حقوق و قضا
رئیس دیوان عالی كشور خبر داد

ثبت نمره منفی و برخورد با قضاتی که آراء آنها مشمول ماده 477 و نقض شود

ثبت نمره منفی و برخورد با قضاتی که آراء آنها مشمول ماده 477 و نقض شود

به گزارش حقوق و قضا رئیس دیوان عالی کشور ضمن اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در مورد قضاتی که به صورت مکرر رأی خلاف بیّن شرع صادر می کنند، اظهار داشت: بر مبنای تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شوند، و نقض گردد نمره منفی در نظر گرفته می شود و در صورت تکرار برخوردهای دیگری با آنها صورت می گیرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، در نشست امروز هیئت عمومی دیوان عالی کشور که با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد با عرضه گزارشی از وضعیت و عملکرد این دیوان در دوره تحول، وظایف اصلی دیوان را نظارت بر احکام دادگاه ها و ایجاد وحدت رویه عنوان نمود.

وی اضافه کرد: دیوان علاوه بر نظارت بر احکام دادگاه ها از راه فرجام خواهی ها، حل اختلافات، اعمال ماده ۴۷۷ و اعاده دادرسی در دوره جدید، با سفرهای استانی به بررسی آراء دادگاه ها و ارزیابی عملکرد قضات می پردازد.

رئیس دیوان عالی کشور همینطور ضمن اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در مورد قضاتی که به صورت مکرر رای خلاف بین شرع صادر می کنند اظهار داشت: بر مبنای تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شود و نقض گردد نمره منفی در نظر گرفته می شود و در صورت تکرار برخوردهای دیگری با آنها صورت می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم همینطور از به روزرسانی آراء وحدت رویه در دیوان عالی کشور اطلاع داد و نظرات صادره از جانب هیئت عمومی را آراء کاربردی و تحول آفرین برای نظام قضایی دانست.

وی ضمن اشاره به تشکیل شورای علمی دیوان عالی کشور بر مبنای آئین نامه جدید این دیوان اظهار داشت که این شورا پیش از طرح گزارش ها در هیئت عمومی آنها را بررسی می کند و بعد از صدور آراء نیز، آراء صادره اعضای هیئت عمومی را از لحاظ کیفی برای کاهش ایرادات احتمالی مورد بررسی قرار می دهد.

رئیس دیوان عالی کشور همینطور از صدور مجوز مجله تخصصی دیوان هم اطلاع داد و اظهار داشت که احکام منتخب دیوان و آراء وحدت رویه در این مجله برای نقد و بررسی کارشناسان حقوقی و قضایی منتشر می شود.

در این نشست قضات دیوان عالی کشور در حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به بحث و بررسی نحوه ترتیب اثر دادن به توبه محکومان مجازات های تعزیری بعد از قطعی شدن آراء صادره پرداختند که دادستان کل کشور و رئیس قوه قضاییه هم نظرات خویش را در این خصوص عرضه کردند.

در این نشست همینطور برخی از قضات دیوان عالی کشور با تقدیر از مقام معظم رهبری به واسطه انتصاب رئیس دستگاه قضا از میان چهره های درون قوه قضاییه، این انتصاب را باعث تسریع در روند تحول نظام قضایی در دوره تحول و تعالی دانستند.

منبع:

1400/05/20
10:01:20
5.0 / 5
1011
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد