حقوق و قضا
دوازدهمین جلسه دادگاه تجدیدنظر حمید نوری

وکیل نوری: مطالبی که موکلم باید به آنها دسترسی داشته باشد را از بین برده‎اند

وکیل نوری: مطالبی که موکلم باید به آنها دسترسی داشته باشد را از بین برده‎اند

حقوق و قضا: حقوق و قضا: دوازدهمین جلسه دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در سوئد انجام شد و وکلای مدافع به تناقضات موجود در اظهارات دادستان و برخی شاهدان پرداختند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از میزان، دوازدهمین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید نوری در سوئد روز دوشنبه، ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، انجام شد.
بتازگی وکلای مدافع حمید نوری، سوالاتی را به دادگاه ارایه داده بودند که دادستان سوئد این سوالات را پاسخ دهد.
در بخش ابتدایی جلسه دادگاه، دادستان بصورت بسیار کوتاه و در چند دقیقه به تعدادی از این سوالات که در روز ۱۹ خرداد از طرف وکلای حمید نوری ارائه شده بود، پاسخ داد.
وضعیت بازداشت حمید نوری در انفرادی، خودداری از ارائه خدمات چشم پزشکی و تعویض عینک، قطع ملاقات و تماس با خانواده و همین طور وکیل ایرانی به مدت طولانی و ضبط و از بین بردن یادداشت های حمید نوری در بازداشتگاه، همچون سوالات مطرح شده بود.
دادستان با گذشتن ساده از کنار تعدادی از سوالات، تنها به گفتن این جمله بسنده کرد: به تعدادی از سوالات پاسخ نمی دهیم.
در صورتیکه حمید نوری نزدیک به ۴ سال را در بازداشت به سر می برد و در طول این زمان بینایی وی گرفتار ضعف شده، یکی از درخواست های حمید نوری مراجعه به چشم پزشک و تعویض نمره عینک بوده است و با این وجود همیشه این درخواست با پاسخ منفی بازداشتگاه روبه رو شده است.
دادستان در اظهارات امروز خود ادعایی عجیب را مطرح کرده و ادعا نمود که «درخواست برای تعویض عینک به عنوان خدمات پزشکی زندان در نظر گرفته نمی شود!»
موضوع فریب حمید نوری و کشاندن او به سوئد از دیگر مطالبی است که ماهیت محاکمه وی را به چالش می کشد و با این وجود دادستان در این خصوص از عباراتی مبهم مانند «اینگونه نبوده» استفاده می نماید.
دادستان سوئد، ادعا کرد: در مورد این که حمید نوری را فریب داده‎اند، به نظر ما نوری داوطلبانه به سوئد آمده و هیچ شخصی از دولت و سیستم سوئد نخواسته که وی را به اینجا بکشاند.
این ادعای دادستان سوئد در حالی مطرح می شود که قبل از این «ایرج مصداقی» از شاکیان اصلی این پرونده قبل از این از یک برنامه ریزی برای کشاندن حمید نوری به سوئد و دامی که برای وی پهن شده، سخن گفته است.
بتازگی در یک مستند تلویزیون سوئد مشخص شد که یک افسر پلیس ایرانی‎الاصل سوئد بطور سری در تحقیقات پرونده از ابتدا حضور داشته است.
این اقدام که بدون هیچگونه اطلاع وکلای مدافع حمید نوری صورت گرفته، می تواند تاثیر جدی در روند پرونده داشته باشد، اما دادستان بدون کوچکترین اشاره که این نقض گسترده قانون، تنها در چند جمله به این مساله پاسخ داد: در مورد افسر پلیس که در تحقیقات شرکت داشته، وی یادداشتی را درباره ی اقدامات خود نوشته و مقرر است توضیح دهد که چه اقداماتی انجام داده است؛ همین طور درباره ی تماس هایی که با حمید نوری داشته و این که چگونه وی را در زمان بازداشت ملاقات کرده است و دلایلش از انجام این کار چه بوده است و ارتباطی که افسر پلیس شخصا به این پرونده دارد، توضیح دهد.
مسئولان بازداشتگاه در طول سالهای اخیر همیشه مبادرت به از بین بردن و ضبط یاداشت های حمید نوری کرده اند که این اقدام عملا امکان دفاع موثر را از وی سلب کرده است؛ دادستان سوئد در پاسخ به این ایراد، کلیت موضوع را انکار کرده و مدعی شد: تمام بسته ها و لوازمی را که حمید نوری به آنها احتیاج داشته در اختیار داشته است و تنها ۲۲ روز در ماه می (اردیبهشت ماه) این دسترسی آزاد را نداشته است.
بخش دوم دادگاه و اظهارات وکلای حمید نوری
در بخش دوم دادگاه «توماس بودستروم»، وکیل حمید نوری ادعاهای مطرح شده از طرف دادستان سوئد را در بخش نخست دادگاه، به چالش کشید.
«بودستروم» بر این نکته اصرار کرد که با وجود صدور مجوز برای ملاقات، اما این امر از طرف بازداشتگاه اجرا نشده است.
این وکیل سوئدی عنوان کرد: درباب ملاقات ها مجوز داده شده، اما به درستی اجرا نشده است؛ همچنین در مورد وکیل ایرانی نیز اجازه ملاقات داده نشده است؛ صدور مجوز با انجام ملاقات متفاوت می باشد و اجازه ندادند ملاقات صورت گیرد.
«بودستروم» با رد اظهارات دادستان سوئد که مدعی شده بود تنها در ماه می دسترسی حمید نوری محدود شده، اظهار داشت: در مورد دسترسی به مطالب باید اظهار داشت که علاوه بر ماه می قبلا هم مطالب را از حمید نوری گرفته اند.
وی اظهار داشت: تمامی مطالبی را که حمید نوری به آنها باید دسترسی داشته باشد از بین برده‎اند و این نکته مهمی است.
بازداشت حمید نوری در سلول انفرادی موضوعی است که حتی رسانه های سوئد نیز از آن به عنوان یک رکورد در تاریخ سوئد یاد می کنند و دادستان این کشور در اظهارات خود به صورتی اهتمام در انکار این واقعیت داشت.
«بودستروم» درباب این موضوع، اظهار داشت: موضوع انفرادی مهم است؛ ۴ تابستان حمید نوری را در انفرادی نگه داشته‎اند و این مساله مهمست.
وکیل حمید نوری بار دیگر اصرار کرد که «ارجاع دادن به چشم پزشک جزئی از خدمات درمانی است و در این سن (که نمره چشم تغییر می کند) ۳.۵ سال است که به او اجازه ندادند به چشم پزشک مراجعه کند.
تناقض در اظهارات شهود
انتخاب شهود در پرونده محاکمه حمید نوری و تناقضاتی که در اظهارات این افراد مشاهده می شود، از مطالبی است که ایرادات اساسی بر آن وارد شده و با این وجود دادستان تلاشی برای رفع شبهات و تناقضات انجام نداده است.
تناقض در اظهارات شهود از ابعاد مختلفی قابل بررسی است؛ از طرفی در اظهارات این افراد با یکدیگر اختلاف بسیاری وجود دارد و از طرفی اظهارات برخی شهود قبل از بازداشت حمید نوری و آن چه که این افراد در دادگاه بدوی مطرح کرده اند همخوانی وجود ندارد.
در جلسه امروز نیز این تناقض‎گویی درباره ی شاهدان و اظهارات آنها ادامه داشت؛ در بخش نخست دادگاه دادستان از برخی از شهود نام برد و روایات ادعایی آنها را درباره ی حمید نوری بیان کرد.
وکیل سوئدی حمید نوری در بخش دیگر با اشاره به نام بردن دادستان از این افراد، اظهار داشت: از جانب دادستان در مورد ۱۵ شاهد صحبت شد و آن چه حالا دادگاه استیناف باید بداند این است که این افراد قبل از این در سایر موارد چه گفته‎اند؟ در خیلی از موارد از «حمید عباسی» یا حمید نوری هیچ اسمی برده نشده است؛ توجه داشته باشید که این افراد در دادگاه بدوی چه چیزی گفته اند.
به گفته ی ایشان، ۹۱ نفر از «عباسی» اسمی نبرده‎اند و تنها یک نفر از وی نام برده است؛ این فرد هم از ابتدا چیزی در این خصوص نمی دانسته و تنها پس از خواندن کتاب «ایرج مصداقی» از «عباسی» نام برده است. یکی از شاهدان در دادگاه بدوی مبادرت به جابجایی اسامی می‎کند و بجای نام فرد دیگری نام «حمید عباسی» را قرار می دهد.
در ادامه «هانا لارسون»، دیگر وکیل حمید نوری ایراداتی را درباب برخی شاهدان که نام آنها در جریان دادگاه برده شده و همین طور اظهارات آنها، بیان کرد.
«لارسون»، می‎گوید که تعدادی از این افراد پیش تر نامی از حمید نوری نبرده‎اند، اما پس از بازداشت حمید نوری نام وی را می‎برند.
وکیل حمید نوری به این نکته اشاره می‎کند که در اظهارات تعدادی از شهود قبل از دادگاه و آن چه که آنها در دادگاه بدوی گفته‎اند تناقض وجود دارد.
«هانا لارسون» در ادامه نظر دادگاه را به اختلافات موجود میان توصیفاتی که تعدادی از شهود درباره ی حمید نوری ارائه کرده‎اند جلب می‎کند و می‎گوید که در توصیفات این افراد از ظاهر حمید نوری اختلافات بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال فردی او را «لباس شخصی پوش» توصیف کرده که هیچ گاه یونیفرم به تن نداشته، اما فرد دیگری او را فردی توصیف میکند که همیشه یونیفرم به تن داشته است.
یک ایراد اساسی
وکلای حمید نوری تا حالا بارها این مساله را مطرح کرده اند که در این پرونده امکان اثبات این که نوری «فردی را کشته است»، وجود ندارد.
در ادامه بار دیگر «توماس بودستروم»، اظهار داشت: موضوعی که اهمیت ویژه‎ای دارد این که «هیچکدام از این افراد نمی‎توانند اثبات کنند که حمید نوری، فردی را کشته است.»
«بودستروم» در بخش دیگر از دادستان سوئد خواست تا پاسخ مکتوبی را به سوالات مطرح شده اخیر عرضه نماید.
برمبنای گفته وکیل حمید نوری، جلسه بعدی دادگاه شرح وقایع اول ماه سپتامبر (۱۰ شهریور) است و ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) هم جلسه دادرسی است.
منبع:

1402/03/30
11:27:36
5.0 / 5
328
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد