حقوق و قضا
رئیس قوه قضاییه:

باید با كسی كه كیف و موبایل مردم را می دزدد برخورد قاطع كرد

باید با كسی كه كیف و موبایل مردم را می دزدد برخورد قاطع كرد

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: باید با كسی كه كیف قاپی می كند و موبایل مردم را می دزدد برخورد قاطع كرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نوزدهمین نشست سراسری دادستان های عمومی و انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت که بامداد امروز به صورت تصویری و با عنوان «نقش دادستان ها در حفظ امنیت و حقوق عامه و پشتیبانی از تولید» برگزار شد، «حق» را مدار واقعی عالم هستی و شناخت حق و اجرای عدالت بر مدار حق را از وظایف اصلی عدلیه دانست.

رئیس قوه قضاییه گرایش به حق را دومین عنصر مهم در مأموریت های دستگاه قضایی دانست و گفت: گاهی انسان به خاطر برخی موانع حق را نمی شناسد اما گاهی حق را می شناسد ولی به خاطر تبعیت از هوای نفس به حق گرایش پیدا نمی کند.
آیت الله رئیسی اشاره کرد: کسی که از هوای نفس تبعیت کند، معاد را فراموش می کند و گرفتار خدافراموشی و دین فراموشی می شود و در نتیجه انسانیت را از یاد می برد و گرفتار خودفراموشی می شود و کارهایی انجام می دهد که از یک انسان بعید است.
رئیس قوه قضاییه استقامت و ایستادگی در راه حق را سومین عنصر مهم در امر قضا دانست و تاکید کرد: کسی که حق را تشخیص داد و به آن گرایش یافت، در تصمیم گیری و صدور حکم و بیان نظراتش نباید تحت تاثیر هیچ عاملی گرفتار چرخش شود.
آیت الله رئیسی بر شناخت حکم و مبحث تاکید کرده، شجاعت در فهم حکم را هم بسیار مهم دانست و اضافه کرد: مقام معظم رهبری در جریان فتنه ۸۸ شجاعت در فهم مبحث را وارد ادبیات سیاسی کشور کردند و همکاران دستگاه قضا باید به این مسئله توجه نمایند و تحت تاثیر هیچ گونه القائی قرار نگیرند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت تناسب حکم و موضوع، گفت: همکاران دستگاه قضایی باید خویش را در محضر خدا ببینند و با استناد به قانون و بدون نفوذپذیری از صاحبان قدرت و هواهای نفسانی تصمیم گیری و حکم صادر کنند.
آیت الله رئیسی به ذکر نمونه ای دراین زمینه پرداخت و اظهار داشت: در صدور قرارهایی که در دادسرا صادر می شود، اگر تناسب قرار و مبلغ تعیینی با افترا و مبحث پرونده رعایت نشود، حق رعایت نشده است و این از وظایف مهم قضات است که قرار مناسب صادر کنند.
رئیس قوه قضاییه، «قضاوت» را «مهندسی اجرای قانون» دانست و اظهار داشت: قاضی در جریان رسیدگی به پرونده و صدور حکم به قوانین مختلف استناد می کند و همه داشته های علمی خویش را به کار می گیرد و بنا بر این است که برخی آرای قضایی در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی بعنوان دکترین مطرح و مبانی صدور آنها بررسی می شوند.
آیت الله رئیسی در ادامه به نقش دادستان ها در پشتیبانی از تولید اشاره نمود و با اشاره به اینکه پشتیبانی از تولید از اولویت های دستگاه قضا در سال ۹۹ عنوان شده، اشاره کرد: فساد از موانع تولید است و بدون توجه به مبارزه با فساد، رونق تولید تحقق نمی یابد.
رئیس قوه قضاییه گفت: رشوه، رانت خواری و فساد هیچگاه با رونق تولید سازگاری ندارد و این وظیفه همه بخش های قضایی و بخصوص دادستان هاست که با همکاری بخش های مختلف اجرایی زمینه های امنیت اقتصادی را در کشور فراهم آورند.
آیت الله رئیسی بر ضرورت توجه دادستان ها به صیانت از حقوق عامه هم تاکید کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در هفتم تیر ماه بر حفظ حقوق عامه تاکید کردند و اقدامات خوبی هم در زمینه صیانت از حقوق مردم در حوزه سلامت، محیط زیست، آب و هوا و خاک صورت گرفته که باید بطور جدی پیگیری شود و نباید اجازه داد احدی متعرض حقوق مردم شود.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت نقش آفرینی دادستان ها در تأمین امنیت گفت: دادرسی و احقاق حق همواره باید در دستور کار باشد و همکاران سازمان قضایی کشور ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با کرونا، باید مأموریت ها و وظایف خویش را با جدیت و بی وقفه ادامه دهند.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: امنیت خط قرمز ماست و هیچ گونه ناامنی قابل تحمل نیست و مردم باید در هر شرایطی احساس امنیت کنند و هم نیروی انتظامی و هم دادستان ها باید برای تأمین امنیت اجتماعی اجازه ندهند افراد شرور میدان و مجالی برای شرارت پیدا کنند.
رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: ارفاقات قانونی شامل اشرار، سارقان و زورگیران حرفه ای و سابقه دار نمی گردد و با کسانی که دنبال مختل کردن امنیت کوچه و خیابان هستند و در دل مردم رعب و وحشت ایجاد می کنند، باید قاطعانه و بدون بخشایش برخورد شود.
آیت الله رئیسی «کرامت انسانی» را از دیگر اولویت های دستگاه قضا عنوان نمود و با اشاره به بخشنامه صادره دراین زمینه در شروع سال متذکر شد: تاکید بر تکریم ارباب رجوع یک سفارش اخلاقی نیست و بخشنامه صادره دراین زمینه هم برای رؤیت و قرارگرفتن در زونکن نبوده بلکه یک اجبار برای همه همکاران دستگاه قضاست.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه بند بند بخشنامه کرامت انسانی باید مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود، اشاره کرد: این که کسی به دادگستری رجوع و از نحوه برخورد همکاران قضایی گلایه کند که مثلاً با بی حوصلگی به کارش رسیدگی شده یا رفتار مناسبی با او نشده، زیبنده دستگاه قضایی نیست.
آیت الله رئیسی از دادستانی بعنوان نماد قانونمداری و دفاع از حق یاد کرد و با اشاره به اینکه دادستان ها باید حامی حقوق مظلومان و حقوق مردم و حاکمیت باشند، گفت: دادگستری باید ملجاء و پناه مظلومان باشد و هر کسی که مورد ظلم قرار گرفت و به دادستان رجوع کرد، دادستان باید حق او را بستاند و به صاحب حق برگرداند.
رئیس قوه قضاییه این نکته را هم متذکر شد که دادستانی باید در کنار رأفت و مهربانی از اقتدار هم برخوردار باشد و تاکید کرد: قانون به دادستان اقتدار بخشیده و این اقتدار نباید تحت هیچ شرایطی مخدوش شود و دادستان ها باید محکم و مقتدر و دور از هر گونه نفوذپذیری در مقابل قانون شکنان و هنجارشکنان بایستند.
آیت الله رئیسی با تاکید بر همکاری و همدلی دادستان ها با رؤسای کل و بدنه دادگستری ها، گفت: پس از رؤسای کل دادگستری ها، عامل اجرای اغلب بخشنامه های قضایی دادستان ها هستند که نمونه این اسناد، سند امنیت قضایی است که باید از جانب دادستان ها عملیاتی و بر روند اجرای آن نظارت شود.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش دادستان ها در تولید و ارتقاء نظم و امنیت، گفت: دادستان ها در هیچ یک از مراحل فرآیند دادرسی از کشف جرم تا تحقیق و بازپرسی و صدور کیفرخواست و دفاع از آن در دادگاه تا اجرای احکام غایب نیستند و در تمام این فرآیند نقش محوری دارند.
آیت الله رئیسی در عین حال تاکید کرد: دادستان ها باید بیشتر از پیش به مبحث پیش گیری از جرم توجه داشته باشند و برای اصلاح مجرمین هم که در قانون اساسی بر آن تصریح شده اما تابحال به درستی به آن پرداخته نشده است، با مسؤلان تربیتی و امنیتی و مسؤلان زندان ها همکاری کنند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت آموزش و نظارت بر ضابطین قضایی تاکید کرد و با تقدیر از تلاشهای ضابطین در کشف جرم در عین حال اظهار داشت: تشخیص جرم با دادستان و قاضی است. دادستان ها نباید تسلیم ضابطین شوند و از نظر آنها تبعیت کنند بلکه باید با تحقیقات دقیق درباره پرونده اظهار نظر کنند.
آیت الله رئیسی بر ضرورت نظارت دقیق دادستان ها بر بازداشتگاه ها، تحت نظرگاه ها و زندان ها هم تاکید کرد و اظهار داشت: سرکشی صرف به زندان ها کفایت نمی کند بلکه از آداب قضاء اسلامی آن است که قاضی هر روز وضعیت زندانیانش را پایش و نسبت به بقای یک فرد در زندان یا تبدیل حبس به قرار تصمیم گیری کند تا کسی بلاضرور در زندان نماند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به معدل بالای حضور جوانان در دادسراها، نیروی جوان مؤمن و انقلابی و قانونمند و خستگی ناپذیر را مظهر نظم و امنیت در جامعه دانست و بهره مندی دادگستری ها از چنین نیروهایی را در حُسن انجام مأموریت هایش یک فرصت ویژه و پرارزش دانست.
قبل از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور با عرضه گزارشی از عملکرد دادستانی و پیگیری مأموریت های تبیین شده در همایش سال قبل دادستان ها، گفت: نیاز امروز کشور، تلاش جهادگونه دادستان ها برای انجام مسئولیت های محوله است و انتظار می رود دادستان ها با همت مضاعف در جهت ارتقاء امنیت، حفظ حقوق عامه و رونق و جهش تولید گام بردارند.
همینطور در این جلسه، معاونین سیاسی و امنیتی، نظارت بر دادسراها، مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان یافته و حقوق عامه دادستانی کل کشور و برخی از دادستان ها، به صورت حضوری و از راه ارتباط تصویری به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود برای ارتقاء عملکرد و تقویت نقش دادستانی ها در تأمین امنیت و صیانت از حقوق عامه و پشتیبانی از تولید پرداختند.

منبع:

1399/08/22
20:17:00
5.0 / ۵
1377
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد