حقوق و قضا

کانتینرهای فراموش شده بندر بوشهر پس از 13 سال بازگشایی شدند

کانتینرهای فراموش شده بندر بوشهر پس از 13 سال بازگشایی شدند

به گزارش حقوق و قضا مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اظهار داشت: با ارائه گزارشی جامع در خصوص بلاتکلیفی 13 ساله 30 کانتینر در بندر بوشهر و اهتمام رییس قوه قضائیه، تکلیف این کانتینرها در این بندر تعیین شد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، محمد شکیبی نسب امروز ۱۹ مرداد چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار نمود: عملیات کانتینری در بندر بوشهر از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا به امروز نیز ۲ میلیون و ۱۱۰ هزار کانتینر در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.

شکیبی نسب افزود: از سال ۱۳۸۲ به عنوان سال شروع عملیات کانتینری در بندر بوشهر به مدت هفت سال سیستم ثبت اطلاعات کانتینرها بصورت دستی و کاغذی بود که از سال ۸۹ با تغییر رویکرد حمل و نقل کانتینری و رفتن به سمت و سوی تجارت الکترونیک، سازمان بنادر سامانه های کانتینری و کالای عمومی را تهیه کرد که انتقال اطلاعات از سیستم دستی ثبت اطلاعات کانتینرها به سیستم الکترونیکی را به همراه داشت.

وی اظهار نمود: در آن مقطع شمار زیادی کانتینر در بندر وجود داشت که ثبت سامانه شدند و بنظر می رسد ۳۰ کانتینر بلاتکلیف بندر بوشهر نیز در پروسه انتقال اطلاعات از سیستم دستی به سامانه الکترونیک جا مانده باشند.

شکیبی نسب اضافه کرد: در ۲ سال پیش نیز سامانه های بندری مورد حمله سایبری قرار گرفت و بخش زیادی از اطلاعات از بین رفت که با همت همکاران بخش های مختلف اطلاعات بطور مجدد بارگذاری شدند.

وی اظهار داشت: با هدف حصول اطمینان از صحت سنجی کالاهای موجود در محوطه بندر بوشهر، از اسفند سال ۱۴۰۰ عملیات شمارش تک تک کانتینرها و مطابقت با سامانه های بندری در دستور کار قرار گرفت و بصورت شبانه روزی شمارش و کنترل کانتینرها انجام شد تا این که در اردیبهشت ماه امسال مشخص شد ۳۰ کانتینر در سامانه ثبت نشده و اسنادی از آنها وجود ندارد.

شکیبی نسب افزود: با استعلام از شرکت های کشتیرانی مالک ظرف کانتینرها، مشخص شد که متأسفانه به سبب عدم مراجعه صاحبان کالا، در شرکت های کشتیرانی اطلاعات و سابقه ای از آنها وجود ندارد.
وی ادامه داد: در این جهت بمحض اطلاع از قطعیت فاقد مالک بودن کانتینرها سریعاً موضوع به مراجع قضائی در استان بوشهر اطلاعی رسانی شد و در آئینی با حضور معاون دادستان بوشهر پلمب کانتینرها شکسته و محتویات آن نیز مشخص شد.

شکیبی نسب اظهار نمود: باتوجه به رها شدن این کانتینرها باید با حکم مراجع قضائی از طرف ستاد اجرائی فرمان امام تعیین تکلیف شوند که با جلسات و پیگیری های انجام شده و مشایعت معاون دادستان، ناظر گمرکات استان و ستاد اجرائی فرمان امام (ره) محتویات ۳۰ کانتینر مد نظر امروز با حضور کارشناسان ذیربط شمارش خواهد شد تا با حکم قاضی اصل ۴۹ برای فروش آنها اقدام گردد.

وی اظهار داشت: به استثنای یک کانتینر حاوی برنج فاسد، محتویات سایر کانتینرها شامل یخچال، تلویزیون، کولر، ضبط صوت و پمپ باد است که باتوجه به نداشتن تاریخ انقضا همچنان قابلیت استفاده دارند.
شکیبی نسب اشاره کرد: در موضوع انبارها و محوطه ها، تمام کالاها و کانتینرها سالانه در سامانه های کانتینری و کالای عمومی سازمان بنادر و دریانوردی انبارگردانی می شوند تا با همت و تلاش کارکنان شاهد هیچ نوع مغایرتی در بخش کالاها و کانتینرها نباشیم.


منبع:

1401/05/20
12:27:24
5.0 / 5
513
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد