لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

آخرین اخطار دادستان کل کشور به سارقان و مرتکبان جرائم خشن

آخرین اخطار دادستان کل کشور به سارقان و مرتکبان جرائم خشن

حقوق و قضا: به گزارش حقوق و قضا، دادستان کل کشور درباره ی نحوه برخورد با برهم زنندگان نظم عمومی و عاملان جرایم خشن نیز اظهار داشت: مردم چنانچه شاهد بروز چنین حوادثی بودند، با تلفن های همراه خود مستندسازی کنند چونکه مستندسازی چنین جرایمی، برای دستگاه قضا بسیار اهمیت دارد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، نشست بررسی راهکارهای برخورد با مجرمان جرایم خشن و سارقان مسلح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، القاصی مهر رییس کل دادگستری استان تهران، صالحی دادستان انقلاب و عمومی تهران، سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ و تعدادی دیگر از مسئولان قضایی و انتظامی انجام شد.

در این جلسه آخرین وضعیت اقدامات دستگاه قضایی فراجا در برخورد با مجرمان جرایم خشن و سارقان مسلح، راهکارهای مقابله با سرقت های مسلحانه و جرایم خشن مورد بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری با اشاره به برگزاری نشست تخصصی بررسی راهکارهای برخورد با مجرمان جرایم خشن و سارقان مسلح، اظهار نمود: باتوجه به اهمیت نقش امنیت جامعه چه امنیت مالی، روانی و جانی دستگاه قضایی و مجموعه حاکمیت وظیفه دارند همه توان خودرا به کار بگیرند تا برای مردم این امنیت ایجاد شود.

وی اضافه کرد: متأسفانه گهگاهی شاهد بروز حوادثی هستیم که احساس ناامنی در مردم به وجود می آورد ولو این که موارد زیاد هم نباشد، به لحاظ پخش در شبکه های مجازی، احساس ناامنی در جامعه به وجود می آورد پس دستگاه قضایی و مسئولان امر موظف می باشند برای مردم بستری امن فراهم آورند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: برای جلوگیری از بروز این ناامنی ها و باتوجه به مسئولیتی که قوه قضاییه، نیروی انتظامی و دستگاه های مربوطه دارند و بنا بر تاکیدی که رییس قوه قضاییه روی این مسئله تاکید دارد، لازم بود جلسه هماهنگی داشته باشیم تا بیش از گذشته نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با هم هماهنگ باشند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اعلان اینکه امروز جلسه مفصلی با مسئولان نیروی انتظامی و همکاران دادگستری تهران داشتیم، عنوان کرد: در این نشست لطمه ها بررسی و نیازها مورد توجه قرار گرفت؛ بنا شد این مسئله را با اولویت بیشتری در دستگاه قضایی، امنیتی و انتظامی کشور مورد توجه قرار دهیم.

دادستان کل کشور تاکید کرد: بنا شد در دادستانی کل کشور، کمیته ای ممحض را برای پیگیری مسئله سرقت ها، خصوصاً سرقت هایی که همراه با خشونت و زورگیری هستند، تشکیل دهیم و همین طور در دادسرای تهران یک یا دو شعبه برای این کار، اختصاص دهیم تا سرقت های خاص و مهم را در آنجا بلافاصله و بدون فوت وقت مورد رسیدگی قرار دهند.

وی اظهار داشت: بنا داریم رسیدگی به سرقت های دارای خاصیت های خاص که ناامنی به وجود آورده و توأم با به کار بردن سلاح سرد یا گرم باشد را در اولویت قرار دهیم و ظرف مدت یک ماه این کار را به نتیجه نهایی برسانیم.

دادستان کل کشور عنوان کرد: کسانی که ادامه این روش را در دستورکار خود دارند، بدانند بعد از این قوه قضاییه و نیروی انتظامی با قاطعیت و سرعت بیشتری به این پرونده ها رسیدگی خواهند کرد.

وی با هشدار به مجرمان، اشاره کرد: کسانی که به هر نحوی سلاح سرد یا گرم استفاده کنند؛ چنین اقداماتی از مصادیق محاربه شمرده می شود و بدون چشم پوشی مجازات محارب را در پی خواهند داشت؛ اگر دادگاه تشخیص دهد، چه بسا در همان محلی که این جنایت را مرتکب شدند، مجازات شوند تا مردم شاهد و ناظر باشند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: نیروی انتظامی نیز متعهد شده است تا از هفته آتی بستر امنیتی را به نحو چشمگیرتر و بیشتری در جامعه فراهم آورد و شرایط تامین امنیت در جامعه را به نحو مطلوب تری در جامعه مدنظر قرار دهد.

منتظری افزود: امیدواریم این تعامل و هم افزایی که باید بین دستگاه های امنیتی، اطلاعاتی و قضایی باشد روز به روز بالا رفته و دیگر شاهد بروز چنین حرکاتی که موجب تأسف و تأثر است و در تراز نظام جمهوری اسلامی هم نیست، نباشیم و بتوانیم ضریب امنیت جامعه را با همکاری هم بالا ببریم.

وی درباره ی نحوه برخورد با برهم زنندگان نظم عمومی و عاملان جرایم خشن نیز اظهار داشت: مردم چنانچه شاهد بروز چنین حوادثی بودند، با تلفن های همراه خود مستندسازی کنند چونکه مستندسازی چنین جرایمی، برای دستگاه قضا بسیار مهم می باشد، ممکنست در آن لحظه نیروی انتظامی و پلیس در آن محل حضور نداشته باشد و تا رسیدن آنها مدت زمانی صرف شود پس مردم می توانند دراین زمینه همکاری کرده و اطلاعات خودرا در اختیار این نیرو قرار دهند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: کار اساسی دیگری که باید در دستور کار قرار گیرد، پیشگیری است که در جلسه امروز، انجام این مهم در دستور کار قرار گرفت.

منتظری به سارقان جرایم خشن هشدار دارد: آخرین اخطار به مرتکبان این جرایم این است که نیروی انتظامی قویتر از گذشته و دستگاه قضایی با انگیزه بیشتری در صدد ایجاد امنیت بیشتر در جامعه هستند و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم این اندک ناامنی ها که در جامعه شاهد می باشیم را ریشه کن نماییم و مردم به لحاظ روانی و جانی امنیت بیشتری را تجربه کنند.

سردار رحیمی: جرایمی که زمینه ناامنی در جامعه بوجود آورد، برای پلیس حائز اهمیت است

سردار حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز در حاشیه این جلسه اظهار داشت: در تمام جرایم بمحض وقوع، پلیس با جدیت بحث پیگیری و برخورد با مجرمین و کشف جرم را در دستور کار خود قرار می دهد.

وی اضافه کرد: طبیعتاً جرایم خشن و جرایمی که زمینه ناامنی را در جامعه ایجاد می کنند، برای پلیس حائز اهمیت هستند و با تلاش هایی که در دستور کار داریم، می توان گفت جرایم خشن، جنایی و جرایمی که مسلحانه انجام می شوند، حدودا تا ۹۹ درصدشان کشف شده است و با عاملان آنها برخورد کرده ایم.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اضافه کرد: در یکی دو سال قبل اقدام جدیدی را در دستور کار قرار داده ایم در خصوص این که پرونده های چنین جرایمی که در ۱۰ سال قبل کشف نشده اند را مجدداً احیا کرده و پیگیری می نماییم.

وی اظهار داشت: طبیعتاً همه جرایم مهم هستند اما جرایم خشن و مواردی که در جامعه التهاباتی را ایجاد می کنند و رفتار مجرم حائز خشونت و درگیری است، برای پلیس از اهمیت بیشتری برخوردارست.

وی تصریح کرد: در بحث برخورد با عاملان جرایم خشن و سرقت های مسلحانه در زمینه دستگیری و کشف آنها با شدت و جدیت بیشتری برخورد می نماییم و این مهم را در اولویت کاری خود قرار داده ایم.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: امیدواریم دستگاه قضایی نیز بدون فوت وقت و با سرعت بیشتری به چنین پرونده هایی رسیدگی کند و برای چنین افرادی مجازات های سنگین تری در نظر بگیرد تا حرکت منسجم تر و هماهنگ تری در برخورد با چنین افرادی صورت گیرد.

منبع:

1401/06/03
12:45:19
5.0 / ۵
416
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد