حقوق و قضا
درجهت رصد اقدامات تحولی در امور زندان ها؛

رئیس سازمان زندان ها از ندامتگان زنان بازدید کرد

رئیس سازمان زندان ها از ندامتگان زنان بازدید کرد

به گزارش حقوق و قضا رئیس سازمان زندان ها در سرکشی مجدد از ندامتگاه زنان استان تهران، با حضور در بخش های مختلف، روند اصلاحی و تربیتی و همینطور اجرای اولویت های اقدامات تحولی در زندان ها بخصوص اشتغال حداکثری را مورد بررسی قرار داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی وتربیتی کشور، غلامعلی محمدی امروز، 30 اردیبهشت ماه از ندامتگاه زنان استان تهران واقع در شهر ری بازدید و بخش های مختلف را با حضور در جمع مددجویان مورد ارزیابی و سرکشی قرار داد.
در بازدید رئیس سازمان زندان ها از این مرکز که برای بار دوم در چندماه اخیر صورت گرفت، اقدامات تحولی در امور زندان ها در سال 1401 ازجمله توسعه اشتغال حداکثری مددجویان و تجهیز امکانات رفاهی آنان به سنجش گذاشته شد.
در این راستا غلامعلی محمدی در جمع مددجویان بندهای مختلف ازجمله محل اسکان مادران و مددجویان دارای فرزند خردسال این ندامتگاه که به شکل ویژه با امکانات مناسب نگهداری می شوند، حضور یافت و به گفتگوی رودرو با همه آنان نشست و بر پیگیری برخی مشکلات آنان و رسیدگی هرچه بهتر به آنان دستور داد.

محمدی همینطور در جهت پیگیری و نظارت هرچه بهتر بر هدف گذاری جدی سازمان زندان ها بر استقرار امکانات مهارت آموزی و رسیدن به اشتغال حداکثری مددجویان، از بخش های متنوع کارگاهی ندامتگان زنان بازدید کرد.
وی در این سرکشی و ضمن گفتگو با مددجویان، نحوه اشتغال و میزان دستمزد آنان را مورد سوال قرار داد و در عین حال با انتقاد از برخی کم کاری ها تاکید کرد: اشتغال حداکثری جز اقدامات تحولی ما در دوره مدیریت علمی زندان هاست اما با وجود همه تلاش ها همچنان توقع ما در بخش اشتغال کارگاهی ندامتگاه زنان برآورده نشده است.
رئیس سازمان زندان ها تاکید کرد: البته در ندامتگاه زنان شاهد اقدامات مثبت درحوزه زندانبانی، پیگیری پرونده های مددجویان از نظر قضایی و هم امکانات رفاهی هستیم به نحوی که خوشبختانه نزدیک به 30 درصد از جمعیت کیفری این ندامتگاه، در ماه های اخیر با استفاده از ارفاقات قانونی از زندان خارج شده اند. این برآورد نشان از عملکرد خوب مسئولین زندان در حوزه دادرسی قضایی دارد.

محمدی افزود: با این وجود انتظار من فعالیت جدی تر در حوزه اشتغال و توسعه آن و تحول آفرینی های برنامه ریزی شده امسال است. توقع دارم در زندان ها بخصوص در امر اشتغال به آمار دلخواه برسیم چونکه توسعه اشتغال و حرفه آموزی در رویه اداره علمی زندان ها یکی از اولویت های ویژه خواهد بود.
وی ضمن اشاره به نگاه خاص و جدی خیرین به دو ندامتگاه زنان و کانون اصلاح و تربیت خاطرنشان کرد: در این عرصه با عنایت به ابراز تمایل و اشتیاق خیرین باید از ظرفیت های موجود استفاده نماییم. امروز با عنایت به وضع تسهیلات مناسب ازسوی مجلس در بحث بودجه و عدم مالیات برای اشتغال در زندان ها، خیرین و کارآفرین دوچندان پای کار آمده اند. ازاین رو در ندامتگاه زنان به عنوان یک الگو، علیرغم این تسهیلات و برقرار دستمزدهای عادلانه، نباید مددجویی بیکار باشد.

رئیس سازمان زندان ها در ادامه این بازدید که با حضور و سرکشی از اماکن مختلف پیگیری شد، به شکل مستقیم به گفتگو با مددجویان ساکن در اندرزگاه ها نشست. رسیدگی جدی مددکاران به چگونگی پرونده قضایی آنان بویژه سرکشی از خانواده و فرزندان آنان که در بیرون از زندان به سر می برند، مورد تاکید غلامعلی محمدی قرار گرفت.
محمدی در این رابطه و بعد از گفتگو با برخی مددجویان درگیر مشکلات قضایی و مشاوره به آنان اظهار داشت: نظر ما همواره بر رأفت اسلامی و قضایی است اما بالاخره باید نظر شکات پرونده را هم جلب کرد. هرچند بازهم مددکاران ما وظیفه دارند که به وضعیت خانواده شما هم در بیرون از زندان به جد رسیدگی کنند.
در سرکشی و بازدید رئیس سازمان زندان ها از ندامتگاه زنان استان تهران که امروز جمعه صورت گرفت، بخش های مختلف این زندان ازجمله فضای اسکان و خوابگاهی، قرنطینه مددجویان، کارگاه های اشتغال، واحد بهداشت و درمان، سالن های آمفی تئاتر و دارالقرآن، تعبیه امکانات جدید بخصوص دستگاههای آب شیرین کن و همینطور آشپزخانه و کیفیت غذایی آن مورد سرکشی و بازرسی قرار گرفت.
گفتنی است یکی از اشکالات سالیان اخیر ندامتگاه زنان استان تهران، تأمین آب شرب این مرکز بود که وعده حل این معضل در نخستین بازدید دکتر غلامعلی محمدی به عنوان رئیس سازمان زندان ها داده شد که بلافاصله تجهیزات آن هم فراهم و دستگاههای آب شیرین این ندامتگاه مورد بهره برداری و استفاده مددجویان قرار گرفت.
لازم به ذکر است در بازدید امروز رئیس سازمان زندان ها از ندامتگاه زنان استان تهران، تعدادی از مدیران سازمان زندان ها ازجمله دکتر فرید ضرغامی معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس و سیدعبدالله مرتضوی معاون سلامت، اصلاح و تربیت و علی رستمی مدیرکل دفتر حوزه ریاست و روابط عمومی این نهاد به همراه سید حشمت الله حیات الغیب مدیرکل زندان های استان تهران و حجت الاسلام والمسلمین فیروزجایی، معاون دادستان تهران در امور زندان ها هم حضور داشتند.1401/02/31
13:15:55
5.0 / 5
735
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد