حقوق و قضا
در مهر بخوانید + فیلم و عكس

سفر رییس قوه قضائیه به گلستان

سفر رییس قوه قضائیه به گلستان

حقوق و قضا: رییس قوه قضائیه بر برخورد جدی با ویلاسازی های بدون مجوز تاکید کرد و اظهار داشت: تجاوز به عرصه های طبیعی و جنگلی به حدی زیاد است که انسان باید خون گریه کند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه در بین استقبال مسئولان وارد گلستان شد.
سفر رییس قوه قضائیه به گلستان یک روزه است و معاون اول قوه قضائیه، رییس دیوان عالی کشور و اعضای شورای عالی قضائی او را در این سفر همراهی می کنند.
دیدار با مردم، قضات، کارکنان و مسئولان قضائی، حضور در جلسه شورای قضائی و شورای اداری همچون برنامه های رییس قوه قضائیه در مسافرت به استان گلستان خواهد بود.
در این سفر مسائل و مشکلات قضائی و حقوقی استان گلستان و نتیجه ارزیابی تیم های کارشناسی که از هفته های گذشته جهت بررسی آخرین مسائل و تهیه گزارش های کارشناسی در این استان حضور یافته اند بررسی می شود.

۱۷: ۱۴ عقب افتادگی گلستان فقط ثمره فعالیت مدیران پیشین نیست
حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر پنج شنبه در جلسه شورای اداری اظهار نمود: رئیس کل دادگستری گلستان باید حلال مشکلات حقوقی استان باشد و بعنوان نماینده قوه قضاییه باید از اختیارات مدیران بالادستی در بخش فراستانی استفاده نماید. رییس قوه قضائیه افزود: نمایندگان مجلس باید در صورت مشاهده خلا قانونی، موانع توسعه استانی را پیگیری کرده در صورت نیاز به اصلاح یا نظارت آنرا انجام دهد. محسنی اژه ای با اعلان اینکه نباید از مسئولیت هایمان شانه خالی نکنیم، اضافه کرد: نیاز است تا نمایندگان و مدیران در صورت بروز مشکل فعالان اقتصادی و سایر مردم آنرا پیگیری کنند. به گفته ی ایشان، اگر هریک از مدیران مسئولیتی که دارند را به خوبی انجام دهند، بخش عمده ای از مشکلات پیش رو بروز نخواهد کرد. رییس قوه قضائیه تاکید کرد: عقب افتادگی و محرومیت گلستان فقط ثمره فعالیت مدیران پیشین نیست پس همه باید برای حل مشکلات تلاش کنند. وی به هم افزایی دستگاهها اصرار کرد و اظهار داشت: نیاز است تا اتاق فکری متشکل از استانداری، نماینده ولی فقیه، دستگاه نظامی و انتظامی و بخش خصوصی جهت بررسی و حل مشکلات تشکیل گردد.
۱۴: ۴۳ دشمن از بستر مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به کشور استفاده می کند

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای بعدازظهر پنج شنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضائی گلستان ضمن اشاره به مطالبات کارکنان شورای حل اختلاف، اظهارکرد: شورای حل اختلاف قرار نبود دستگاه دولتی شده بلکه بنا بود از ظرفیت مردمی برای آن استفاده گردد.
رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه امروز مردم با مجموعه ای از گرفتاری ها مواجهند، اضافه کرد: بر این اساس دشمن باور کرده که با این فشارها می تواند جبهه مقاومت ایران اسلامی را از پا دربیاورد پس از منتظر استفاده از این فرصت ها است.
وی افزود: اما با این کوشش های دولت سیزدهم مطمئناً ایران پیروز میدان خواهد شد برای اینکه رییس جمهور از زمان قبول مسئولیت تا حالا تمام تلاش خودرا به کار گرفته اما امروز فشار فوق العاده ای به کشور وارد شده است.
به گفته محسنی اژه ای، از زمان استقرار دولت سیزدهم هر هفته جلسه داشتیم که یکی از مباحث آن رفع اشکال معیشت مردم و مسائل اقتصادی بوده است.
رئیس قوه قضائیه اشاره کرد: بنا بر برنامه ششم توسعه قرار بود سالی سه هزار و ۲۰۰ قاضی جذب نماییم، موضوعی که هنوز نهایی نشده است.
وی به پرهیز از جرم انگاری جدید اصرار کرد و اظهار داشت: یکی از اهداف سند تحول کشور، پرهیز از جرم انگاری جدید است.
محسنی اژه ای، اظهار نمود: تلاش مان بر این است تا دو هزار عنوان مجرمانه کم شود برای اینکه با این روند مجموعه دادگستری و قضات فرسوده می شوند.
وی ضمن یادآوری کسری پنج هزار میلیاردی در بودجه سال جدید، اظهار داشت: بودجه ای که برای سال آینده بسته شده، پنج هزار میلیارد کسری دارد که امیدواریم در صورت بهبود شرایط اقتصادی، این کسری جبران خواهد شد.
۱۴: ۱۱ خودروسازان تعهد لازم برای بهبود کیفیت تولیدات خودرا ندارند

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری ظهر پنجشنبه در حاشیه جلسه شورای اداری گنبدکاووس در جمعه خبرنگاران اظهارکرد: در بازار خودرو شاهد مشکلات عدیده ای بوده و کمبود خودرو سبب شده است تا برخی سوءاستفاده کرده و مردم هم باتوجه به نیاز خود مجبور به خرید باشند.
دادستان کل کشور اضافه کرد: متأسفانه خودروسازان تعهد لازم را برای بهبود کیفیت نداشته تا آن گونه که باید به این مسأله بپردارند.
وی با تذکر این جمله که در این صنعت اشکالات زیاد وجود دارد، امیدواریم در دولت سیزدهم این مشکلات و کاستی ها برطرف شود.
منتظری با اعلان اینکه منشأ یکسری نابسامانی ها در کشور ترک فعل مدیران است، افزود: یک مشکل اساسی این است که برای ترک فعل ها در قانون، جرم نگاری و مجازات متناسب با آن تعریف نشده است.
وی بیان کرد: ما به دنبال این هستیم این نقیصه قانونی را برطرف کرده هرچند مجازات هایی در قانون برای تعدادی از ترک فعل ها تعریف شده اما عمده مشکل همان بحث فقدان قانون است.
۱۳: ۱۷ با ساخت و سازهای بدون مجوز و ویلاسازی ها به شدت برخورد خواهد شد

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری گنبدکاووس اظهارکرد: کشور با مسائل و مشکلات مختلفی روبرو بوده اما این مشکلات نباید مدیران را از خدمت به مردم باز دارد.
دادستان کل کشور اضافه کرد: تجاوز به منابع ملی از بارزترین مصادیق حقوق عامه بوده و برای جلوگیری از این معضل همه دستگاهها به خصوص جهاد، راه و شهرسازی، منابع طبیعی و شهرداری ها باید پای کار بیایند.
منتظری افزود: اکنون ساخت و سازهای بدون مجوز یا بیشتر از پروانه در شهرها روی می دهد که باید از شروع جلوی آن گرفته شود تا بیت المال و منابع اسراف نشود.
وی همین طور بیان کرد: باید جلوی ساخت و ساز در حریم رودخانه ها و اراضی ملی گرفته شود و به هیچ عنوان اجازه ساخت داده نشود.
دادستان کل کشور با اشاره با بازدید ماه های اخیر خود از روستای توریستی زیارت گرگان، اظهار داشت: در این منطقه تجاوز به عرصه های طبیعی و جنگلی به حدی زیاد است که انسان باید خون گریه کند.
منتظری اشاره کرد: دادستان ها بعنوان مدعی العموم باید همیشه از حقوق عامه صیانت کند و اجازه ندهند حقوق عامه توسط افراد سودجو تضییع شود.
وی با تاکید بر این که مدیران اجرائی در صیانت از حقوق عامه مکلف هستند و باید همراه دستگاه قضائی باشند، اظهار داشت: در دفاع از حقوق عامه هیچ گاه نباید کوتاه ِآمد و همه باید جلوی تضییع حقوق عامه مردم را بگیریم.
۱۳: ۰۶ تخاصم بین شیعه و سنی جایز نیست

حجت الاسلام احمدرضا پورخاقان شاهرضایی ظهر پنجشنبه در دیدار با فرماندهان نظامی گلستان اظهارکرد: بیانات رهبر معظم انقلاب در امتداد جایگاه سازمان قضائی به تثبیت قدرت فرماندهان و نیروهای مسلح کمک می نماید.
رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح اضافه کرد: شخصیت حقوقی یک فرد مجرم باید از شخصیت حقیقی وی مجزا شود تا به شأن و منزلت نیروهای مسلح خللی وارد نشود.
وی افزود: اگر فرماندهی گرفتار تخلف شد نباید مشی فرماندهی را زیر سوال ببریم برای اینکه تزلزل جایگاه فرماندهی اعمال مدیریت بر یگان را دشوار خواهدنمود.
پورخاقان شاهرضایی اظهار داشت: مجازات به لحاظ اجرای قانون و عدالت مایه افتخار است اما ارتکاب جرم ازطریق یک فرد ناراحت کننده است.
وی با اعلان اینکه هیچکس نباید بین شیعه و سنی تخاصم بوجود آورد، افزود: سخنان سخیف یکی از علمای اهل سنت استان بوی وابستگی به کشورهای ضد نظام خصوصاً عربستان را می دهد.
رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح اظهار داشت: باتوجه به حضور شیعه و سنی عدم تخاصم مذهبی در استان گلستان بسیار مهمست.
پورخاقان شاهرضایی با اعلان اینکه صهیونیست ها از آب گل آلود اختلاف بین شیعه و سنی ماهی می گیرند، افزود: علمای اهل سنت، اظهار نظرِ بر خلاف اسناد تاریخی و فقهی این عالم اهل سنت را محکوم کرده و وی را طرد کرده اند.
۱۲: ۴۸ مشکل سایت زباله آزادشهر را پیگیری می کنیم

ناصر سراج ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری آزادشهر اظهارکرد: مهم ترین وظیفه قوه قضائیه رسدگی به تخلفات و ابطال باطل و احقاق حق است و هر دستگاه قضائی با کمبودهایی روبرو است اما توانسته به خوبی دراین زمینه عمل کند.
معاون سیاسی قوه قضائیه اضافه کرد: بطور قطع رسیدگی به مشکلات مطروحه شهرستان از قبیل سایت زباله آزادشهر، لطمه های اجتماعی، بیکاری و مانند آن در شهرستان به رییس قوه قضائیه اعلام شده و تلاش می نماییم تا مشکلات به حداقل برسد.
وی افزود: باید با تعامل و همفکری دست به دست هم داده تا مشکلات گلستان خصوصاً این شهرستان در بحث های مختلف برطرف شود.
سراج بیان کرد: اولویت دولت حل مشکلات مردم بوده اما تحریم های ظالمانه و مشکلات اقتصادی سبب شده تا خزانه کشور خالی باشد.
معاون سیاسی قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد مذاکراتی که دولت آغاز نموده مفید و ثمربخش بوده و موجب خروج کشور از وضعیت فعلی شود.
وی با اشاره به صدور رأی جایگزین حبس و مرخصی زندانیان، افزود: مجرمان سرقت و جرایم خشن از فرصت مرخصی استثنا بوده و به سارقان حرفه ای، مرخصی نمی دهیم و حداکثر مجازات قانونی برای آنها اعمال می شود.
۱۱: ۵۸ اظهارات اژه ای در مورد صدور رأی جایگزین حبس

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه، بامداد پنج شنبه در دیدار با فعالان اقتصادی گلستان اظهار نمود: می توان بجای صدور حکم حبس برای فردی که دو هزار میلیارد اختلاس کرده، او را مکلف به لایروبی خلیج گرگان کرد.
۱۱: ۲۹ دولت بحران آب در کشور را به جد پیگیری می کند

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای قبل از ظهر پنج شنبه در دیدار با اقشار مختلف مردم در گرگان اظهارکرد: اگر بخواهیم رسیدگی به پرونده ای صحیح، عالمانه و عادلانه باشد باید تمامی جوانب آن سنجیده شود.
رئیس قوه قضائیه با بیان اشاره به عدد مطروحه درباب پرونده ها در خصوص ۱۵ میلیون فقره پرونده، اضافه کرد: به این تعداد پرونده نداریم بلکه پرونده های در گردش این رقم است و در هر مرحله پرونده ثبت می شود بنا بر این عدد بالایی می شود.
وی با بیان این نکته که مردم اگر ببیند با عدل و در کوتاه ترین زمان قضاوت انجام می شود راضی خواهند بود، اضافه کرد: اگر چنانچه برای رسیدن به حق و حقوقی کسی، شأن مردم حفظ نشود رضایتمندی را به دنبال نخواهد داشت.
محسنی اژه ای افزود: اگر بخواهیم به عدل قضاوت نماییم باید عادل بوده و نسبت به موضوع دعوی آگاهی و سعه صدر داشته باشیم.
رئیس قوه قضائیه عنوان کرد: گلستان در صلح و سازش رتبه خوبی دارد و باید نمونه و الگو باشد.
محسنی اژه ای اظهار نمود: اطاله دادرسی یکی از مسائل مهمست که برای رفع آن در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش خواهیم کرد.
وی از موضوع کم آبی کشور بعنوان یک معضل یاد کرد و اظهار داشت: دولت به جد موضوع آب را پیگیری می کند.
رئیس قوه قضائیه ضمن تاکید بر این نکته که موضوع آب بسیار مهم می باشد، اضافه کرد: مصرف آب در کشاورزی در مصارف شرب باید با حساسیت باشد برای اینکه منابع ما محدود است.
وی از گلستان بعنوان استانی با ظرفیت های جغرافیایی و صنعتی یاد کرد و اضافه کرد: استان باید به مرحله ای برسد که باتوجه به این ظرفیت ها توازن اقتصادی در آن مشهود باشد؛ استانی که سابقه ای کهن دارد می تواند فرصتی برای همه جاذبه های گردشگری باشد.
وی افزود: مسائل و مشکلات استان در کارگروهی باید احصا شده و مشکلات آن مربوط به هر قوا که بود، آنرا با جدیت پیگیری کند و قوه قضائیه هم پشتیبانی کامل از این کارگروه می کند.
به گفته رییس قوه قضائیه، استفاده از خرد جمعی یکی از کارکردهای این کارگروه خواهد بود.
وی افزود: ایده و نقطه نظرات در این جلسات احصا شود تا بتوان در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات موجود قدم برداشت.
حجت الاسلام محسنی اژه ای با اعلان اینکه تمام تلاشمان به رفع مشکلات و گرفتاری های مردم است، اضافه کرد: در قالب این اتاق فکر یا کارگروه می توان به مشکلات مردم به ویژه بخش خصوصی پرداخت.
۰۹: ۵۶ پیگیر حل پتروشیمی گلستان هستیم / تولید اولویت کشور است

به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای بامداد پنج شنبه در نشست فعالان اقتصادی با گلستان اظهارکرد: دشمن پس از تجربه جنگ نظامی و تبلیغاتی فشارش را بر جنگ اقتصادی گذاشته است.
رئیس قوه قضائیه افزود: گمان دشمن این است که می تواند صبر مردم را لبریز کند و آنچه را که از جنگ نظامی و تبلیغاتی به دست نیاورده، در این بخش می تواند به دست آورد.
محسنی اژه ای افزود: تولید، اقتصاد و اشتغال از مباحت دارای اهمیت بوده که برای استقلال و امنیت کشور باید آنرا دنبال کرده و جزو اولویت ها بدانیم.
وی افزود: اگر از چند سال قبل نسبت به تولید داخلی و جهش تولید تمهیدات لازم را می داشتیم و پشتیبانی از تولیدات داخلی می کردیم و در رفع موانع آن می کوشیدیم و زمینه صادرات را فراهم می کردیم دشمن امروز اینطور امید به شکست مان نبسته بود؛ باید امید دشمن را ناامید نماییم.
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: باید شعار به عمل تبدیل گردد و اگر به شرف و عزت کشور می اندیشیم امروز باید اولویت اول ما تولید باشد.
محسنی اژه ای بیان کرد: برخی تصمیمات کلی در تهران گرفته می شود اما باتوجه به خاصیت های خاص باید برخی تصمیمات در داخل استانها گرفتن شود.
وی عنوان کرد: بنده پیشنهاد می کنم کارگروه مشترک محدود اما جامع با حضور نمایندگان مجلس، نماینده ای از جانب نماینده ولی فقیه در استان، نماینده ای از جانب دولت، نمایندگانی از جانب رییس دادگستری و دستگاه های نظامی و اطلاعاتی و مردم، صنعت و کشاورزی از هفته آتی تشکیل و مشکلات را بررسی کند تا مشکلاتی مانند پتروشیمی استان را احصا کرده و بررسی نمایند.
رئیس قوه قضائیه افزود: نظر آن کارگروه به دستگاه های مربوطه ارجاع شده و بنده قول می دهم نظر این کارگروه مشترک را در قوه قضائیه پیگیری کنم.
وی اظهار داشت: با وجود برخورداری استان از تنوع آب و هوایی مانند جنگل، دشت حاصلخیر، ساحل، جلگه کوه و دامنه وضعیت اقتصادی استان مناسب نمی باشد.
محسنی اژه ای اظهار نمود: باتوجه به ظرفیت های استان وضعیت موجود باید تغییر کند تا تحولی در گلستان ایجاد شود.
رئیس قوه قضائیه با بیان این نکته که تحول با شعار صورت نمی گیرد، اضافه کرد: اما تحول بدون کمک مردم هم میسر نخواهد شد.
وی افزود: صنعت پتروشیمی هم در کارگروه فوق مطرح شود و مشکل حقوقی اجرائی و فنی آن بررسی شود بعد از آن هر آنچه کارگروه تصویب کرد بوسیله قوه قضایبه پیگیری می شود.
محسنی اژه ای بخشی نگری را موجب ضایع شدن حق مردم دانست و اضافه کرد: با دیدگاه جمعی نگری تمام جوانب سنجیده می شود و موفق تر تصمیم گیری خواهد شد.
رئیس قوه قضائیه افزود: صراحت کلام نخبگان برای نقد وضع موجود و راه حل در امتداد حل مشکلات کمک کننده دولت، مجلس و قوه قضایبه خواهد بود.
وی با بیان این مطلب که اتحادیه، صنوف و بخش خصوصی فعال شوند، اشاره کرد: این اصناف سران قوه را به لحاظ هم فکری کمک کنند و از سویی کسانی که صاحب تجربه هستند به میدان بیایند و تجربیات خودرا به اشتراک گذارند.
۰۹: ۰۶ رییس قوه قضائیه به مقام شهدای گرگان ادای احترام کرد

غلامحسین محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه بامداد پنج شنبه در بدو ورود به گلستان با حضور در گلزای شهدای گرگان، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.
۷: ۵۵ رفع مشکلات هر استان نیازمند نسخه خاص است

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای بامداد پنج شنبه در بدو ورود به گلستان اظهارکرد: از مردم گلستان، مسئولان، نماینده ولی فقیه و استاندار و مدیران گلستان تشکر ویژه دارم.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: گلستان دارای تنوع اقوام، آب و هوای مختلف و مواهب الهی و دارای جنگل، دشت، کوه و کوهپایه، ساحل و جلگه است.
وی بیان کرد: گلستان، استان برخوردار از اقوام و طوایف مختلف بوده که در کمال انسانیت و آرامش در کنار هم زندگی می کنند پس باید مواهب خدادادی برای آرامش، امنیت و رفاه مردم بیشتر استفاده گردد.
محسنی اژه ای اظهار داشت: وظیفه خود می دانیم مسئولان، دولت و قوه قضائیه در همه استانها حضور یافته و سرکشی کنند و مسائل را از نزدیک دیده و با همکاری مردم و مسئولان بتوانیم برای رفع مشکلات موجود اقدام نماییم.
وی بیان کرد: هر استانی مولفه ها و مسائل خاص خودرا داشته و نمی توان برای همه استانها یک نسخه واحد پیچید؛ ممکنست مشترکاتی با هم داشته باشند اما باید به مسائل بصورت مجزا پرداخت.
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر این که ما باید به آنچه قول می دهیم عمل نماییم، اظهار داشت: علاوه بر بررسی مشکلات قضائی و حقوقی استان، سایر مسائل را هم بصورت غیرمستقیم بررسی نموده و آنرا در جلسه سران قوا مطرح خواهیم کرد.
۰۷: ۳۱ رییس قوه قضائیه وارد گلستان شد

به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه بامداد پنج شنبه در بین استقبال مسئولان وارد گلستان شد.
در این سفر یک روزه مسائل و مشکلات قضائی حقوقی استان گلستان بررسی شده و دیدار با مردم، قضات، کارکنان و مسئولان قضائی و حضور در جلسه شورای اداری از برنامه ها رییس قوه قضائیه است.
همچنین اعضای شورای عالی قضائی که همراه رییس قوه قضائیه هستند امروز در حاشیه سفر به هشت شهرستان سفر و با شهروندان دیدار خواهند کرد.


منبع:

1400/09/27
11:34:04
5.0 / ۵
889
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد