حقوق و قضا
كمیسیون حقوق بشر كانون وكلا در نامه ای به دادستان كل خواستار شد

اتخاذ رویه حمایتی و پیشگیرانه در مورد خشونت ضد زنان و كودكان

اتخاذ رویه حمایتی و پیشگیرانه در مورد خشونت ضد زنان و كودكان

به گزارش حقوق و قضا كمیسیون حقوق بشر كانون وكلای دادگستری مركز با ارسال نامه ای به دادستان كل كشور، اتخاذ رویه حمایتی و پیشگیرانه در مورد خشونت ضد زنان و كودكان را درخواست نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، متن این نامه به شرح ذیل است:
به نام خدا
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای منتظری
دادستان محترم کل کشور
موضوع: درخواست اتخاذ رویه حمایتی و پیشگیرانه در مورد خشونت ضد زنان و کودکان
با سلام و تحیت،
چنانکه مستحضرید در ایام گذشته خبری در خصوص قتل دختر ۱۴ ساله ای در تالش به دلیل آنچه که مسائل ناموسی نامیده می شود، در خبرگزاری های کشور منتشر گردید که نگرانی های جدی را برانگیخته است. این اولین بار نیست که کودکان و زنان قربانی چنین خشونت هایی می شوند. اخبار دلخراشی در مورد اتفاقاتی از این قبیل همه ساله به گوش می رسد. متأسفانه تکرار این چرخه خشونت نشان دهنده عدم توجه مؤثر به علل و زمینه های موجد چنین اتفاقاتی است.
تردیدی نیست صرف نظر از ضرورت مواجهه جدی نظام قضایی با مواردی اینچنین به صورت خاص، تمرکز بر آن بعنوان یک مشکل جمعی هم امری ضروری به نظر می آید. خاصه آنکه فقدان قوانین جامع و مانع، نبود رویکرد پیشگیرانه در محاکم، کمبود امکانات حمایتی، نادیده گرفتنِ منفعت و مصلحت عالی کودکان و زنان در تصمیم گیری ها، اقتدارگرایی مردسالارانه در جامعه به چنین اتفاقاتی دامن می زند.
این در شرایطی است که اصل بیستم و بیست و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر تکلیف دولت (حکومت) بر تضمین حقوق برابر برای زنان و کودکان تاکید دارد. اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی هم به نقش قوه قضاییه برای جلوگیری از وقوع جرم و احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی های مشروع اشاره نموده است. ازاین رو، فارغ از نحوه برخورد دستگاه قضایی با آنچه بر رومینا اشرفی گذشته است که اساسا با رعایت کلیه موازین قانونی و اصول ناظر بر حقوق کودکان و در جهت عدالت کیفری خواهد بود، احیای نقش پیشگیرانه دادستانی ها به منظور اجتناب از بروز چنین خشونت هایی بر دختران و زنان این سرزمین ضروری به نظر می آید.
طبیعتا اتخاذ رویه ای که در آن، دادستان ها، بازجو ها و دادیارها و سایر قضات به محض برخورد با این قبیل مسائل همچون فرار از خانه، ازدواج های الزامی و مخفیانه، سوظن و شک مردان و سایر موقعیت هایی که در آن حسب شرایط عرفی و بر مبنای سنت ها و فرهنگ های حاکم، احتمال وقوع خشونت ضد زنان و کودکان وجود دارد، اقدامات پیشگیرانه و حمایتی همچون بررسی دقیقتر و همه جانبه تر با جلب نظر کارشناسان و متخصصین، استفاده از ظرفیت مددکاران اجتماعی و عنداللزوم ارجاع افراد به پزشکی قانونی جهت بررسی وضعیت روانی، فراهم آوردن امکان جدایی قربانی از خشونت گر، استفاده از ظرفیت سازمان هایی مانند بهزیستی و خانه های امن، صدور دستورات مراقبتی همچون اجبار افراد به گذراندن دوره های آموزشی مهارت های زندگی و کنترل خشم را ضروری بدانند، می تواند مانع بروز و گسترش دامنه خیلی از خشونت های احتمالی شده و با اهتمام بیشتر دادستان های محترم ناظر تحقق عدالت قضایی ( فراتر از عدالت کیفری ) خواهیم بود.
کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز با رویکرد محو کلیه اشکال خشونت ضد زنان و کودکان، ضمن ابراز نگرانی از چنین اتفاقاتی که نه تنها دختران و زنان را به چنین تجربه های هولناکی سوق می دهد، بلکه احساسات افراد جامعه را هم مشوش می سازد و در عین حال باعث باز تولید خشونت خواهد شد، با عنایت به نقش مؤثر دادستانی ها در جلوگیری از وقوع جرم، درخواست ورود جدی آن نهاد محترم در موضوعاتی از این دست ( با عنایت به اشراف کلیه دادستان ها بر عرف حاکم بر هر منطقه ) و لحاظ اقدامات پیشگیرانه مقتضی را دارد. امید است با استفاده از ظرفیت جامعه مدنی و به کار گیری روش های متناسب حمایتی، چرخه خشونت فعلیت نیابد و از رنج و درد مداوم زنان و کودکان قربانی و اجتماع کاسته شود.
کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز
منبع:

1399/03/14
21:54:12
5.0 / 5
2666
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد