حقوق و قضا
دهقان در دیدار با سفیر آلمان:

اروپایی ها نظاره گر نقض برجام توسط آمریکا بودند

اروپایی ها نظاره گر نقض برجام توسط آمریکا بودند

به گزارش حقوق و قضا معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: اروپا صرفا نظاره گر رفتار آمریکا در نقض برجام بود. تاریخ قضاوت خوبی در مورد رفتار اروپایی ها نخواهد داشت.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، در دیدار معاون حقوقی رئیس جمهور با «هانس اودو موتسل» سفیر دولت آلمان در تهران بر همکاری دو جانبه در مورد مسائل مختلف و آینده مذاکرات هسته ای تبادل نظر شد.
دهقان با اشاره به روابط حسنه ایران و آلمان در طول 150 سال قبل و اشتراکات فرهنگی دو ملت اظهار داشت: نگاه دولت ایران توسعه و تقویت ارتباطات با کشورهای مختلف بوده و امیدواریم ارتباط با آلمان هم مستحکم ادامه یابد. ما دوست داریم آلمان بعنوان یک کشور قدرتمند اروپا استقلال خویش را حفظ نموده و تحت تاثیر یکجانبه گرایی آمریکا نبوده و بازیگر مؤثری در عرصه بین المللی باشد.
معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: ایران همواره از مذاکرات استقبال کرده و هیچ گاه میز مذاکرات را ترک نکرده است. در گذشته هم با پایبندی یکجانبه به برجام تلاش در رفع نگرانی های بین المللی داشتیم. امروز هم امیدواریم با استقرار دولت جدید آلمان و حضور پررنگ تر اروپایی ها به یک توافق متعادل برسیم.
وی اظهار داشت: آمریکا مقصر بر هم خوردن برجام است و ما انتظار داشتیم اروپا و بخصوص آلمان دراین زمینه نقش فعال داشته باشد. برجام یک سند بین المللی بود که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده بود. اروپا صرفا نظاره گر رفتار آمریکا در نقض برجام بود. تاریخ قضاوت خوبی در مورد رفتار اروپایی ها نخواهد داشت.
در این دیدار دهقان با اشاره به نقش آمریکا و اروپا در اختلال در روابط کشورهای منطقه اظهار داشت: صدام به پشتوانه آمریکا و اروپا جنگ 8 ساله را به ایران تحمیل کرد. کشورهای اروپایی بخصوص آلمان سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند. جانبازان شیمیایی ما سال هاست با رنج عوارض این سلاح ها درگیر هستند. دولت آلمان شریک در این جنایت است. شما حالا اگر به حلبچه و سردشت در عراق و ایران سفر کنید، مردمی را می بینید که هنوز با آثار بمباران شیمیایی درگیر هستند.
دهقان اظهار داشت: ایران در جنگ تحمیلی سلاح کشتار جمعی نداشت و اعتقادی هم به این گونه سلاح ها نداشته و ندارد. این یک افترا بی اساس به ایران است که به دنبال سلاح اتمی بوده ایم، ما هیچ گاه دنبال سلاح اتمی نبوده و نیستیم. امروز ما نگاهمان به آینده است و دوست داریم درباره آینده صحبت نماییم ولی می دانیم گذشته چراغ راه آینده است. ما به تعهدات مان در برابر برجام پایبند بوده و پیشرفت علمی کشور را متوقف کردیم. اما طرف مقابل به تعهداتش در برابر رفع تحریم های ظالمانه ملت ایران هیچ وقت عمل نکرده است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به استانداردهای دوگانه اروپا در برابر سلاح اتمی اظهار داشت: اروپا در برابر سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی که امنیت منطقه را به خطر انداخته حساسیتی ندارد.
دهقان در انتها با اشاره به حضور مهاجران افغانستانی در ایران اظهار داشت: اروپا و آمریکا نمی توانند منکر نقش خود در وضعیت موجود و به قدرت رسیدن طالبان شوند. حالا هم به جای شعار باید از تمام امکانات خود برای رسیدگی به مردم این کشور و پناهندگان افغانستانی در سایر کشورها اقدام نمایند.

«هانس اودو موتسل» سفیر دولت آلمان در تهران در این دیدار با اشاره به استقرار دولت جدید آلمان اظهار داشت: دولت آلمان بعنوان یک کشور غیر هسته ای تلاش در تسهیل یک توافق همه جانبه و ثبات در روابط میان کشورها دارد.
وی با یادآوری حضور خود در جریان مذاکرات برجام اظهار داشت: حالا مذاکره کنندگان بعد از توافق بر روند ادامه مذاکرات به پایتخت های خود بازگشته اند. امیدوارم دور هشتم مذاکرات بعد از تعطیلات سال نو میلادی به نتایج مثبت منجر شود.
در این دیدار معاون حقوقی رئیس جمهور در پاسخ به درخواست های حقوقی سفیر آلمان قول مساعدت و پیگیری از راه مراجع ذی ربط را داد.


منبع:

1400/09/30
14:07:50
5.0 / ۵
1063
تگها: ثبت , جنایت , حقوق , حكم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد