لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
قائم مقام سازمان بازرسی كشور:

مناطق آزاد به مراکز واردات کالای قاچاق تبدیل گشته اند

مناطق آزاد به مراکز واردات کالای قاچاق تبدیل گشته اند

به گزارش حقوق و قضا، کرمانشاه قائم مقام سازمان بازرسی کشور با تاکید براینکه مناطق  آزاد باید به محل ورود فناوری  های پیشرفته به داخل کشور باشند، اظهار داشت: این مناطق متاسفانه حالا به مراکز وارد کننده کالای قاچاق تبدیل گشته اند.


احمد رحمانیان، امروز(۲۰ مرداد) در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه که با هدف بررسی و رفع موانع درحوزه تولید و تجارت در اتاق بازرگانی برگزار شد، از اتاق های بازرگانی بعنوان یک مرجع مهم و اثرگذار در حوزه اقتصاد کشور یاد کرد و اضافه کرد: یکی از چالش های مهم کشور مسائل اقتصادی و معیشتی مردم است و اتاق های بازرگانی می توانند تأثیر مهمی در کمک به حل این مشکل داشته باشند.

وی افزود: کسانی که در سطح اتاق های بازرگانی فعالیت می نمایند، مدیران و فعالان اقتصادی هستند که سالهاست در این عرصه کار می کنند، خاک خورده این حوزه هستند و مشکلات را درک می کنند، ازاین رو مدیران دستگاههای دولتی و نظارتی باید از تجارب آنها استفاده نمایند.

قائم مقام سازمان بازرسی کشور اضافه کرد: اتاق های بازرگانی با همه بخش های اقتصادی استانهای خودشان رابطه دارند و از این جهت می توانند به آنها نظرات مشورتی هم بدهند.

وی با تاکید براینکه دستگاههای نظارتی همچون سازمان بازرسی هم خریدار نظرات فعالین اقتصادی بخش خصوصی هستند، اظهار داشت: ما هم در کنار بهره گیری از نظرات مدیران بخش دولتی، با بخس خصوصی جلساتی داریم و از نظرات فعالین اقتصادی این بخش هم در حوزه نظارتی بهره می گیریم.

رحمانیان به کمک های فعالین اقتصادی بخش خصوصی در رفع کمبود برخی اقلام و اجناس اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه این فعالین بدون احتیاج به استفاده از منابع ارزی دولتی برای رفع کمبود این اقلام کمک کرده اند، ازاین رو جایگاه اتاق های بازرگانی برای ما رفیع و پرارزش است.

ایشان در ادامه به ضرورت حمایت بخش خصوصی جهت کمک به رفع مشکلات اقتصادی کرمانشاه هم اشاره نمود و اضافه کرد: کرمانشاه مزیت های نسبی خوبی در حوزه های گردشگری، کشاورزی، صادرات و صنعت و معدن دارد، اما از این فرصت ها خوب استفاده نشده و حتی گاها تبدیل به تهدید شده اند.

قائم مقام سازمان بازرسی کشور با اشاره به اینکه این سازمان برنامه افرایش تعامل و بهره گیری از ظرفیت اتاق های بازرگانی را در دستور کار قرار داده، اضافه کرد: یکی از مسائلی که بنا داریم در این عرصه روی آن کار نماییم، در بحث سیاست ها و نگاههای اقتصاد مقاومتی است که راهکارهای رسیدن به آن کمتر مورد توجه قرار گرفته و یا اجرا نشده است.

وی افزود: در سطح استان کرمانشاه هم اتاق بازرگانی می تواند در موضوع هایی همچون چگونگی بهره گیری بهتر از ظرفیت های موجود در استان، راهکارهای تبدیل شدن اقتصاد استان به اقتصادی برون گرا و مولد، توسعه کارآفرینی در شرایط کنونی کرمانشاه که آمار بیکاری آن بالاست، فعال شدن اقتصاد دانش بنیان، افرایش سهم صادرات با عنایت به مرزی بودن این استان، رشد بهره وری در حوزه اقتصاد، خودکفایی در حوزه نهاده های دامی باتوجه به این که ظرفیت های آنرا داریم اما وارد کننده هستیم، تأمین امنیت غذایی و ترویج مصرف کالاهای ایرانی یارگیر ما باشند.

رحمانیان در ادامه با انتقاد از نحوه فعالیت مناطق آزاد، اظهار نمود: امروزه مناطق آزاد به جای این که محل انتقال فناوری پیشرفته به داخل کشور و کمک کننده به تولید و صادر کردن کالاهایمان باشند، به مراکز ورود کالاهای قاچاق تبدیل گشته اند که از این نظر از اتاق های بازرگانی می خواهیم راهکارهایی را در این حوزه به ما بدهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اجرای صحیح مقررات و حسن اجرای امور را دو وظیفه ذاتی سازمان بازرسی اعلام نمود و اظهار داشت: در کشور ما اجرای صحیح مقررات را داریم، اما حسن اجرای امور را نداریم که این مساله بستر ساز ایجاد فساد شده است.

قائم مقام سازمان بازرسی کشور با تاکید براینکه بخش خصوصی می تواند در بحث برخورد با مفاسد اقتصادی کمک کننده این سازمان باشد، افزود: سیاستگذاری و جهت گیری نظام میدان دادن به بخش خصوصی در حوزه اقتصادی می باشد و از اتاق های بازرگانی می خواهیم که بعنوان گزارشگران فساد یا بازرسان افتخاری در کنار ما باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تایید مشکلات و موانع حوزه تولید و تجارت همچون تعدد قوانین و دستورالعمل ها، سخت گیری های سیستم بانکی، وجود گلوگاه های فساد، انحصاری بودن برخی حوزه های اقتصادی و اجرا نشدن برخی قوانین خوب که توسط فعالین اقتصادی کرمانشاه عنوان شد، ابراز امیدواری کرد که با کمک مدیران بخش دولتی، خصوصی و دستگاههای نظارتی برای حل آنها قدم برداریم.
1401/05/22
09:05:47
5.0 / ۵
601
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد