لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
با فعال شدن مجدد سایت حمایت اعلام شد

امکان مشاهده شناسنامه اقتصادی خانواده و اعتراض به یارانه نقدی

امکان مشاهده شناسنامه اقتصادی خانواده و اعتراض به یارانه نقدی

به گزارش حقوق و قضا، رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی ضمن اعلام به روز رسانی سایت «حمایت» اظهار داشت: سرپرستان خانواده ها می توانند با ورود به سایت http: //hemayat.mcls.gov.ir، علاوه بر «شناسنامه اقتصادی خانواده» آخرین «دهک بندی» خانوار خودرا مشاهده و در صورت لزوم، اعتراض و درخواست بررسی دوباره اطلاعاتشان را نیز ثبت کنند.


علیرضا محمدی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به بروز رسانی اطلاعات رفاه ایرانیان و اعمال داده های جدید اقتصادی خانواده ها، اضافه کرد: هموطنان می توانند آخرین تغییرات شناسنامه اقتصادی خانواده خودرا در سایت حمایت ملاحظه کنند این در حالیست که داده های یاد شده مربوط به آخرین و به روزترین اطلاعات دریافتی از دستگاه های ذی ربط است.


دهک خانوارها تا دوره بعدی دهک بندی، غیرقابل تغییر است

وی در توضیح بیشتر اضافه کرد: طبق بند (د) تبصره (۱۷) قانون بودجه کل کشور سال ۱۴۰۲، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف به به روزرسانی داده های ثبتی، متقن و قابل اتکا دریافتی از دستگاه های مختلف مشمول ماده ۲۹ برنامه توسعه ۵ ساله ششم، دهک بندی و وسع سنجی خانوارها را ۲ بار در سال انجام می دهد، پس دهک خانوارها تا دوره بعدی دهک بندی غیر قابل تغییر بوده و مجدداً با دریافت داده های ثبتی اقتصادی و اجتماعی ارزیابی خواهد شد.
رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان با تأکید بر این که از نظر آماری دهک به مفهوم یک دهم جمعیت کل کشور و یک مفهوم نسبی و جمعیتی است اظهار داشت: هر دهک از نظر جمعیتی همیشه ثابت و بطور متوسط شامل ۸.۵ میلیون نفر از جمعیت کشوراست. بدین سبب در صورتیکه در هر مرحله از وسع سنجی افرادی از دهک ۱۰ خارج شده و به دهک های پایین تر بروند، دقیقا معادل تعداد همان افراد از دهک های پایین تر به دهک ۱۰ اضافه می شوند.


نحوه بازنگری دهک رفاهی و اعلام تغییرات بُعد خانوار

محمدی افزود: متقاضیان بازنگری دهک رفاهی بعد از ورود به سایت http: //hemayat.mcls.gov.ir و انتخاب مراحل و گزینه های موجود در امتداد رسیدگی به اعتراضشان می توانند اقدام نمایند اظهار داشت: اطلاعات مربوط به بخش خودرو از پلیس راهور، اطلاعات مربوط به ساختار خانوار از سازمان هدفمندی یارانه ها، اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی از بانک مرکزی، درآمدخانوارها از خزانه و صندوق ها و برخی از فاکتورهای غیر اقتصادی همچون معلولیت، بیماری خاص و... از دستگاه های حمایتی دریافت می شود، این در حالیست که باتوجه به این فاکتورهای اشاره شده در صورتیکه تغییراتی در اعضاء و ساختار خانوارها ایجاد شود لازم است افراد جهت اصلاح بعد خانوار به همراه مدارک مورد نیاز که توسط سازمان هدفمندی اعلام شده است و در وبگاه آن سازمان موجود است، به دفاتر پلیس + ۱۰ یا سایر دفاتر معرفی شده توسط آن سازمان مراجعه کند. در صورت انجام پروسه فوق، اطلاعات خانوار در دوره دهک بندی بعدی بروزرسانی و اعمال خواهد شد.
وی باردیگر اشاره کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف به دهک بندی خانوارها ۲ بار در سال شده است، پس تا دوره بعدی به روز رسانی، هر خانوار فقط یکبار در سامانه می تواند «ثبت درخواست بررسی» کند.
رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان با اشاره به این که علاوه بردهک بندی، «صدک بندی» خانوارها نیزاواخر دیماه اعمال شد اشاره کرد: رفتارمالی و اقتصادی خانواده ها در یک دوره مشخص و اعمال آنها، موجب جا به جایی و تغییر دهک ها و حتی صدک ها می شود.


رسیدگی به اعتراضات قبلی خانواده ها با به روز رسانی اطلاعات آنها

بگفته محمدی، بیشترین مشکل مردم در دهک بندی قبلی، گذشت بیش از یکسال از دهک اعلام شده وعدم رسیدگی به اعتراض آنها بود چونکه به عنوان مثال خانواده ای یکسال پیش خودرویشان را فروخته بودند اما هنگام مراجعه به سایت حمایت، بدلیل عدم به روز رسانی اطلاعات، این خانواده صاحب خودرو دیده می شد که موارد این چنینی اکنون با بروزرسانی و اعمال داده ها مرتفع شده است.


حذف یارانه ۱۰ درصد خانواده های صدک ۹۹ و ۱۰۰

ورود ۶۰ هزار خانوار جدید دهک اول تا سوم به چرخه دریافت یارانه معیشتی

وی ادامه داد: نهایتاً در تازه ترین به روز رسانی صورت گرفته، ۶۰ هزار خانوار از زمره یارانه بگیران حذف و همین طور ۶۰ هزار خانوار دهک اول تا سوم جدید نیز به چرخه دریافت یارانه معیشتی وارد شدند. البته باید اظهار داشت که حذف شدگان، از خانوارهای بالای درآمدی و صدک های ۹۹ و ۱۰۰ بودند؛ این در حالیست که در مجموع تنها یارانه ۱۰ درصد از خانواده های صدک ۹۹ و ۱۰۰ قطع شده است.


هیچ حذفیاتی تا ۶ ماه آتی نخواهیم داشت

شاخص ترین معیارها در تغییر دهک ها و صدک ها

رییس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان در عین حال اشاره کرد: باتوجه به دهک بندی جدید، هیچ حذفیاتی تا ۶ ماه آتی نخواهیم داشت؛ البته هرگونه تصمیم گیری در این خصوص بر عهده دولت می باشد که فعلا تصمیم گرفته شده تا اطلاع ثانوی، یارانه نقدی خانواده ای حذف نشود.
محمدی درباب شاخص ترین معیارها در تغییر دهک ها و صدک ها اظهار داشت: فاکتورهای مورد استفاده در پایگاه رفاه ایرانیان، فاکتورهای اقتصادی و اجتماعی همچون خودرو و ارزش آن، تراکنش های مالی و بانکی و درآمدها، معلولیت، بیماری خاص و... است.


«مسکن» در دهک بندی صورت گرفته، ملاک محاسبه وسع سنجی قرار نگرفت

خانواده ها خودشان را با اطرافیانشان مقایسه نکنند

وی افزود: یکی از فاکتورهای مدنظر ما «مسکن» بود که داده مهمی است که می تواند در محاسبه رفاه خانوارها تاثیر به سزایی داشته باشد اما بدلیل آنکه داده های ثبت اسناد و املاک کشور کامل نبود، در این وسع سنجی جدید، ملاک قرار نگرفت اما اهتمام و تلاش می نماییم در وسع سنجی بعدی این داده را نیزکامل و استفاده نمائیم.
محمدی با اعلان اینکه دستگاه هایی همچون بانک ها، نیروی انتظامی، دستگاه های حمایتی، امور مالیاتی و... مکلف شده اند تا داده های خودرا هر ۶ ماه یکبار در اختیار ما بگذارند و اینها تبدیل به شاخص شده و بر طبق این شاخص ها هر خانوار ایرانی رتبه ای را در دهک بندی ها کسب می کند اظهار داشت: پس از اعلام دهک بندی برخی خانواده ها خودشان را با اطرافیان و همسایگان مقایسه و به دهکشان اعتراض می کنند که باید گفت هر خانواده و خانواری در گستره جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران سنجیده و سپس دهک بندی و صدک بندی می شود پس چنین مقایسه هایی صحیح نیست.
وی افزود: اطلاعات و داده های وسع سنجی موجود در پایگاه رفاه ایرانیان تنها مختص به پرداخت یارانه نیست بلکه این داده ها مورد استفاده استحقاق سنجی و به هدف خوردن درست منابع و خدمات به هدف درسایر ارگانها همچون کمیته امداد، بهزیستی، دانشگاه ها، بنیاد شهید و... است و اینها بنابر ماموریت خود می توانند از این اطلاعات درباب جامعه هدف خود چون معلولان، سالمندان، بیماران، محرومان و... بهره گیرند.
محمدی در پاسخ به این که یکی از اعتراضات خانواده ها این بود که برای برقراری یارانه، مجموع درآمدهای یک خانوار محاسبه شده بود در حالی که برخی سرپرستان مدعی اند فرزندانشان صاحب و استفاده کننده خودرو و درآمد شخصی خودشان هستند و سرپرست از این دارایی منتفع نیست؛ آیا در داده های جدید وسع سنجی تغییری در این خصوص رخ داده است یا نه؟ اظهار داشت: ما در کشور، متولی ساختار خانواده داریم و متولی این امر در کشور ثبت احوال است که داده های خانواده ها را ماهانه به ما ارائه و وسع سنجی جدید هم برمبنای همین ساختار خانوار اعمال شده است، پس تغییری در این خصوص صورت نگرفته است و ملاک ما جهت بررسی ها، داده های ثبتی است.
منبع:

1402/11/09
09:32:46
5.0 / 5
297
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد