به مأموریتی که رهبر انقلاب برای قوه قضاییه در حوزه بین الملل تعیین کرده بودند اشاره کرده و اظهار داشت: احیای ظرفیت بین المللی قوه قضاییه از وظایفی است که رهبر معظم انقلاب بر عهده این دستگاه قرار دادند و احیای این ظرفیت می تواند بخشی از مشکلات ما در حوزه بین الملل را حل کند.

تأمین ارز برای ۳۵ هزار تُن نهاده دامی واراداتی از روسیه

در ادامه نشست، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور به عرضه گزارشی از پیگیری های این سازمان برای حل مشکلات مربوط به واردات نهاده های دامی پرداخت و اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته سازمان بازرسی، ارز مورد نیاز برای ۳۵۰ هزار تُن نهاده دامی از جانب بانک مرکزی تخصیص یافته و نسبت به ترخیص ۴ کشتی به ظرفیت ۱۵۰ هزار تُن نهاده دامی هم اقدام شده است.

وی همینطور در مورد تخصیص ارز برای واردات ۳۵ هزار تُن نهاده های دامی از روسیه که از اردیبهشت ماه در انتظار تأمین ارز مورد نیاز بوده هم توضیح داد که بانک مرکزی در ایام آینده مبادرت به تأمین و تخصیص ارز خواهد نمود.

نظارت سازمان بازرسی کل کشور بر قیمت گذاری مرغ

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همین راستا اعلام نمود که مقرر است عصر امروز جلسه ای هم برای نظارت بر نحوه توزیع نهاده های دامی و نحوه قیمت گذاری مرغ و جوجه یک روزه برگزار گردد.

معرفی ۲ مدیر متخلف به خاطر عرضه خارج بورس محصولات فولادی

وی همینطور گزارشی از پیگیری های این سازمان جهت بررسی وضعیت بازار فولاد عرضه کرد و اظهار داشت: در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۸، بیشتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تُن محصولات شرکت های فولادی در خارج از شبکه بورس کالا عرضه شده که در این راستا ۲ نفر از مسؤلان سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان به سبب ترک فعل به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری ریاست جمهوری عرضه شدند.

تشکیل ۶۴۰ پرونده در تعزیرات و کاهش ۲ هزار تومانی هر کیلو فولاد

وی در انتها سخنانش اعلام نمود: ۶۴۰ پرونده تعزیراتی به ارزش ۳۹ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ بابت تخلفات شرکت ها در عرضه محصولات فولادی به سازمان تعزیرات ارسال شده که بنا بر گزارش وزارت صمت و شرکت های تولیدکننده، در نتیجه این اقدامات تابحال قیمت هر کیلو فولاد به میزان ۲ هزار تومان در بازار کاهش داشته که این روند هنوز مطلوب ما نیست و پیگیری ها را برای عرضه همه محصولات در بورس کالا ادامه خواهیم داد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش تصریح کرد: من هم گزارش مربوط به وضعیت بازار فولاد را در رسانه ملّی دیدم که بسیار تأسف برانگیز بود. سازمان بازرسی مطابق قانون اختیار دارد که اگر در نتیجه تحقیقات متقن خود به ادله ای برای فساد رسید، اقدام قانونی لازم را انجام دهد و آنرا به اطلاع مردم برساند.

رئیسی خاطرنشان کرد: برای مردم این سؤال پیش می آید که تولیدات دستگاه هایی که تولیدکننده هستند به کجا می رود که مجبورند آنرا از بازار سیاه تهیه کنند؟ یک خبرنگار از روی حس مسئولیت خود این مسائل را پیگیری می کند و به نتیجه هم می رسد، اما سازمان بازرسی باید بر مبنای وظیفه قانونی خود با این مسائل برخورد کند.

تلاش بخش دادستان کل برای حل مشکلات کارگران هپکو

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور هم با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته خود با مسؤلان استان مرکزی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت هپکو، خاطرنشان کرد: در جلسه ای که با حضور معاون استاندار مرکزی و مدیران شرکت هپکو و دیگر مسؤلان مربوطه برگزار شد، به تصمیمات خوبی رسیدیم و اقدامات خوبی شده که اعلام رضایت کارگران را هم به دنبال داشته است.

وی با اشاره به دیدار خود با مسؤلان سازمان تأمین اجتماعی که دولت شرکت هپکو و ۷ شرکت بزرگ دیگر را به این سازمان واگذار کرده، از جلسه فردای خود با استاندار مرکزی هم اطلاع داد و تاکید کرد: حل مشکلات کارگران هپکو، تا حصول نتیجه با جدیت پیگیری خواهد شد.

دادستان کل کشور همینطور با اشاره به مشکلات زندان ها و زندانیان و تقدیر از اقدامات رئیس سازمان زندان ها برای بهبود وضعیت زندانیان در مدت اخیر، از برنامه های دادستانی کل کشور برای سرکشی دوره ای دادستان ها و معاونان آنها از زندان ها اطلاع داد.

منبع:

1399/05/28
10:12:01
5.0 / ۵
1880
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد