حقوق و قضا

مراسم معرفی معاون اول دادستان كل كشور انجام شد

مراسم معرفی معاون اول دادستان كل كشور انجام شد

حقوق و قضا: مراسم تودیع ومعارفه معاون اول دادستان كل كشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان كل كشور، بختیاری دادیار دادسرای دیوانعالی و رئیس دفتر دادستان كل، معاونین، مشاورین و و دادیاران دادستانی كل اجرا شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در این مراسم با تبریک اعیاد قربان و غدیر و میلاد امام هادی (ع) معارفه معاون اول دادستان کل را در این ایام به فال نیک گرفت و اظهار داشت: از حضور شما در این مراسم تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم خداوند متعال توان مضاعف دهد که بتوانیم بیش از گذشته به نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت نماییم.

این مقام قضایی در ادامه به حدیثی از امام هادی (ع) اشاره کرده و اظهار داشت: حضرت امام هادی مقابل السلام میفرمایند: " اُذکُر حَسَراتِ التَّفریطِ بِأَخذِ تَقدیمِ الحَزمِ: بجای حسرت و اندوه برای عدم موفقیت های گذشته، با گرفتن تصمیم و اراده قوی جبران کن".

وی در تبیین این حدیث اظهار نمود: همه ما در عرصه کار و زندگی گرفتار قصور و کوتاهی شده ایم. پس وقتی که یک انسان منصف به دادگاه درونی خود یعنی وجدانش می نگرد از این قصور و کوتاهی ها افسوس می خورد و متاسف می شود. اما امام بزرگوارمان در این حدیث یک چاره برای این افسوس ها بیان فرموده و آن این است که با گرفتن تصمیم قاطع گذشته خودرا جبران نماییم. پس انسان وقتی متوجه شد که گرفتار غفلت یا قصور شده است باید تصمیم قاطع بگیرد که دیگرآن را تکرار نکند و به دنبال جبران آن کوتاهی باشد.

منتظری اشاره کرد: همه باید به خود متذکر شویم که این پست و مقام و مسئولیت ها دائمی نبوده و مقطعی است. جایگاه و وظایف در دادستانی کل کشور هم بسیار خطیر، سنگین و حساس است و این سنگینی کار بار مسئولیت ما را دوچندان می کند.

دادستان کل کشور افزود: اگر ما بخواهیم یک دادستانی مقتدر و قوی داشته باشیم باید نیروهای توانمند و مسئولیت پذیر را در آن داشته باشیم و دادستانی مقتدر میسر نخواهد شد مگر توسط افراد آن و اقدامات ایشان. پس شما معاونین، مشاورین، دادیاران و قضات محترم هستید که به این مجموعه جایگاه و اقتدار می بخشید و انجام وظایف محوله در قالب قانون است که این صلابت و شایستگی را محقق خواهدنمود.

وی اضافه کرد: کار در دادستانی کل به نحوی است که همه باید دست به دست یکدیگر دهیم تا تکالیف صورت گیرد. به تنهایی نمی توان کاری را پیش برد مگر با همفکری، همکاری و هم افزایی. حالا در جایگاهی هستیم که مسئولیت سنگینی بر عهده ما نهاده شده و لازم است وظایف را به صورت جمعی پیش ببریم.

این مقام قضایی به موضوع تحول هم اشاره داشته و اظهار داشت: مسئله تحول که حالا به صورت جدی در دستگاه قضایی دنبال می شود خواسته و مطالبه مقام معظم رهبری، ریاست محترم قوه قضاییه و مردم است. ما حدود ۴۰۰ دادستان در سراسر کشور داریم و تحول در دستگاه قضایی محقق نخواهد شد مگر با اقدامات و کوشش های همه این عزیزان و خدمتگزاران.

منتظری با اعلان اینکه یکی از وظایف اصلی دادستانی کل کشور احیای حقوق عامه است اظهار داشت: احیای حقوق عامه همچون وظایفی است که قانون اساسی صراحتا به آن اشاره کرده و اجرای آنرا متوجه ما دانسته است. این مسئولیت در دو سه سال اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته است و وظیفه ماست که عقب ماندگی و کوتاهی های موجود در این سالها را جبران نماییم. پس کار در این عرصه بسیار زیاد است و باید در هر جایگاه و پستی که هستیم به این مسئله توجه کافی داشته باشیم.

دادستان کل کشور مسئله کار جهادی را هم مورد توجه قرار داد و گفـت: کار در نظام جمهوری اسلامی و بویژه در دادستانی کل به شکلی نیست که بشود به ساعات کار اداری بسنده کرد بلکه باید به صورت شبانه روزی و البته جهادی کار را دست گرفت و پیش رفت. اگر خدایی نکرده بخواهیم به همان ۸ -۹ ساعت اداری اکتفا نماییم اساسا به نظام و مردم جفا و خیانت کرده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاشها و خدمات حجت الاسلام مصدق در دوران مسئولیتشان در سمت معاون اول داستانی کل اظهار نمود: حجت الاسلام و المسلمین مصدق در دوران مسئولیشان در جایگاه معاون اول خدمات بهادار ای داشتند همچون اینکه تلاش زیادی نمودند که دادیاران در شعب دیوانعالی حاضر شوند و در رسیدگی به پرونده ها تاثیر مناسب دادیاری را داشته باشند.

این مقام قضایی اشاره کرد: بحمدالله فرد شایسته و شجاع و انقلابی دیگری حالا در این جایگاه قرار می گیرند که دارای صفات و محسنات مختلفی هستند و امیدواریم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن موسوی که از حالا بعنوان معاون اول دادستانی کل کشور به نظام جمهوری اسلامی خدمت خواهند کرد راه و مسیری که قبلا ریل گذاری شده است را با سرعت و قاطعیت دنبال کنند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن موسوی معاون اول دادستان کل کشور اظهار نمود: دین مبین اسلام برای تمام بشریت و حیات اجتماعی انسان ها برنامه جامع و کاملی دارد و نمونه کامل این انسانیت را می توان ائمه اطهار(علیهم السلام) دانست.

وی اظهار داشت: وقتی یک جامعه شکل می گیرد عقاید و نظرات مختلفی در آن مطرح می شود که برای اجرای درست قانون و مقررات نیازمند ضمانت اجرا هستیم تا جامعه گرفتار اختلاف و گرفتاری نگردد.

این مقام قضایی اشاره کرد: در این رابطه اسلام بابی دارد به اسم قضا و قضاوت که پشتوانه اجرای قانون می باشد. در کشور ما هم قوه قضاییه و دادستانی کل کشور ضمانت اجرای قوانین است تا جامعه درپرتو این ضمانت اجرا به اهداف و ارزش های انقلاب اسلامی برسد.

موسوی افزود: یکی از وظایف اصلی دادستانی کل بحث احیای حقوق عامه است. خوشبختانه در این رابطه کوشش های بسیار خوبی در۲- ۳ سال اخیر صورت گرفته که لازم است با قدرت و سرعت بیشتری این مسیر طی شود.

معاون اول دادستان کل کشور اشاره کرد: یکی از برنامه هایی که لازم است در دادستانی کل پیگیری شود بحث شناسایی و پشتیبانی از قضات و دادیاران جوان و شجاع است که در دادسراهای سراسر کشور در حال خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. اساسا اگر با بهره گیری از ظرفیت این نخبگان در هر شهر و استانی اتاق های فکری تشکیل گردد مشکلات و لطمه های اجتماعی آن منطقه کمتر خواهد شد.

وی اشاره کرد: در امر مبارزه با مواد مخدر، فضای مجازی، حقوق عامه، مشکلات اقتصادی و... کارهای زیادی وجود دارد که انشالله بتوانیم با برنامه ریزی، همفکری و مشورت با همکاران عزیز در دادستانی کل گام های موثری را در امتداد اهداف از پیش تعیین شده برداریم.

در اختتام این مراسم از زحمات و کوشش های حجت الاسلام و المسلمین مصدق تقدیر و حجت الاسلام و المسلمین موسوی با دریافت ابلاغ به سمت معاون اول دادستان کل کشور منصوب گردید.

منبع:

1399/05/13
22:17:26
5.0 / 5
1680
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد