لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
معاون اول قوه قضاییه اعلام كرد

دادگاه های ویژه شرکت های دانش بنیان در صورت لزوم تشکیل می شود

دادگاه های ویژه شرکت های دانش بنیان در صورت لزوم تشکیل می شود

به گزارش حقوق و قضا، معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: در تعزیرات و دیوان عدالت اداری شعب تخصصی ویژه شرکت های دانش بنیان و بررسی مشکلات آنها است. در صورت لزوم در دادگاه ها نیز این شعب با قضات ویژه و آموزش دیده شده در این عرصه تشکیل خواهد شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، نهمین نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور معاون اول قوه قضاییه، مقامات عالی دستگاه قضا با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه ضمن تبریک اعیاد رجبیه و فراسیدن ۲۲ بهمن بیان کرد: در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغیه رهبری همیشه این جلسه با حضور اعضای رسمی و مدعو درحال تشکیل است.

وی اضافه کرد: تا حالا بصورت منظم جلساتی با محوریت کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه با حضور روسای مجموعه های مورد نظر برگزار و راهکارهایی در این رابطه عنوان شد.

معاون اول قوه قضاییه اشاره کرد: در جلسات گذشته از دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، دبیر کل اتحادیه بیمه گران، رییس کل گمرک، رییس سازمان بورس، رییس کل بانک مرکزی و … برگزار و چالش ها و موارد مختلف و راهکارهای مربوط به آن مطرح و مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این نشست معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور دارد و محور بحث در این جلسه، موضوعات مربوط به شرکت های دانش بنیان است.

مصدق با اشاره به شعار سال، یعنی تولید، دانش بنیان، اشتغال، اظهار داشت: منظور از شرکت دانش بنیان این است که بمنظور هم افزایی ثروت و علم این شرکتها تشکیل و این دو را آمیخته و محصولی تولید شود. باید در این جهت نسبت به گذشته به جلو گام برداریم.

وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان، شرکت هایی هستند که باید بمنظور توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و … با رویکرد فناوری استفاده و گسترده شوند.

معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: در تعزیرات و دیوان عدالت اداری شعب تخصصی ویژه شرکت های دانش بنیان و بررسی مشکلات آنها است. در صورت لزوم در دادگاه ها نیز این شعبات با قضات ویژه و آموزش دیده شده در این عرصه تشکیل خواهد شد.

معاون اول قوه قضاییه خطاب به معاون حقوقی دستگاه قضا فرمان داد تا قوانین و مقررات و خلاء های موجود در زمینه شرکت های دانش بنیان شناسایی و با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام مشترکی صورت گیرد.

برنامه ریزی برای توسعه اقتصاد توسط شرکت های دانش بنیان در دهه آینده در کشور

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه این جلسه بیان کرد: راهبردهای اصلی تعامل بین قوه قضاییه و معاونت علمی و فناوری به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

وی اضافه کرد: ایجاد سازوکارهای جدید حقوقی – قضایی برای ارتقا زیست بوم نوآوری در کشور و مقوله هوشمند و دانش بنیان شدن پروسه قوه قضاییه این دو دسته هستند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: مقام معظم رهبری تاکید نمودند اقتصاد دانش بنیان شود تا افزایش راندمان و افزایش کیفیت و کاهش قیمت صورت گیرد.

وی اضافه کرد: توسعه بازار واقعی در کشور توسط شرکت های دانش بنیان در دهه آینده صورت خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه درباب ابلاغ دستور العمل ماده ۹ وتشکیل شعب تخصصی در دادگاه ها و شوراهای حل اختلاف در سطح استانها توسط مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح، بحث و تبادل نظر شد.

در ماده ۹ قانون جهش تولید دانش بنیان امده است: قوه قضاییه مکلف است بمنظور رسیدگی به کلیه اختلافات در حوزه های علمی و فناوری میان اشخاص شامل حقیقی و حقوقی با اشخاص حقیقی و حقوقی دانش بنیان فناوری نخبگان، شعبه یا شعب تخصصی در شوراهای حل اختلاف و دادگاه ها تشکیل گردد که می تواند بین طرفین سازش بوجود آورد یا در صورت توافق طرفین، پرونده را جهت رسیدگی به داوری ارجاع دهند.

همچنین از دیگر موارد طرح شده توسط مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حاضر در جلسه؛ امکان ثبت شرکت موقت و ثبت شرکت، احضار مدیرعامل، فیلترینگ و توقیف حساب کسب وکارها، نظارت سازمان بازرسی بر حسن اجرای قوانین، مالکیت فکری، سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان چالش ها و درباب راهکارهای موجود در ارتباط با این موارد توسط حاضران در جلسه، صحبت شد.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه، سراج معاون سیاسی قوه قضایبه، اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی، کاظمی فرد معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، پورسید معاون حقوقی قوه قضاییه، رحیمی وزیر دادگستری درباب مسائل مربوط به فناوری، تولید و دانش بنیان و ارتباط آن با قوه قضاییه در بخش های مختلف دستگاه قضا و همین طور موضوعات مطروحه مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه، مواردی مطرح و درباب آن توضیحاتی دادند.
1401/11/19
12:16:06
5.0 / ۵
412
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد