لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
معاون دادگستری استان مركزی خبر داد؛

فعالیت خیرین پیشگیری با رویکرد ارائه خدمات مددکاری در استان مرکزی

فعالیت خیرین پیشگیری با رویکرد ارائه خدمات مددکاری در استان مرکزی

معاون اجتماعی دادگستری استان مرکزی از سامان بخشیدن خیرین و سوق دادن آنان به حوزه پیشگیری در استان مرکزی آگاهی داد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- کورش دیباج: در تمامی کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه ارائه خدمات تخصصی در حوزه های اجتماعی پیشگیری و توان بخشی با بهره از توان بخش خصوصی و تنها با برنامه ریزی و مدیریت دولت و حاکمیت انجام می شود ازاین رو همکاری مستمر و مسئولانه خیرین و تشکل های مردمی در ساماندهی این قبیل از فعالیت ها بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد.
امروزه جهان به این نتیجه رسیده است که با برنامه ریزی و انجام رفتار پیشگیرانه میتوان خیلی از هزینه های گزاف تحمیل شده بر جامعه را کم کرد ولی آنچه که بیش از این جای بحث دارد جای خالی خیرین و بخش خصوصی در بحث ورود عالمانه به مسائل پیشگیری است متأسفانه این محور از فعالیتهای خیرین در کشور نوپا است نمی توان کتمان کرد افراد خیری در این عرصه در کشور فعالیت می نمایند ولی تعداد آنها در سالهای اخیر به شدت کاهش پیداکرده است و بیشتر به کمک های مشیتی و درمانی معطوف شده است.
کاهش تعداد پرونده های ورودی به دستگاه قضائی از راه خیرین پیشگیری
هرچند فعالیتهای جسته وگریخته در کشور در این عرصه انجام شده است ولی تا حالا شاهد اثربخشی این فعالیت ها در کشور نبوده ایم و به قدری این حوزه در ضمن سالهای اخیر مهم و حیاتی بوده است که قوه قضائیه بعنوان نهاد حاکمیتی اهتمام در ورود به این حوزه داشته است بگونه ای که در نشست مشترک معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اعضای مجمع خیرین کشور که در ۴ مردادماه سالجاری برگزار شد، احمد هنری، مدیرکل مشارکت های مردمی و نهادهای مدنی معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: بعد از ابلاغ دستورالعمل نحوه همکاری نهادهای مردمی با قوه قضائیه، مشارکت با نهادهای مدنی و سازمانهای مردم نهاد بیش ازپیش موردتوجه قرارگرفته است و امیدواریم با بهره مندی از ظرفیت های آنها بتوانیم در کاهش تعداد پرونده های ورودی به دستگاه قضائی و محاکم خودداری نماییم و زمینه های جلوگیری از لطمه های اجتماعی را فراهم نماییم.
وی بابیان این که تامین سپاری در محاکم، تامین مالی زندانیان بعد از خروج و تامین مالی بعنوان کارآفرین اجتماعی با اولویت مددجویان متقاضی پیش از خروج از زندان، سه محور همکاری با خیرین است، اظهار نمود: در حوزه تامین سپاری در محاکم، خیرین می توانند موجب بازداشت نشدن متهمان، ایجاد صلح و سازش در مهلت مقرر، جلب رضایت بزه دیدگان و جبران خسارت بزه دیدگان شوند. همین طور در بخش دوم همکاری، خیرین می توانند با کمک به ادامه تحصیل بزهکاران، حرفه آموزی و کسب مهارت های شغلی، تامین هزینه های درمانی بزهکاران، پرداخت جزای نقدی، کمک به ترک اعتیاد، اسکان ایمن و… فعالیت داشته باشند.
در اختتام این نشست سه ساعته مدیرکل مشارکت های مردمی و نهادهای مدنی معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بیان نمود: قوه قضائیه آمادگی دارد تا با ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری مؤسسه های خیریه و عام المنفعه درون زندان با محوریت مؤسسه های صنعتی، کشاورزی و خدماتی، نسبت به کارآفرینی برای زندانیان همکاری لازم را داشته باشد.
هرچند این خبر نویدی نو در حوزه خیرین پیشگیری می دهد ولی این سوال مطرح می شود قوه قضائیه با چه سازوکاری می خواهد در این عرصه ورود پیدا کند؟ و مهم تر از همه زیرساخت های لازم برای پرداختن به این مورد در استان هایی همچون استان مرکزی که بنا به قول مسئولین استان میزان سرمایه اجتماعی و مشارکت مردمی پایین است، قابل تحقق است؟ یا خیر؟ از این رو خبرگزاری مهر در گفتگو تفصیلی با محسن خیرمند، سرپرست معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم به بحث اقدامات این معاونت در حوزه خیرین پیشگیری پرداخته است.

طرح خیرین پیشگیری بر مبنای سند مشارکت های اجتماعی سازمان های مردم نهاد با قوه قضائیه صورت می گیرد
بر اساس چه سازوکار و راهبردی معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی در حوزه خیرین پیشگیری ورود پیداکرده است؟
یکی از محورهای مهمی که در زمان ریاست اسبق قوه قضائیه مصوب و باید پیگیری شود بحث «سند مشارکت های اجتماعی سازمان های مردم نهاد با قوه قضائیه» است، این سند یکی از مهم ترین اسنادی است که مجموعه دستگاه قضا بعنوان شاخصی برای مسئولیت پذیری، اعتمادسازی و مردمی کردن یک سری اقدامات باید دنبال کند که عمده وظایف این سند به عهده معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم در کشور است.
قطعاً این معاونت به جهت اینکه بتواند این میزان مسئولیت پذیری را در جامعه ایجاد نماید و به موازات آن یک سری اقدامات را برای فراهم کردن زیرساخت های مشارکت هر چه بیشتر نهادهای مردمی با قوه قضائیه فراهم آورد، استفاده از ظرفیت خیرین است که معاونت اجتماعی و جلوگیری از جرم دادگستری بعنوان حرکت ابداعی در کشور از ظرفیت خیرین در بحث مشارکت های مردمی بهره برده است.
هرچند این اقدام ابتکاری و نو است ولی باید گفت تا حالا در کشور از ظرفیت خیرینی در حوزه جلوگیری از وقوع جرم استفاده و حتی پرداخته نشده است و به همین خاطر ورود به این حوزه به غیر از نگاه تخصصی احتیاج به برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق و راهبردی دارد.
از ابتکاری و نو بودن خیرین پیشگیری صحبت به عمل آمد، چه مشکلاتی برای تحقق و پرداختن به این حوزه نسبتاً مهم در استان وجود دارد؟
درباره لطمه های اجتماعی ما پیشگیری های اولیه، پیشگیری های ثانویه و پیشگیری های ثالثه را می شناسیم. در پیشگیری های اولیه ما آموزش حرف اول را می زند و نقش نهادهای حاکمیتی مانند آموزش وپرورش، صداوسیما، بهداشت و درمان و ورزش و جوانان را مؤثر می دانیم.
اما در پیشگیری های ثانویه که معمولا بعد از وقوع لطمه نقش خودرا ایفا می کند و معادل با درمان است، تمرکز روی برطرف ساختن مشکل و لطمه است.
اما در پیشگیری های ثالثه، کار ما برای بعد از به انتها رسیدن مراحل درمان شروع می شود. بطورمثال افرادی که اعتیاد دارند، بعد از بهبودی و درمان، نیازمند این هستند که ببینیم چگونه در اجتماع و در محیط های لطمه زا حضور می یابند و آیا زمینه ابتلای مجدد فراهم است و باید پیگیری نماییم که باردیگر فرد مبتلا نشود.
در کشور ما سرمایه گذاری در درمان (مرحله ثانویه) بیشتر از دو بخش دیگر است. برای همین معمولا در مراکز درمانی با صف های طویل روبرو می باشیم.
با این مقدمه طولانی می خواهیم به این نقطه برسیم که خیرین ما باید بیشتر هزینه و سرمایه گذاری خودرا به مرحله پیشگیری اولیه و یا حتی پیشگیری ثالثه هدایت کنند تا بازخورد آن به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری در مرحله ثانویه (درمان) باشد. چونکه اصولاً اگر جلوگیری از لطمه های اجتماعی را داشته باشیم دیگر کمتر نیازمند مراحل درمانی خواهیم بود. اینجا نقش خیرین از جلوگیری از لطمه های مختلف اجتماعی بسیار مهم خواهد بود.
رویکرد خیرین پیشگیری ارائه خدمت مددکاری تخصصی در حوزه لطمه های اجتماعی است
خیرین پیشگیری مقرر است با چه نگاهی در استان فعالیت کنند؟
عمدتاً در کشور ما برخلاف کشورهای توسعه یافته از ظرفیت خیرین فقط در حوزه درمان و کمک های معیشتی استفاده شده است ولی معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری می خواهد از ظرفیت خیرین در حوزه هایی همچون توانمندسازی افراد لطمه دیده و در معرض آسیب، باز اجتماعی کردن افراد مجرم، و جلوگیری از وقوع جرم استفاده نماید برای اینکه معتقدیم علاوه بر این که پرداختن به حوزه درمان و کمک های مشیتی اقدامی مثبت است ولی نیاز دارد پیش از این که افراد وارد چرخه لطمه های اجتماعی شوند خدمات اجتماعی و توانمندسازی برای این افراد صورت گیرد تا شاهد هر چه بیشتر محقق شدن جلوگیری از وقوع جرم و لطمه های اجتماعی در جامعه باشیم ضمن این که با این اقدام هزینه های کمتری به جامعه و مردم تحمیل می شود.
اغنا سازی در حوزه خیرین پیشگیری در استان مرکزی سخت است
خیرین پیشگیری بحث نوپایی است که در استان دنبال می شود، معاونت اجتماعی با استفاده از چه ظرفیتی می خواهد این حوزه را در استان فعال کند؟
آنچه که جهت استفاده از ظرفیت هر چه بیشتر خیرین در حوزه پیشگیری نیاز است، اغنا سازی آنان برای اقدامات در حوزه کاهش لطمه های اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم است برای اینکه همان گونه که می دانید نتیجه اقدامات حوزه فرهنگی، پیشگیری و کاهش لطمه های اجتماعی همچون اقدامات در حوزه درمان و کمک های مشیتی زودبازده و ملموس نیست و حتی سال ها وقت نیاز دارد که به اهداف موردنظر دست یابیم به همین خاطر می طلبد که سازوکار مشخص جهت استفاده و به کارگیری خیرین پیشگیری در نظر گرفته شود که معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم استان مرکزی از ظرفیت ستاد مردمی خود که اخیرا به دفتر مشارکت ها و سرمایه اجتماعی تغییر عنوان و رویکرد داده است، بهره برده است و مقرر است بزودی در این دفتر یک سری اقدامات راهبردی در حوزه خیرین پیشگیری اتفاق بیافتد.
با توجه به این که نرخ مشارکت و سرانه سرمایه اجتماعی در استان مرکزی پایین است، ورود و پرداختن به این حوزه دشوار و نشدنی نیست؟
نمی توان اذعان کرد که سرمایه اجتماعی و مشارکت در استان مرکزی پایین است برای اینکه پارسال میزان وجوه دریافتی کمیته امداد نسبت به سالهای گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و این نشان داده است هر جا اعتمادسازی درست شکل بگیرد مشارکت به خودی خود شکل خواهد گرفت و روند افزایشی به خود خواهد گرفت ولی نکته مهم که باید در نظر داشت این است که متأسفانه تا حالا در استان اقداماتی در حوزه جذب خیرین در حوزه پیشگیری صورت نگرفته است و استان مرکزی با معضل کمبود خیرین پیشگیری روبرو است حتی نتوانستیم خیرینی برای اجرای سند تسهیل ازدواج جوانان در خمین جذب نماییم و خیرینی که در این عرصه به این معاونت برای بحث سند قول داده بودند نتوانستند قولشان را محقق کنند.
به تک بخشی بودن در حوزه خیرین اعتقادی نداریم
آیا پرداختن به حوزه خیرین پیشگیری فقط وظیفه این معاونت است و یا دستگاههای دیگر در آن نقش دارند و دستگاههای استان در این عرصه تا حالا چه کرده اند؟
معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی در حوزه پیشگیری اعتقاد به تک بخشی بودن اعتقاد ندارد، برای اینکه پیشگیری یک اقدام دائمی، مستمر و همگانی است اگر هرکسی در مجموعه خودش کار را زمین بگذارد کار ابتر می ماند. همان گونه که اطلاع داریم لطمه های اجتماعی متنوع هستند و بخش گسترده ای را پوشش می دهد حوزه لطمه های اجتماعی مخاطبش از کودک سه ساله تا سالمندان بالای ۷۰ سال است به علت وسیع بودن حوزه لطمه های اجتماعی تمامی دستگاه ها در حوزه پیشگیری و کاهش لطمه های اجتماعی نقش دارند و باید برای پیشگیری و کاهش لطمه های اجتماعی ورود جدی تری داشته باشند.
متأسفانه تمامی دستگاه ها تا حالا کار عملیاتی در حوزه خیرین پیشگیری انجام نداده اند، مگر استفاده کردن از ظرفیت هایی که سابقاً در این عرصه وجود داشت. هر چند کاری در حوزه جذب خیرین پیشگیری نشده است ولی اعتقاد داریم با اعتمادسازی و اقدامات راهبردی می توانیم ظرفیت خوبی در حوزه خیرین پیشگیری در استان به وجود آوریم به همین خاطر مجبور هستیم در بدو ورود به این حوزه به شکلی از آبرو و اعتبار قوه قضائیه مایه بگذاریم و این اعتمادسازی را برای خیرین جهت مشارکت در این عرصه فراهم آوریم.
به دنبال ایجاد نهاد موازی در حوزه خیرین نیستیم
پرداختن به حوزه خیرین پیشگیری توسط این معاونت اقدام موازی با نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و غیره نیست؟
معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی در بحث خیرین پیشگیری به دنبال ایجاد نهاد موازی با نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و غیره نیست بلکه این معاونت دنبال راهبری و سیاستگذاری جذب کمک های خیرین در جلوگیری از وقوع جرم و کاهش لطمه های اجتماعی است و عملاً در کار اجرائی وارد نمی گردد و تمامی اقدامات با مشارکت مردم و نهادهای مردمی بود، خوشبختانه این معاونت با دارا بودن ظرفیتی به نام ستاد مردمی جلوگیری از جرم که به دفتر مشارکت ها و سرمایه اجتماعی تغییر نام و رویکرد داده است در بحث خیرین پیشگیری همچون طرح ارائه مشاوره حقوقی رایگان به مردم در مساجد و… با همراهی و مشارکت نهادهای مردمی ورود پیدا خواهد نمود.
رویکرد خیرین پیشگیری در چه حوزه ای است؟
در وهله اول رویکرد خیرین پیشگیری برای پشتیبانی از لطمه دیدگان و کاهش اثرات لطمه در افراد لطمه دیده خواهد بود.
دقیقاً در چه حوزه لطمه دیدگان مقرر است خیرین پیشگیری ورود پیدا کنند؟
در حوزه های اعتیاد، زنان و خانواده خواهد است در حوزه اعتیاد بسته های حمایتی و توانمندسازی برای فرد معتاد و خانواده آن در نظر گرفته شده است که به غیر از این که فرد معتاد از اقدامات حمایتی در حوزه درمان، اشتغال و… بهره مند می شود خانواده آنان در حوزه سلامت روان، ارتباط با فرد معتاد، کارآفرینی و… توانمند خواهند شد.
چه نوع حمایت هایی در حوزه خیرین پیشگیری مدنظر است؟
وقتی صحبت از حمایت می شود، حمایت ما بعضی وقت ها حمایت مادی خواهد بود بعضی وقت ها هم حمایت های روان شناختی، حقوقی و غیره خواهد بود بعنوان مثال شخصی در نظر بگیرد توان رفتن و پرداختن مبالغ برای مشاوره و دریافت خدمات روانشناسی و روان پزشکی را ندارد و این شخص به جهت اینکه وارد چرخه لطمه های اجتماعی نشود احتیاج به حمایت های روانشناسی دارد، یا فردی که احتیاج به مشاوره حقوقی و اقدامات حقوقی دارد ولی هزینه گرفتن وکیل یا مشاور حقوقی را ندارد، یا خانواده ای که مصمم است اعتیاد فرزندش را ترک کنند ولی هزینه ای برای درمان فرزندشان در کمپ ترک اعتیاد ندارد، این ها بخشی از حمایت هایی است که معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی به دنبال این است از راه دفتر مشارکت ها و سرمایه اجتماعی دنبال کند، در واقع معاونت اجتماعی دادگستری استان در بحث خیرین پیشگیری به دنبال این است یک مجموعه مددکاری حرفه ای را در اختیار لطمه دیدگان و افراد در معرض لطمه قرار دهد.

1400/06/23
10:43:54
5.0 / ۵
987
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد