لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
رییس قوه قضاییه:

قضات قبل از صدور حكم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند

قضات قبل از صدور حكم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: قضات قبل از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اظهار نمود: سیره امیرالمومنین مقابل السلام در ماه مبارک رمضان ایجاب می‎ کند که حل و فصل اختلافات و دعاوی در این ایام به سبب شیوع ویروس کرونا و تنگناهای اقتصادی و مشکلات معیشتی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: قضات قبل از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند؛ شوراهای حل اختلاف و نهادهای داوری و میانجی‎گری بهترین سازوکارها برای این کار هستند.

رئیسی افزود: دشمن در حوزه اقتصادی با پروژه تحریم و در عرصه هسته ‎ای با حرکات تروریستی، بدنبال بی نظمی در حرکت ملت ایران است.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه پاسخ حرکت‎های تروریستی دشمن ایستادگی مقتدرانه است و شروع غنی سازی ۶۰ درصدی نمونه‎ای از همین اقدامات است، اظهار داشت: البته نباید به همین بسنده کرد بلکه پیگیری و ادامه مقتدرانه فعالیت‎های هسته‎ای به دشمن این پیام را خواهد داد که به هیچ وجه در این راه متوقف نخواهیم شد.

رئیسی اشاره کرد: باشگاه سلطه دنبال آنست که با تحریم و حرکت‎های ناجوانمردانه مانع از حرکت علمی و فناوری ملت ایران شود، اما راهبرد رهبر انقلاب رفع همه تحریم‎هاست و در این زمیه اجماع ملی نیز وجود دارد که پیگیری این راهبرد رهبر انقلاب باید مقتدرانه و نه به طور فرسایشی پیگیری شود.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در کشور اعلام نمود: به مناسبت ماه مبارک رمضان از طرف رئیس قوه قضائیه، بخشنامه‎ ای برای اعطای مرخصی ۲۰ روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده و این بخشنامه در ایام آینده ابلاغ و اجرا می گردد.

وی در عین حال متذکر شد که این بخشنامه شامل مجرمین پرخطر، سارقین و محکومین جرائم خشن نخواهد شد که این تصمیم با هدف حفظ امنیت شهروندان اتخاذ شده است.

در این جلسه علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اقدام اخیر اتحادیه اروپا در به ‎روزرسانی لیست افراد تحت تحریم خود ذیل عنوان حقوق بشر اظهار داشت: دو روز بعد از اعلام تحریم های اتحادیه اروپا مقابل ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی، ستاد حقق بشر با دعوت از سفیر پرتغال که کشورش ریاست دوره ‎ای این اتحادیه را بر عهده دارد، نامه‎ای ۱۱ صفحه‎ا‎ی دبیر ستاد حقوق بشر ایران را به وی ارائه کرد و سفیر پرتغال قول داد که در اسرع وقت نامه مذکور را به مقامات اتحادیه اروپا تسلیم خواهدنمود.

وی اضافه کرد: در این نامه با اشاره به لیستی از نقض حقوق شهروندان ایرانی و ملت ایران توسط کشورهای عضو اتحادیه، از مقامات اتحادیه اروپایی خواسته شده تا کشورهای عضو را به رعایت حقوق شهروندان و ملت ایران و نیز جبران خسارت‎های وارده ملزم نماید.

دبیر ستاد حقوق بشر همین طور اظهار داشت که در نامه مذکور تصریح شده که عملکرد تعدادی از کشورهای اروپایی در نقض حقوق ملت ایران به مثابه جنایت مقابل بشریت بوده و سبب قتل تعدادی از شهروندان ایرانی خصوصاً کودکان مبتلا به بیماری‎های خاص شده است.

باقری اضافه کرد: باتوجه به وضعیت اسف‎بار شهروندان ایرانی زندانی در زندان‎های کشورهای اروپایی و با توجه به اینکه عملکرد اروپایی‎ ها در اعمال غیرقانونی تحریم ‎های ظالمانه مقابل ملت ایران خصوصاً در حوزه‎های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سبب سلب حیات تعدادی از شهروندان ایرانی شده است، از دبیرکل شورای اتحادیه اروپا و نیز نماینده عالی این اتحادیه در امور خارجی و سیاست امنیتی خواسته شده تا کشورهای عضو را ملزم به همکاری با دو گزارشگر ستاد حقوق بشر ایران در زمینه‎های «بررسی وضعیت زندانیان ایرانی، در زندان‎های کشورهای اروپایی» و «بررسی نقش شخصیت‎های حقیقی و حقوقی کشورهای اروپایی در وضع و اجرای تحریم‎های ظالمانه مقابل ملت ایران خصوصاً در حوزه‎های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی» نماید.

رئیس قوه قضائیه نیز در واکنش به گزارش دبیر ستاد حقوق بشر ضمن تاکید بر پیگیری مطالبات حقوق بشری ملت ایران در مجامع بین المللی، ستاد حقوق بشر را مامور کرد تا گزارشات واصله به این ستاد در داخل کشور را نیز به هیات حفظ حقوق شهروندی مستقر در دادگستری‎ های استان‎ها ارجاع و نتیجه رسیدگی این هیات را برای رفع ظلم و رسیدگی به تظلم خواهی مردم پیگیری کند.منبع:

1400/01/30
20:28:47
5.0 / 5
1188
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد