لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
محسنی اژه ای:

ارتباط دستگاه قضا باید با مردم نزدیک و صمیمی باشد

ارتباط دستگاه قضا باید با مردم نزدیک و صمیمی باشد

به گزارش حقوق و قضا رییس قوه قضائیه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در جهت ارتباط مسئولان و مردم اشاره کرد: تجربه نشان داده هر چه ارتباط ما با مردم صمیمی تر، باشد هم برای ما و هم مردم سودمندتر است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه بامداد امروز (دوشنبه ۱۲ مهر) شورای عالی قوه قضائیه با تبریک افتخارآفرینی جوانان ایرانی در مسابقات جهانی کشتی آزاد اظهار داشت: جوانان ما با پیروزی در مصاف هایی در میادین مختلف، سبب شادی و سربلندی مردم عزیز ایران شدند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اضافه کرد: ورزشکاران ما با کسب عناوین قهرمانی جهان بارها پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز درآوردند و انسان وقتی می بیند آنها پهلوانانه و جوانمردانه با نقش «یاعلی» بر روی سینه خود به میدان می آیند و بر رقیب پیروز می شوند، احساس شعف مضاعف می کند.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی جزو دستگاه هایی است که متنوع ترین ماموریت ها را بر عهده دارد.
وی پرسنل نیروی انتظامی را حافظان امنیت کشور معرفی نمود که با طبقات و اقشار مختلف جامعه از مرزها تا عمق شهرها ارتباط دارند و اشاره کرد: ارتقا سازمانی و موفقیت این نیرو، امنیت و آرامش بیشتر را برای مردم و کشور به ارمغان می آورد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر همکاری و کمک همه جانبه به دولت سیزدهم اظهار داشت: یکی از عناوینی که در نشست روز شنبه با رییس جمهور و رییس مجلس عنوان شد، بحث کنترل بازار بود.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه بازار باید از وضعیت نابسامان موجود بیرون رود، به دادستان ها و رؤسای کل دادگستری های سراسر کشور تاکید کرد که با همه توان و در قالب وظایف دستگاه قضا سازمان تعزیرات حکومتی را در این امر خطیر یاری دهند.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ارتباط هر چه بیشتر مسئولان با مردم اظهار داشت: تجربه نشان داده هر چقدر ارتباط ما با مردم صمیمی تر، آسان تر و نزدیک تر باشد، اول به نفع خود ما و بعد هم به نفع مردم است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در همین راستا به سفر اخیر خود به استان قزوین اشاره و اشاره کرد: برخی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه در این سفر از اول بامداد تا پاسی از شب بصورت چهره به چهره با مردم گفت و گو کردند و در جریان مشکلات آنها قرار گرفتند.
وی اشاره کرد: مشکلات مردم باید بصورت «مسئله محور» احصا و بررسی شود و با کمک دولت، مجلس، نخبگان و خود مردم برای رفع آنها تلاش نماییم.
رئیس قوه قضائیه از معضل آب بعنوان یکی از اشکالات مردم در استان قزوین یاد کرد و متذکر شد این مسأله تنها اختصاص به این استان ندارد و خشکسالی و کم آبی استانهای دیگری را نیز درگیر کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تاکید بر لزوم مدیریت و استفاده بهینه از آب، از وزیر دادگستری خواست که مشکل آب مردم استان قزوین را در دولت مطرح و پیگیری کند.
رئیس قوه قضائیه مسأله زمین و برخی اختلافات در این عرصه همچون تعیین حدود اراضی وقفی را از دیگر مشکلات استان قزوین دانست و با اشاره به اینکه برای حل این مسأله اقداماتی صورت گرفته، در عین حال از رییس حوزه ریاست قوه قضائیه خواست که با دریافت گزارش تکمیلی و دعوت از مسئولان امر، موضوع تشخیص حدود اراضی وقفی را پیگیری نماید تا هر چه سریع تر این مسأله حل و فصل شود.
رئیس قوه قضائیه مسأله محیط زیست را از دیگر معضلات بخش هایی از استان قزوین عنوان نمود و از وزیر دادگستری خواست که مطالب مطرح شده از طرف مردم این منطقه درباره معضلات زیست محیطی را به مسئولان عالی دولت منتقل کند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به اینکه محیط زیست با سلامت انسان ها سروکار دارد، به دادستان کل نیز ماموریت داد مسائل مربوط به حوزه محیط زیست را در قالب حقوق عامه با جدیت پیگیری کند.
رئیس قوه قضائیه از برخی ناهنجاری های اجتماعی و تبعیض و رانت خواری و سو استفاده از موقعیت ها بعنوان یکی دیگر از مسائلی یاد کرد که مورد گلایه ی مردم استان قزوین بوده و خواهان برخورد با این مسأله در همه دستگاهها همچون دستگاه قضائی شد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به رییس حوزه ریاست قوه قضائیه ماموریت داد که گزارشات تکمیلی در مورد رانت خواری و سوءاستفاده از موقعیت ها را برای پیگیری آنها ارائه نماید.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر تجدید نظر در نوع سفرهای استانی مسئولان عالی قضائی گفت: سفرهای استانی بطور قطع باید ادامه یابد چونکه آثار مثبت فراوانی داشته است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در عین حال اظهار داشت که با یک برنامه ریزی دقیق تر و شیوه های مناسب تر در انجام سفر و رسیدگی بیشتر و مؤثرتر به مسائل مردم می توان از سفرهای استانی بهره بیشتری برد.
وی به همین دلیل از اعضای شورای عالی قضائی خواست که نظرات و دیدگاه های خودرا برای برنامه ریزی بهتر برای سفرهای استانی به رییس حوزه ریاست قوه قضائیه عرضه کنند.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدارهای اخیر خود با خانواده شهدا و جانبازان و بررسی مشکلات آنها، اظهار داشت: وقتی انسان این عزیزان را می بیند که روح بزرگ، صبور، ایثارگر و بصیری دارند، احساس شرمندگی می کند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به گفت و گوی خود با یکی از جانبازان قطع نخاع که از سال ۶۱ و از سن ۱۵ سالگی در بستر افتاده، مطالبه ی اصلی خانواده شهدا و ایثارگران را دفاع از ارزش ها، اجرای قانون و تحقق عدالت عنوان نمود.
وی اشاره کرد: وقتی ایثارگران عزیز با آن همه درد و رنج، التماس می کنند که از حریم دین و ولایت پاسداری نماییم مسئولیت ما سنگین تر می شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه باید در دوره تحول و تعالی تلاش بیشتری در جهت رسیدگی به مشکلات ایثارگران صورت گیرد، به معاون اول قوه قضائیه ماموریت داد با همکاری بنیاد شهید، معاونت های راهبردی، مالی و پشتیبانی و دادستان کل کشور مسائل مربوط به خانواده های ایثارگران را احصا و راهکارهای حل این مسائل را ارائه نمایند.
وی با اشاره به فعالیت واحدی تحت عنوان شاهد در دستگاه قضا در ادوار گذشته بر لزوم احیا و تقویت این واحد در مراکز استانها و تفویض اختیارات تام برای پیگیری مسائل و مشکلات خانواده های ایثارگران تاکید کرد.
رئیس قوه قضائیه همین طور با مورد نظر قرار دادن پرونده های خانوادگی در دستگاه قضائی و بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از پرونده های قضائی مربوط به مسائل مختلف خانوادگی است، اشاره کرد: مسائل نظام خانواده را نمی توان فقط با روش ها و آئین دادرسی موجود با این هزینه های سنگین حل و فصل کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به همین دلیل به معاونت حقوقی قوه قضائیه ماموریت داد که با همکاری و همفکری معاونت پیش گیری از وقوع جرم و شوراهای حل اختلاف بررسی نمایند که چه گام هایی می توان برداشت تا لطمه های خانوادگی به حداقل ممکن برسد.
وی همین طور اشاره کرد: باید بررسی شود اگر پرونده قضائی برای یک مسأله خانوادگی تشکیل شد، از چه مسیرهایی می توان با کمترین هزینه و سریع ترین زمان ممکن آنرا حل و فصل کرد.


منبع:

1400/07/12
21:55:13
5.0 / 5
1089
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد