حقوق و قضا

سیاست قوه قضاییه در مقابله با بی حجابی

سیاست قوه قضاییه در مقابله با بی حجابی

به گزارش حقوق و قضا، رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف اقدامات فرهنگی و آموزشی را می طلبد، اما با قانون گریزان و با افرادی که عامدانه بدنبال رواج برهنگی در کف خیابان هستند، مقابله خواهد شد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا و به نقل از میزان، نشست ستاد پیشگیری و مقابله با جرائم مهم و خشن استان تهران با حضور علی القاصی- رییس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی -دادستان تهران، سردار عباسعلی محمدیان -رئیس پلیس تهران و برخی از معاونان قضایی رییس کل و دادستان و فرماندهان انتظامی و امنیتی شرق و غرب استان تهران انجام شد.
ماموریت رییس کل دادگستری به روسای پلیس‎های تخصصی برای شناسایی سریع محکومان متواری
علی القاصی در این جلسه، اظهار داشت: باید تمام ظرفیت ها را برای جلب محکومان به خصوص محکومان متواری به کار گرفته شود.
وی دسترسی کامل به سامانه های برخط و فراهم سازی زمینه های تبادل اطلاعات مجرمان و محکومان متواری را ضروری دانست و اظهار داشت: ثبت نام الکترونیکی تمام محکومان در ثنا و تکمیل بانک اطلاعات محکومان، سبب تسریع در شناسایی این افراد شده و ضمن ایجاد بازدارندگی و افزایش مراقبت های پس از خروج، تعداد محکومان متواری را می کاهد.
او تجمیع و تکمیل بانکهای اطلاعاتی محکومان و به روزرسانی و روزآوری مستمر این اطلاعات را با هماهنگی ثبت احوال، زندان ها، فرماندهی انتظامی و شعب اجرای احکام دادگستری ها ضروری دانست.
رییس کل دادگستری استان تهران از دادستان ها و فرماندهان انتظامی و امنیتی استان تهران خواست تا با تمرکز بیشتر بر محکومان و مجرمان، هزینه های ارتکاب مجدد به جرایم و ضریب ناامنی و سرعت دستگیری مجدد بعد از تکرار ارتکاب به جرم را برای این افراد بالا برند.
القاصی به روسای پلیس آگاهی در فرماندهی انتظامی غرب و شرق تهران ماموریت داد تا عملیات شناسایی متهمان و محکومان متواری را در دستور کار قرار دهند و با حساسیت ویژه ای نسبت به این امر اقدام نمایند.
بازارها و زمینه های خرید اموال مسروقه حذف شوند
وی با ارائه راه حل دیگری در امتداد پیشگیری و مقابله با جرائم مهم و خشن استان تهران، بیان کرد: بازارها و زمینه های خرید و فروش اموال مسروقه، با شناسایی مالخرها باید برچیده شود و کلانتری ها و پلیس آگاهی اشراف کاملی در این خصوص در زمینه های استحفاظی خود داشته باشند.
القاصی اظهار داشت: جامعه امروز نیازمند امنیت و آرامش خصوصا برای خانواده ها است تا در سایه این آرامش، اشتغال و تولید نیز رونق یابد.
زمینه کار برای حضور زندانیان بعد از آزادی در حوزه تولید و اشتغال فراهم شود
رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به بازدید اخیر خود از شهرک های صنعتی، اشاره کرد: مدیران تعدادی از این شهرک ها دغدغه جذب نیروی کار مفید را دارند و در شهرک صنعتی نصیرآباد هم اکنون باز کار برای جذب ۶۰۰۰ نیرو وجود دارد و در سال افزایش تولید و مهار تورم باید به سمتی برویم که امنیت جامعه برای قشر تلاشگر و تولید کننده بالا رفته و زمینه برای حضور و بکارگیری زندانیان نیز بعد از آزادی در حوزه تولید و اشتغال فراهم گردد و فرصت بازگشت این افراد به زندان با ارتکاب مجدد جرایم از آنها گرفته شود.
وی با اشاره به ایجاد چالش های فرهنگی و اجتماعی در اثر تحمیل جنگ ترکیبی دشمن و فشارهای اقتصادی، اظهار داشت: تلاش دشمن برای افزایش فشار بر اقشار مختلف مردم و همزمان کار رسانه ای انجام شده زمینه نافرمانی اجتماعی در مطالبی مانند حجاب و تقابل اجتماعی در مطالبی مانند حقوق و دستمزد را میان مردم و حکومت به وجود می آورد و دراین زمینه باید کاملا هوشیارانه اقدام نمود.
سیاست قوه قضاییه در موضوع مقابله با بی حجابی اقدام برمبنای الزامات قانونی است
رییس کل دادگستری استان تهران ناهنجاری های اجتماعی و هرج و مرج را عامل سو استفاده و تجری افراد سابقه دار برای ارتکاب مجدد به جرایم خشن تر همچون سرقت به عنف و برهنگی عنوان نمود و اظهار داشت: اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف اقدامات فرهنگی و آموزشی را می طلبد، اما با قانون گریزان و با افرادی که عامدانه بدنبال رواج برهنگی در کف خیابان هستند، مقابله و از اینطور سو رفتارها جلوگیری خواهد شد.
وی ادامه داد: سیاست قوه قضاییه در موضوع مقابله با بی حجابی، اقدام برمبنای الزامات قانونی می باشد، اما در این جنگ ترکیبی شاهد تلاش برخی افراد و گروه ها در فضای مجازی هستیم تا اقدامات شاخص و مقابله سریع و بدون فوت وقت دستگاه قضایی و پلیس را با هنجار شکنان در هاله ای از ابهام قرار دهند تا ناهنجاری و بزه را خصوصا نزد جامعه هدف، که بیشتر نوجوانان و جوانان هستند، عادی انگاری کنند.
القاصی اشاره کرد: از روزمرگی در راه مقابله با ناهنجاری های اجتماعی باید اجتناب کرد و با همکاری و هماهنگی بیشتر میان دستگاه قضایی و پلیس های تخصصی خصوصا در مجموعه پلیس آگاهی، فتا و امنیت باید هتاکی هایی که در فضای مجازی صورت می گیرد را با حضور موثر و مبادرت به موقع و با تدبیر پاسخ لازم و قانونی داد.
اختصاص شعب ویژه برای کسانی که در فضای رسانه ای دست به تخریب امنیت روانی جامعه می زنند
رییس کل دادگستری تهران اظهار داشت: شعب ویژه ای در دادسرا، دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر برای کسانی که دست به تخریب امنیت روانی جامعه می زنند اختصاص داده شده است که پرونده ها را بلافاصله و خارج از نوبت و کوتاهترین زمان ممکن رسیدگی می کنند.
دبیرخانه ستاد مقابله و پیش گیری از جرائم خاص در دادسرای تهران فعال است
در ادامه این جلسه، علی صالحی نیز به ارائه راهکارهایی برای برخورد با مجرمان حرفه ای و سابقه دار پرداخت.
دادستان تهران اظهار داشت: دبیرخانه ستاد مقابله و پیش گیری از جرائم خاص در دادسرای تهران فعال بوده و لازم است موارد مهم توسط پلیس به دادستانی و دفتر رییس کل دادگستری استان تهران اعلام گردد.
فرماندهان انتظامی تهران و همین طور مدیران و روسای پلیس های تخصصی حاضر در این جلسه نیز درباب موضوعات مرتبط نظرات خودرا بیان نمودند.1402/02/24
13:27:50
5.0 / 5
310
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد