لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
محسنی اژه ای در صحن مجلس:

هر ترک فعلی جرم نیست

هر ترک فعلی جرم نیست

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه هر ترک فعلی جرم نیست اظهار داشت: این امور قانون می خواهد. قوه قضاییه باید دستگاهی باشد که بیشتر از همه به قانون احترام می گذارد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر امروز در نشست مشترک مجلس با قوه قضاییه که در محل صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: خداوند را سپاسگزارم که توفیقی حاصل شد تا به همراه همکارانم در قوه قضاییه در آستانه سالروز شهادت عالم مجاهد، مبارز، وارسته و شجاع یعنی شهید آیت الله مدرس در مجلس و در خدمت نمایندگان مجلس باشم.
وی بیان نمود: از رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای هیئت رئیسه مجلس تقدیر و تشکر می کنم که این فرصت را ایجاد کردند تا جلسه مشترکی بین نمایندگان مجلس و کارکنان قوه قضاییه برگزار گردد.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امیدوارم که این نشست ها و گفتگوهای مشترک در جهت کمک به نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم باشد و به رفع مشکلات مردم بیانجامد.
محسنی اژه ای با اشاره به اینکه مجلس به تعبیر شهید مدرس و امامین انقلاب، مرکز ثقل مملکت، خانه ملت و عصاره ملت است، عنوان کرد: امام(ره) فرمودند اگر در راس قوای سه گانه افراد شایسته ای به مانند شهید مدرس قرار بگیرند همه امور اصلاح می شود.
وی تصریح کرد: مجلس می تواند منشا اصلاح امور باشد، مجلس می تواند ریل گذاری صحیح کند؛ مجلس اول و وسط و آخر است چون که قانون وضع می کند، نظارت می کند و قدرت سوال و استیضاح دارد.
رئیس قوه قضاییه با تکیه بر این که مجلس می تواند منشا قدرت نظام و عامل ایستادگی در مقابل بیگانگان باشد، اظهار نمود: مجلس به سایر قوا برای ایستادگی در مقابل فشار بیگانگان کمک می نماید و این امر را در دوره های مختلف ثابت کرده است. این مورد از زمان شهید مدرس تا امروز برقرار بوده و کاری که شهید مدرس در زمان خود انجام داد بی نظیر بود.
محسنی اژه ای تصریح کرد: مجلس یازدهم به کمک دولت آمد در مقابل زیاده خواستار و شیطان بزرگ می خواستند ملت ایران را بیشتر تحت فشار قرار دهند قانونی وضع کرد که مسیر را تغییر داد و تولید قدرت و اقتدار کرد؛ این جایگاه مجلس است.
وی بیان نمود: زیاده خواستار و شیطان بزرگ باز به دنبال آن بودند تا به نحوی از انحا، فشارهای خود بر مردم ایران را بالا برند که مجلس یازدهم به کمک دولت آمد و یک قانون مهم هسته ای را به تصویب رساند و تولید قدرت کرد و قدرت آفرید.
رئیس قوه قضاییه افزود: امروز دولت سیزدهم هم با تمام قوا درحال رسیدگی به مسائل کشور است و رئیس جمهور و اعضای کابینه هم با خیرخواهی و دلسوزی در جهت ارتقاء نظام و رفع مشکلات کشور گام برمی دارند.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: همینطور همکاران بنده در قوه قضاییه هم تلاش وافری می کنند تا در جهت اهداف نظام و تحقق ارزش های انقلاب اسلامی گام بردارند و برخورد بدون تبعیض با مفسدان را در دستور کار دارند.
وی اظهار داشت: امروز فرصتی است که سه قوه دست در دست یکدیگر دهند و مسائل کشور را صدمه شناسی جدی کنند و ما باید با یکدیگر راهکارهای مشترک بیابیم و نقشه های دشمنان را خنثی نماییم.
رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به این که ما باید مشکلات را خنثی و برطرف نماییم و مردم ما می توانند تحریم ها را خنثی کنند، اظهار داشت: اگر سه قوه دست به دست هم دهند و از ظرفیت های مردمی استفاده کنند، اساسا می توانند تحریم ها را خنثی کنند و به اهداف عالی نظام برسند.
محسنی اژه ای با اشاره به اینکه ما باید شرایط کشور را به خوبی درک و در عمل هم به یکدیگر کمک نماییم، اظهار داشت: سرمایه اصلی ما مردم هستند و اگر سه قوه از این سرمایه استفاده کنند، می توانیم مشکلات کشور را حل و فصل نماییم. بعضی از مشکلات ناشی از سوء مدیریت ما است، البته بعضی از مشکلات هم از راه دشمنان برای کشورمان بوجود آمده است.
وی درباره نکاتی که نمایندگان مجلس در اینباره مطرح نمودند، اظهار داشت: درباره بعضی از مباحثی که طرح کردید، ما خلاء قانونی داریم و باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات قانونی مرتفع شود. همینطور زمانی که لوایح به مجلس عرضه می شود، باید قبل از بررسی در صحن علنی مجلس، جلسات مشترک برگزار گردد و با تشریک مساعی و همکاری با یکدیگر کاری نماییم که در صحن مجلس لوایح گرفتار تغییرات اساسی و فوق العاده نشود و بگونه ای باشد که این لوایح سریعتر به نتیجه برسد. رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه هر ترک فعلی جرم نیست اظهار داشت: این امور قانون می خواهد. قوه قضاییه باید دستگاهی باشد که بیشتر از همه به قانون احترام می گذارد. اگر به قانون پایبند نباشیم هر کسی به سلیقه خود عمل می کند و مشکل ایجاد می شود. محسنی اژه ای اظهار داشت: تا امروز ۹ نشست با نمایندگان داشته ام. همه تلاش ما برای پیدا کردن راهکارهای مشترک بوده است. وی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: ۲۹۰ نماینده در تمام نقاط کشورحضور دارند که نزدیکترین افراد به مردم هستند و از جزئیات مشکلات و زندگی مردم آگاه هستند. چه کسی از نمایندگان مجلس دردآشناتر به مردم است. نمایندگان مشکلات مردم را می دانند و برای حل آن، قانون پیشبینی کرده، نظارت و برای اجرای پیگیری می کنند. رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید از فرصت خدمت استفاده نماییم، اظهار داشت: اگر از این فرصت استفاده نکنیم باید در پیشگاه خداوند، ملت و حتی وجدان خود پاسخگو باشیم. امروز نمایندگان محترم بیشتر از من برای قوه دلسوزی می کنند. این بی سابقه و کم سابقه است. باید از این فرصت استفاده نمود. محسنی اژه ای ضمن اشاره به اولویت های قوه قضاییه، اظهار داشت: این اولویت ها احتیاج به عِده و عُده دارد. کوتاه کردن فرایندهای دادرسی از اهداف ما است. بیشتر از ۲ هزارعنوان مجرمانه وجود دارد. اگر این عناوین مجرمانه افزایش یابد پرونده های قضایی روز به روز افزایش می یابد. وی با اشاره به اینکه می خواهیم در این خصوص لایحه ای به مجلس عرضه نماییم، اضافه کرد: خواهش می نماییم جرم انگاری ها کاهش پیدا کند. قوه قضاییه و قوه مقننه موظف به کاهش جرم انگاری بودند. می خواهیم رسیدگی به پروندها، عالمانه، عادلانه و دقیق باشد.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: ما به نیروهای متخصص نیاز داریم تا بتوانیم با فراغ بال و عالمانه و متخصصانه عمل نماییم. بعضاً می بینیم که کارمندان در یک اتاق کوچک کار می کنند و حتی جای حرکت هم وجود ندارد و ارباب رجوع هم در یک فضای بسته پشت سر هم می آیند و باید این فضاها تغییر کند.
محسنی اژه ای بیان نمود: همینطور حقوق بعضی از کارمندان اداری خیلی کم است، بگونه ای که یکی از کارمندان به بنده گفت با اقساطی که پرداخت می کنم، در پایان فقط یک میلیون تومان برایم باقی می ماند و با این شرایط مردم چگونه می توانند زندگی کنند.
وی اضافه کرد: امروز قوه قضاییه به دنبال آن است که هزینه کمتری به مردم وارد شود و یکی از طریق های کاهش هزینه آن است که رسیدگی الکترونیکی را توسعه دهیم که در بودجه سال جاری برای بخش فناوری قوه قضاییه هزار میلیارد در نظر گرفته شد.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: علاوه بر این قرار بود ۴۰۰ میلیارد تومان برای سند تحول که ما خویش را ملزم به آن می دانیم، اختصاص یابد اما حتی یک ریال هم به ما داده نشد. ما به دنبال این هستیم که برای اقشار ضعیف جامعه کاری نماییم که به حق و حقوق خود برسند اما این مساله احتیاج به بودجه دارد و با این امکانات کم امکان انجام خیلی از کارها نیست.
محسنی اژه ای اظهار داشت: پیشنهاد دادیم بودجه قوه قضاییه، ۵ درصد از بودجه عمومی باشد که این پیشنهاد با موافقت مواجه نشد و در نهایت قرار شد که ۲.۹ درصد از بودجه عمومی کشور به قوه قضاییه تخصیص داده شود که لازم است کل این بودجه ای که برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است، به ما تخصیص داده شود.


1400/09/08
10:41:23
5.0 / ۵
1029
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد